Województwo mazowieckie

Tulipany – królowie wiosny
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 20 marzec 2015-31 marzec 2020
ilustracja

Odmiany tulipanów uprawiane w Europie oraz ich późniejsze mieszańce zostały przywiezione w XVI wieku do Europy z Turcji. W Europie najbardziej cenną rośliną były na przełomie XVI i XVII wieku, kiedy to za cebulki tulipanów płacono ogromne sumy (wartość domów).Europejską kolebką większości odmian tulipanów jest Holandia.

Kwiat tulipana składa się z trzech zewnętrznych i trzech wewnętrznych listków okwiatu. Długość listków jest różna, waha się od 1,5 do nawet kilkunastu centymetrów. Listki są przeważnie wewnątrz błyszczące, a na zewnątrz matowe. Mogą być jednokolorowe lub z rysunkiem o różnej barwie. Bardzo dekoracyjne są otaczające słupek duże pręciki ułożone w dwóch okółkach. Skala barw kwiatów jest bardzo bogata, nie ma tylko tulipanów niebieskich, są natomiast prawie czarne. Kwiaty mogą być pojedyncze lub pełne o różnych kształtach. Są kielichowate, miseczkowate, kubkowate lub też tworzą formy o zaokrąglonych lub skręconych listkach okwiatu. Kwiaty tulipana są wrażliwe na zmiany temperatury. Zaobserwowano, że zamykają się gdy temperatura spada poniżej 13 stopni C, a otwierają się gdy wzrasta powyżej 15 stopni C.

Odmiany tulipanów podzielono na 15 grup. Najbardziej popularną jest grupa odmian tulipanów Triumph, które mają sztywne łodygi, oraz wysokie, duże kwiaty o przeróżnych barwach. Odmiana „Flaming Kiss” ma przepiękne wielobarwne płatki w odcieniach kremowobiałych, czerwonych i ciemnoróżowych. Jedna z najpopularniejszych w Polsce odmian to „Strong Gold” o żółtych kwiatach, bardzo odporna na szkodniki i choroby.

Bardzo popularne są też tulipany liliokształtne, które mają elegancki pokrój kwiatu. Ich płatki są smukłe, szpiczasto zakończone w różnych kolorach. Klasyczna odmiana to „Pretty Women” o czerwonych płatkach. Odmiana „Marlyn” ma płatki białe z czerwonymi smugami. „Maytime” to liliowofioletowy kwiat, z białym obrzeżem i żółtym dnem kwiatowym wewnątrz kielicha. Bardzo interesująca jest odmiana „Claudia” , której płatki są od zewnątrz bordowe o białym obrzeżu, a wewnątrz biało- bordowe z żółtym dnem kwiatowym.

Ciekawa grupa odmian to tulipany strzępiaste zwane też Crispi, które mają postrzępione płatki, a czasem koronkowe brzegi. Ciekawe odmiany z tej grupy to „Francy Frills”, która ma piękne kwiaty w kilku odcieniach różu i bieli ozdobione kremowymi smugami oraz „Burgundy Lace” o czerwonych płatkach postrzępionych na brzegach i żółtym dnie kwiatowym.

Najpiękniejsza grupa odmian to tulipany papuzie, które mają przypominające barwne ptaki (stąd ich nazwa), pełne duże kwiaty o różnych kształtach i kolorach. Do najładniejszych należy odmiana „Estella Rijnveld” czerwono-biała, pstra o powycinanych brzegach oraz „Rococo” o czerwonych, pokarbowanych płatkach z zielonymi akcentami na brzegach.

Do ciekawych odmian tulipanów należą te, które zostały nazwane na cześć sławnych ludzi w tym Polaków. Jest odmiana „Lech Wałęsa” o kwiatach biało-czerwonych, odmiana „Maria Kaczyńska” o delikatnych biało-kremowych płatkach oraz „Irena Sendler” o czerwonych kwiatach, z jasnym dnem kielicha.

Tulipany nadają się na rabaty, na obwódki i na kwiat cięty. Najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych, na glebie próchniczej o odczynie obojętnym, lekko kwaśnym lub lekko zasadowym. Cebule sadzi się jesienią, we wrześniu i październiku. Po zasadzeniu nawozi się je, drugą dawkę nawozu stosując wiosną przed kwitnieniem. W czasie upałów kwiaty powinny być podlewane. Przekwitnięte kwiaty usuwa się (ogławia się). Łodygi i liście podlewa się i pozostawia aż do zaschnięcia. Po zaschnięciu liści cebule wykopuje się, osusza i przechowuje w przewiewnym i zacienionym miejscu do momentu sadzenia, czyli do jesieni.

Aleksandra Dębska 24-3-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text