Województwo mazowieckie

To szybkie i proste – elektroniczne usługi dla firm
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 25 luty 2015-29 luty 2016
ilustracja

E-usługi od pewnego czasu stają się coraz bardziej popularne. Dlaczego? Znacznie ułatwiają załatwianie wielu spraw urzędowych. Z roku na rok coraz więcej rzeczy związanych z naszym biznesem możemy załatwić siedząc przed komputerem. Dziś stały się już naturalnym elementem przy prowadzeniu działalności gospodarczej.

Wpis do ewidencji

Już na samym początku naszej przygody z własną działalnością gospodarcza napotykamy na duże ułatwienie chcąc dokonać wpisu naszej firmy do odpowiedniej ewidencji.

UWAGA: Wszystkie wnioski skierowane do administracji i wysyłane drogą elektroniczną powinny być opatrzone podpisem za pomocą odpowiedniego narzędzia. Mowa tu o podpisie elektronicznym z certyfikatem kwalifikowanym bądź profilu zaufanym. Profil zaufany jest bezpłatną metodą potwierdzania tożsamości w systemach elektronicznej administracji, jest czymś w rodzaju odręcznego podpisu, po części odpowiednikiem bezpiecznego podpisu elektronicznego, weryfikowanego certyfikatem kwalifikowanym. Aby założyć taki profil, należy utworzyć konto na stronie epuap.gov.pl. Musimy jednak wiedzieć, że profil zaufany jest uznawany za odpowiednik podpisu elektronicznego, ale nie zawsze. Są bowiem dokumenty, które wymagają tylko i wyłącznie podpisu elektronicznego z certyfikatem kwalifikowanym, np. niektóre wnioski ZUS.

Od dnia 1 lipca 2011 r. obowiązują nowe przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz nowy formularz CEIDG-1 wniosku do rejestracji działalności gospodarczej osób fizycznych. Właśnie w tym momencie możemy skorzystać z opcji wypełnienia wniosku on-line i złożyć go elektronicznie. Dokonujemy to na stronie www.ceidg.gov.pl.

ZUS

Kolejne ułatwienie czeka na przedsiębiorców na płaszczyźnie jego kontaktów z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Wszystko to za sprawą portalu ZUS - Platformy Usług Elektronicznych, która funkcjonuje od 14 czerwca 2012 roku. Należy się tu zarejestrować (www.pue.zus.pl). Dzięki temu płatnik ma możliwość dostępu do informacji ZUS, przesyłania przez Internet dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych oraz różnego typu wniosków.

Urząd skarbowy

Także rozliczenie z Urzędem Skarbowym może być dokonywane w formie elektronicznej. Odbywa się to za pomocą bramki e-Deklaracje. Trzeba pamiętać, że taki sposób możliwy jest tylko dla płatników, którzy posiadają identyfikator podatkowy. Od 1 stycznia 2015 roku Ministerstwo Finansów wprowadziło obowiązek dla płatników, którzy musza rozliczyć więcej niż 5 osób (podatników) składania deklaracji PIT-11, PIT-8C, PIT-R oraz rocznego obliczenie podatku PIT-40. do urzędu skarbowego wyłącznie w formie elektronicznej. W tym celu powstała Uniwersalna Bramka Dokumentów(UBD). Trzeba wiedzieć, że w rozliczeniach z Urzędem Skarbowym nie można korzystać z profilu zaufanego. Tu dopuszczalny jest podpis elektroniczny weryfikowany certyfikatem kwalifikowanym.

Więcej informacji na stronach www.ceidg.gov.pl, www.finanse.mf.gov.pl, www.zus.pl.

Joanna Gruchała - Kominek 3-3-2015

Źródło: www.finanse.mf.gov.pl.

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text