Województwo mazowieckie

Turystyczny raj nieopodal Warszawy
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 1 czerwiec 2015-30 czerwiec 2017
ilustracja

Puszcza Kampinoska, niemalże granicząca z naszym miastem, ma do zaoferowania mnóstwo atrakcji dla miłośników aktywnego wypoczynku. 
Można uprawiać tu turystykę pieszą, rowerową, narciarską i konną. Do dyspozycji jest 16 pieszych szlaków turystycznych o długości 60 kilometrów oraz 145-kilometrowy szlak rowerowy. Profesjonalnie przygotowane trasy zostały ulokowane tak, aby umożliwić turystom zapoznanie się z wieloma typami krajobrazu. Co więcej, po drodze znajdują się  również ciekawe zabytki architektoniczne, a także pamiątki historii i kultury.
Podpis: Fot. Szlak rowerowy, CCO
Główny Szlak Puszczy Kampinoskiej – czerwony – rozpoczyna się w Dziekanowie Leśnym a kończy się w Brochowie. Ciągnie się aż 55,8 km i przecina cały park – od wschodu na zachód. Aby przejść tę trasę, potrzeba co najmniej dwóch  dni. Przeznaczony jest dla pieszych, ale chętnie korzystają z niego również rowerzyści, a zimą – narciarze biegowi. Szlak przebiega przez dwa największe obszary objęte ochrona ścisłą: „Sieraków” i „Krzywa Góra”, charakteryzujące się niezwykle ciekawą florą i fauną. Na trasie tej turyści mają także możliwość zwiedzenia cmentarza-mauzoleum w Palmirach, XVI-wiecznego kościoła renesansowego w Brochowie oraz XIX-wiecznego szlacheckiego dworu w Tułowicach.

Północny Szlak Leśny im. Teofila Lenartowicza – niebieski – prowadzi od Śladowa do Janówka i ma długość 39,6 km. Jest odpowiedni dla pieszych i narciarzy. Atrakcją turystyczną tego szlaku jest zespół piaszczystych wydm śródlądowych, jakich nie uda się spotkać nigdzie indziej w Polsce.

Północny Szlak Krawędziowy – zielony – prowadzący od Tułowic do Modlina, ma długość 41 km. Obejmuje dwa obszary ścisłej ochrony „Czarna Woda” i „Rybitew”. Nad Wisłą znajdują się trzy rezerwaty ornitologiczne: „Wikliny Wiślane”, „Zakole Zakroczymskie” oraz „Kępy Kazańskie”. Ciekawostką są też znajdujące się w rezerwacie „Ruska Kępa” ogromne Topole Napoleońskie.

Kampinoski Szlak Rowerowy przebiega przez drogi wiejskie, polne i leśne i  jest przejezdny przez cały rok. Szlak zielony – główny – biegnie na terenie puszczy oraz w jej otulinie i tworzy pętlę o długości 145 km. Rozpoczyna się w Wólce Węglowej a kończy w Dąbrowie Zachodniej. 
Miłośnicy historii i kultury również znajdą w Kampinoskim Parku Narodowym coś dla siebie. Warto na przykład podążyć trasą Podwarszawskich Szlaków Pamięci, która prowadzi przez miejsca pamiętające najdramatyczniejsze momenty dziejów naszego kraju, przede wszystkim II wojny światowej. Nie lada gratką jest także Szlak im. Powstańców Warszawskich, obejmujący miejsca związane w powstaniami narodowymi i działalnością partyzancką. 
Więcej informacji o szlakach w Puszczy Kampinoskiej można znaleźć na stronie http://www.kampinoski-pn.gov.pl/turystyka/szlaki-turystyczne .
Kampinoski Park Narodowy to również miejsce wielu ciekawych imprez. 
Bardzo chętnie organizowane są tu konferencje naukowe, a także imprezy kulturalne i sportowe. 

Dziewiętnastego czerwca br. w Centrum Edukacji KPN w Izabelinie odbyła się na przykład konferencja naukowa „Lasy w parkach narodowych i rezerwatach przyrody”, która podsumowała 3-letni program edukacyjny mający na celu uświadomienie mieszkańcom parku, że sposób ich zachowania wpływa na stan ochrony przyrody. Podczas tego wydarzenia otwarto też wystawę „Kampinoskie pejzaże”.

W dniach 21 i 22 czerwca br. zorganizowano natomiast IV Świętojański Rodzinny Rajd Pieszy po puszczy. Uczestnicy musieli przejść trasę o długości 35 km. Program obejmował wiele atrakcji, w tym miniwarsztaty survivalu, konkursy sprawnościowe oraz poszukiwanie świętojańskiego kwiatu paproci.

W tym samym czasie, 22 czerwca, miłośnicy jednośladów mogli wziąć udział w rajdzie rowerowym „Cyrk na kółkach” – na dwóch dystansach: 14 km dla młodzieży i dorosłych oraz 5 km dla dzieci. W ramach imprezy na terenie dawnej bazy cyrkowej w Julinku podziwiano również pokazy artystów cyrkowych i sztukmistrzów. W Julinkowej Szkółce Cyrkowej dzieci miały też okazję nauczyć się chodzić na szczudłach, jeździć na jednokołowym motocyklu, a także żonglować.

Puszcza Kampinoska to również istotny punkt na muzycznej mapie Polski. W rejonie tym leży przecież Żelazowa Wola  – miejsce narodzin Fryderyka Chopina, dziś muzeum poświęcone kompozytorowi. Już po raz dziesiąty w dworkach i kościołach usytuowanych w okolicach puszczy odbywają się liczne koncerty organizowane w ramach festiwalu muzycznego „W krainie Chopina”  –15 czerwca muzyka klasyczna rozbrzmiewała w Starych Babicach, 22 czerwca w Pilaszkowie, a 29 czerwca w Izabelinie.

W każdą pierwszą sobotę września organizowane są dni otwarte Kampinoskiego Parku Narodowego. Do tej pory odbyły się trzy takie spotkania, w których udział wzięło około  dwóch tysięcy osób.

Aleksandra Dębska 18-6-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text