Województwo mazowieckie

Taniej kartą?
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 3 lipiec 2015-1 styczeń 2016
ilustracja

Na terenie Unii Europejskiej zostaną ograniczone opłaty, które banki pobierają za obsługę płatności kartą dokonywanych w punktach sprzedaży. Zmiany będą dotyczyć płatności krajowych i zagranicznych, co powinno spowodować obniżenie kosztów użytkowania kart płatniczych. 

Obecnie obowiązujące przepisy są nieprzejrzyste i różnią się w krajach UE. Przepisy przyjęte przez parlament europejski mają za zadanie wzmacniać konkurencję oraz pozwolić klientom wybrać najkorzystniejsze warunki. Przy płatności kartą debetową zagranicą maksymalna opłata nie może przekroczyć 0,2 proc. wartości transakcji. W przypadku płatności np. w Polsce ustalono, że opłata będzie wynosiła 0,2 proc. wartości transakcji, z tym że zacznie on obowiązywać dopiero od 10 grudnia 2020 r. i zastąpi system, w którym państwa członkowskie UE mogą używać średniej ważonej nieprzekraczającej 0,2 proc. średniej rocznej wartości wszystkich krajowych transakcji w ramach każdego systemu kart płatniczych.

Dla krajowych transakcji kartą debetową o mniejszej wartości, możliwe będzie także ustalenie stawki nieprzekraczającej wartości 0,05 euro, lub równowartość tej kwoty w innej walucie, również po upływie pięciu lat. W przypadku płatności kartą kredytową opłata wyniesie maksymalnie 0,3 proc. wartości transakcji, jednak państwo członkowskie może ustalić niższe pułapy opłat.

Z nowych przepisów wyłączone są karty biznesowe oraz tzw. trójstronne systemy kart płatniczych (w których udział bierze jeden bank). Rozporządzenie będzie stosowane od 8 czerwca 2015 roku, ale część z jego przepisów będzie skuteczna z innymi - przyszłymi - datami. Przykładem jest przepis nakazujący stosowanie pułapu 0,2 proc. wartości transakcji dla krajowych transakcji kartą debetową, który będzie skuteczny dopiero od 10 grudnia 2020 r.

 

l.welenc@mazowszanie.eu 3-7-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text