Województwo mazowieckie

Tramwajem po Wiśle
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 1 czerwiec 2014-30 czerwiec 2016
ilustracja

Warszawskie Linie Turystyczne – organizator rejsów i przepraw promowych – od lat zachęcają do aktywnego wypoczynku na wodzie. W tym roku turyści i mieszkańcy mogą korzystać z dwóch tramwajów wodnych i pięciu promów.

Tramwaj wodny Wars pływa na trasie Cypel Czerniakowski – Gruba Kaśka – Podzamcze – Cypel Czerniakowski. Zabiera na pokład 150 pasażerów. Rejs trwa ponad półtorej godziny, może więc stać się okazją do relaksu i odpoczynku od zgiełku miasta, a także obejrzenia miasta z niecodziennej perspektywy. 
Być może dzięki temu na nowo odkryjemy walory warszawskich terenów, a także budowli i zabytków, m.in. Stadionu Narodowego, Zamku Królewskiego czy Centrum Nauki Kopernik. Interesującym punktem jest dzika praska część Wisły, która obserwowana od strony rzeki zyskuje nowy wymiar. Podczas rejsu mamy też niepowtarzalną okazję do przepłynięcia pod warszawskimi mostami. 
Statek wypływa z Cypla Czerniakowskiego położonego na 511 kilometrze Wisły, vis-a-vis Płyty Desantu 3  Dywizji Piechoty I Armii WP). Bilety można kupić na pokładzie 15 minut przed rozpoczęciem rejsu. Aby jednak mieć pewność, że wejdziemy na pokład, należy nabyć je wcześniej – w biurze Żeglugi Stołecznej. Bilet kosztuje 18 zł. Od 1 maja do 30 czerwca tramwaj wodny pływa tylko w weekendy i  dni świąteczne, a od 1 lipca do 31 sierpnia – także w piątki. W weekendy i dni świąteczne organizowane są cztery rejsy (o godz. 11.00, 13.00, 15.00, 17.00), a w piątki – trzy. Na statku znajduje się bufet oferujący potrawy z grilla oraz ciepłe i zimne napoje.

Interesującą propozycją weekendową jest całodzienny rejs z Warszawy do Serocka nad Zalewem Zegrzyńskim. Zalew jest popularnym miejscem wypoczynku w okolicach stolicy, odwiedzanym przez amatorów sportów wodnych, wędkarzy i plażowiczów. To sztuczne jezioro o powierzchnia 30 km kwadratowych i głębokości sięgającej do 13 m powstało w wyniku spiętrzenia wód Narwi i Bugu. Statek Zefir wypływa w weekendy o godz. 9.00 rano z przystani Podzamcze, pokonuje śluzę Kanału Żerańskiego i w samo południe, po około trzech godzinach, dopływa do Serocka, gdzie pasażerowie mają około dwóch godzin na zwiedzanie miasteczka lub wypoczynek. Zefir wypływa w drogę powrotną około godz. 14.00 i około godziny 19.00 przypływa  z powrotem do stolicy. Zabiera na pokład 110 pasażerów, dla których przygotowano grill i napoje. Warto zapamiętać, że statek pływa jedynie w weekendy, z jednym wyjątkiem – dodatkowy kurs odbędzie się 15 sierpnia. Bilety na rejsy nad Zalew Zegrzyński można zarezerwować w Punkcie Obsługi Pasażerów ZTM na stacji metra Centrum. Rezerwacji można dokonywać nie wcześniej niż na 14 dni przed planowanym rejsem, a bilety należy odebrać najpóźniej 15 minut przed rejsem u załogi statku. Osoby bez rezerwacji mogą nie zabrać się na statek z powodu ograniczonej liczby miejsc. Cena biletu normalnego to 36 zł.

Wśród rowerzystów popularność zdobyły warszawskie promy. Z północnego brzegu Wisły na południowy można przedostać się dzięki czterem przeprawom promowym. Każdy z promów zabiera na pokład 12 osób i jest  wyposażony w 12 miejsc dla rowerów. Korzystanie z tych środków transportu jest bezpłatne. Do 30 czerwca promy będą pływały pomiędzy brzegami rzeki w soboty, niedziele i święta (30 kursów dziennie), a od 1 lipca do końca sezonu – codziennie. W tygodniu cztery promy wykonują 14 rejsów pomiędzy Cyplem Czerniakowskim a Saską Kępą (prom Słonka), mostem Poniatowskiego a Stadionem Narodowym (prom Pliszka), Podzamczem a ZOO (prom Wilga) oraz 7 rejsów pomiędzy Nowodworami a Łomiankami (Truskawka). Dzięki przeprawom promowym rowerzyści mogą szybko znaleźć się na drugim brzegu rzeki i uniknąć przejazdu mostem wśród samochodów, a jednocześnie urozmaicić sobie podróż. Rozwiązanie takie ma więc nie tylko wymiar praktyczny, ale zapewnia również wiele radości i dobrej zabawy.

Aleksandra Dębska 23-6-2015

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.ztm.waw.pl

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text