Województwo mazowieckie

Tłuszcz: cztery żywioły
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 29 czerwiec-6 wrzesień 2015
ilustracja

W co się bawić? W co się bawić? Najlepiej w coś żywiołowego, z dala od komputera. Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Tłuszczu organizuje półkolonie, podczas których dzieci znajdą niebanalne sposoby na spędzanie wolnego czasu w wakacje.

Półkolonie zostały zorganizowane z myślą o dzieciach w wieku 6-10 lat, czyli uczniach najmłodszych klas szkoły podstawowej. Czekają na nie zajęcia od 8.00 do 16.00, co z pewnością ucieszy i dzieci, i pracujących rodziców. Tygodniowy pobyt na tak zorganizowanych zajęciach kosztuje 80 zł.

Dzieci w ramach półkolonii mogą liczyć na ciekawe zabawy – w zależności od wybranego turnusu, oraz obiad. Od 6 do 10 lipca będą trwać zajęcia pod hasłem „Ogień”, od 13 do 17 lipca – „Powietrze”, od 20 do 24 lipca – „Ziemia”, od 27 do 31 lipca – „Woda”, od 3 do 7 sierpnia – „Metal”, a od 10 do 14 sierpnia odbędzie się „Drewno”.

Każdy z turnusów to inne inicjatywy – warsztaty manualne, zabawy ruchowe, gry oraz konkursy, ale też wycieczki – zarówno po pobliskiej okolicy, jak i w zależności od turnusu, np. do Liwu, gospodarstw agroturystycznych lub stadniny koni. Na pierwszy tydzień przewidziane są atrakcje: indiańskie tańce przy ognisku, dawne opowieści, najgorętsze planety, ogniste słońce, woskowe świece, naftowe lampy i energooszczędne żarówki. W ramach warsztatów dzieci będą robić m.in. przebrania indiańskie. Nie dziwi więc, że postacią tygodnia będzie wówczas Winnetou.

Podczas drugiego turnusu („Powietrza”) dzieci będą bawić się według haseł: samoloty i rakiety, kosmos i astronauci, wiatraki, latawce i napędzający je wiatr oraz przestrzeń, której nie widać – trzeba ją poczuć. Dzieci będą brać udział w rozmowach o astronomii, kosmosie i wszechświecie, a także poznają lepiej postać Mikołaja Kopernika.

Turnus „Ziemia” oznacza zabawę w pustynie i sawanny, łąki i lasy, malowanie piaskiem, zwiedzanie podziemnych korytarzy, poznawanie bogactw i tajemnic ziemi. Tematem będą też wulkany i kapsuła czasu, a także moc małego nasionka, które kiełkuje i zmienia się w ogromną roślinę. Uczestnicy zajęć wspólnie stworzą „ogródek”. W tym tygodniu dzieci skupią się na poznaniu życia i twórczości poety Cypriana Kamila Norwida – będzie to również temat jednej z wycieczek.

Podczas ostatniego tygodnia lipca trwać będzie turnus „Woda”, podczas którego dzieci będą poznawać odległe oceany i okoliczne rzeki, egzotyczne ryby oraz zwykłe płotki. Bawić się będą w wielkie okręty i statki z papieru – w tym pomogą im warsztaty z budowania „łajby”. Nauczą się również zakładać akwarium. Postać towarzysząca temu tygodniowi to Krzysztof Kolumb.

Sierpień rozpocznie się od turnusu „Metal” skupiającego się wokół rycerskich pojedynków, a więc lśniących zbroi i mieczy kutych przez kowala. Tematem zaplanowanej na ten czas wycieczki będzie podróż do średniowiecza, a główną postacią w tym tygodniu będzie Zawisza Czarny. W ramach zajęć manualnych dzieci wykonają własne (może już nie metalowe) tarcze i hełmy. Metal zmieniał również późniejsze epoki. Pojawią się więc kolej i żelazna lokomotywa, a także zabawa podczas RoboDyskoteki (po wcześniejszym wykonaniu stroju robota).

Ostatni zaplanowany turnus to „Drewno”. Podczas tego tygodnia uczestnicy zajęć skupią się na dobroczynnym wpływie wielkich lasów i małych krzewin na środowisko. Zabawy będą skupiać się wokół malowania na drewnie, drewnianych koni, ale też wikliny papierowej, a  przede wszystkim wytwarzania papieru. Postacią tygodnia będzie twórca drewnianej czcionki i wynalazca druku – rzemieślnik Johannes Gutenberg.

Zapisy na tak atrakcyjne półkolonie odbywają się w Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji (www.cktluszcz.pl), a liczba miejsc jest ograniczona. Więcej informacji można uzyskać na miejscu lub telefonicznie – pod numerem: 29 75 73 134.

(mech)

h.maliszewska@mazowszanie.eu 30-6-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text