Województwo mazowieckie

Tajemniczy ZIT
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 11 marzec 2015-31 grudzień 2020
ilustracja

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne – jedna z nowości RPO WM w latach 2014-2020. Jego centrum stanowi Warszawa, ale to mechanizm, który poszerza perspektywę. Czas postrzegać stolicę z punktu widzenia całej aglomeracji. 

Aglomeracja warszawska stanowi ok. 7 proc. obszaru całego województwa, ale to właśnie tu jest największe skupisko mieszkańców regionu (ponad 50 proc. ludności całego Mazowsza). Zwiększenie dostępności usług publicznych, usprawnienie komunikacji, zacieśnienie powiązań gospodarczych to tylko część zmian, jakie czekają Warszawę i okolice. W nowym Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Mazowieckiego 2014-2020 na tzw. ZIT przeznaczonych jest 165 mln euro. O tym, na co będą przeznaczone te środki, zdecydują samorządy i mieszkańcy z tego obszaru.

Najważniejsza będzie współpraca gmin położonych w Warszawskim Obszarze Metropolitalnym. Porozumienie w tej sprawie podpisało 40 samorządów – m. st. Warszawa i gminy: Błonie, Brwinów, Czosnów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Jaktorów, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Leszno, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Nowy Dwór Mazowiecki, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Podkowa Leśna, Pruszków, Radzymin, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka, Żyrardów.

Aby rozpocząć działania, samorządy musiały określić, jakie wspólne zadania pozwolą rozwijać się całemu obszarowi. Chodzi też o to, by wskazać wspólne atuty do wykorzystania i razem szukać rozwiązywania problemów, które dotyczą obszaru funkcjonalnego miasta. Zmienia się więc sposób patrzenia na projekty – nie mają to być oderwane od siebie działania, ale powiązane inwestycje, których zasięg oddziaływania będzie szerszy niż tylko np. jedna miejscowość. 

Tworzona jest właśnie strategia obszaru metropolitalnego. Do prac nad dokumentem zostali zaproszeni wszyscy partnerzy tego porozumienia. Chodzi o wskazanie powiązanych ze sobą działań, a także zasady wyboru projektów dla ZIT, które staną się podstawą do opracowania szczegółowych kryteriów wyboru projektów. Kończą się właśnie warsztaty dla mieszkańców, samorządów, organizacji pozarządowych i przedsiębiorców (więcej informacji na stronie dotyczącej Obszaru Metropolitalnego Warszawy). Efektem ma być strategia rozwoju obszaru metropolitalnego do 2030 r. 

(mech)

j.nalewajk@mazowszanie.eu 11-3-2015

Na podstawie Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 (www.rpo.mazovia.pl) oraz strony: www.omw.um.warszawa.pl 

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text