Województwo mazowieckie

Tata na medal
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 8 czerwiec 2015-31 styczeń 2016
ilustracja

Niewątpliwie jest ważną osobą w życiu dziecka, pokazuje świat z innej perspektywy, często nieco różnej od matczynej, dopinguje w nauce samodzielności oraz uczy zasad zdrowej rywalizacji. Ojciec lub cieplej tatuś – uczestniczy równoprawnie w wychowywaniu dziecka i jest dla niego pierwszym autorytetem. W Polsce Dzień Ojca obchodzimy od 1965 roku - dokładnie 23 czerwca.

Jaki jest polski ojciec?

Z pewnością jego wizerunek zmieniał się na przestrzeni lat czy nawet wieków. W naszej kulturze bowiem od zawsze dominował model patriarchalny, w którym rola ojca jako głowy rodziny była niepodważalna. Oczywiście z biegiem czasów, szczególnie po feminizujących procesach społecznych XX wieku oraz większym finansowym usamodzielnieniu się kobiet, rola mężczyzny w rodzinie coraz bardziej zaczęła się opierać na partnerstwie i równoprawnym wychowywaniu potomstwa.

Ojciec bez wątpienia jest ważną postacią w życiu dziecka i to pod wieloma względami. Jego krótkie stwierdzenie - „Dasz sobie radę” mobilizuje dziecko do działania i buduje w nim poczucie wartości. Ojciec uczy samodzielności, radzenia sobie z trudnościami oraz zapewnia dziecku tak ważne poczucie bezpieczeństwa I dla każdego dziecka jest najlepszym ojcem na świecie, dla mnie również. Dlaczego? Gdyż to On gotował dla mnie i mojego brata obiady, gdy nasza mama była w pracy, to On robił pranie i zakupy. Tata również czesał mnie każdego dnia przed wyjściem do szkoły robiąc mi kucyki (warkoczyki były już trudniejszym zadaniem, zarezerwowanym dla mamy), to właśnie Tata zabierał mnie jako małą dziewczynkę do kawiarni na lody lub galaretkę z bitą śmietaną, będących wówczas spełnieniem moich dziecięcych marzeń. Z Tatą poszliśmy na piwo po zdanej pomyślnie przeze mnie maturze oraz razem kupować meble po pierwszym poważnym remoncie naszego mieszkania. Do dziś jego zdanie i opinia są dla mnie niezmiernie ważne. Dlatego dzwonię za każdym razem, gdy potrzebuję rady.

SuperTata

Teraz, jako dorosła już osoba, dostrzegam wielu innych ojców podobnych do mojego. Na warszawskim osiedlu, na którym mieszkam, jest ich nie mało. Każdego dnia widuję ich na spacerach oraz rozmowach z pociechami, a co istotne nie wstydzą się oraz nie kryją własnych uczuć. Znam ojca samotnie wychowującego trzy córki, w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Z pewnością nie jest mu łatwo zmagać się z wieloma trudami samotnego rodzicielstwa, lecz nigdy nie słyszałam by skarżył się na swój los. Kolejny tata również samotnie wychowuje dwoje dzieci: córeczkę oraz syna. Z ciekawością przypatruję się szczególnie 4-letniej dziewczynce, która jest nad wyraz samodzielna i nieustraszona, jeżeli chodzi o radzenie sobie z przeszkodami na pobliskim placu zabaw. W dodatku zawsze uśmiechnięta i wpatrzona w swojego tatę. Wspomnę jeszcze o dwóch młodych ojcach, z których każdy ma czwórkę dzieci i jednakowo aktywnie angażują się w prace domowe. Jeden z nich pomimo zmianowej pracy zawsze ma czas oraz chęci, by wysłuchać każdego z czworga dzieci. Nierzadko wracając z nocnej zmiany odprowadza swoje pociechy kolejno do przedszkola i szkoły, by jeszcze na koniec wyprowadzić psa na poranny spacer. Gdyby realizowano ogólnopolski plebiscyt na „Supertatę” z pewnością jego dzieci nie miałyby wątpliwości, iż to właśnie ich Tata powinien otrzymać ten tytuł.

Tata na urlopie

W Polsce sukcesywnie rośnie zainteresowanie młodych ojców swoimi prawami związanymi z narodzinami dziecka. Urlopy tacierzyńskie czy ojcowskie z roku na rok stają się coraz popularniejsze. Co prawda rola matki, szczególnie w pierwszych miesiącach życia dziecka, jest nie do przecenienia, to jednak obecni tatusiowie chcą uczestniczyć w opiece i wychowywaniu swoich pociech już od pierwszych dni. Jak wynika z danych GUS i ZUS urlop ojcowski wybiera coraz więcej mężczyzn: w 2011 roku było ich 15 tys., w 2012 roku 28,6 tys. i porównywalnie w 2013 roku (28,5 tys.), natomiast w 2014 roku już 129,4 tys. Jednak warto zaznaczyć, że urlop tacierzyński to nie to samo co urlop ojcowski. Ten pierwszy jest urlopem, który ojciec dziecka może przejąć jako niewykorzystaną część urlopu macierzyńskiego matki. Z kolei urlop ojcowski jest dwutygodniowym okresem wolnym od pracy zawodowej, który należy wykorzystać zanim dziecko ukończy 1 rok życia. Ponadto warto wiedzieć, iż urlop ojcowski przysługuje niezależnie od urlopu macierzyńskiego a pracodawca nie ma prawa odmówić udzielenia pracownikowi urlopu ojcowskiego. Uwzględniając oba rodzaje urlopów, korzysta z nich obecnie co szósty ojciec w kraju, wcześniej robił to zaledwie co sześćdziesiąty. Ojcowie mogą także zdecydować się na urlop wychowawczy w wymiarze 36 miesięcy. - „Zdecydowałem się na urlop wychowawczy, gdyż to właśnie żona pracuje na kierowniczym stanowisku i zarabia więcej. Ja, jako pracownik naukowy otrzymuję skromniejszą pensję, więc w naszym przypadku zadecydował czynnik ekonomiczny i prosty rachunek. Ale nie żałuję, mamy teraz dużo czasu dla siebie i widzę jak rośnie nasz synek” - mówi pan Adam, tata niespełna półtorarocznego Ignasia.

Zapracowany bohater

Ostatnio na szkolnym boisku usłyszałam, jak pewna dziewczynka przekomarzała się ze swoją mamą, by jeszcze nie wracać do domu, do odrabiania lekcji. Kobieta skierowała wzrok na mnie i wyjaśniła: - „No tak! Ja zawsze jestem od nudnych obowiązków i upomnień, za to tata jest super. To córunia tatunia! Julka prędzej właśnie jemu powierzy swoje tajemnice i problemy niż mnie. Z tatusiem rozumieją się doskonale”. Z kolei od 4-letniego Antosia usłyszałam: „Mój tata jest najfajniejszy na całym świecie! Układa ze mną klocki i gra w piłkę! I jeszcze chodzi ze mną na basen”. Powiedział to z dumą i uznaniem.

Pamiętajmy więc o ojcach, o ich poświęceniu i trudzie, o tym że w natłoku codziennych obowiązków oraz wobec tempa współczesnego życia mają prawo czuć się czasem zmęczeni. 23 czerwca to dobra okazja, by im powiedzieć o tym, że nadal są dla nas ważni. W końcu większość z nas prędzej czy później zostanie rodzicami, a wtedy sami będziemy adresatami życzeń na Dzień Mamy lub Dzień Taty.

 

 

 

 

Monika Cąpała - Sładek 9-6-2015

Zdjęcia:  M. Cąpała-Sładek

Źródła: www.kadry.abc.com.pl; www.biznes.pl; www.onet.pl;

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text