Województwo mazowieckie

Szukają pomysłu na plac
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 1 lipiec 2015-31 grudzień 2016
ilustracja

Fontanna, ogródki kawowe, dużo zieleni, klomby kwiatowe, ławki, chodniki oraz parkingi – władze Wyszkowa chcą, aby wszystkie te elementy znalazły się na placu przeznaczonym pod budowę ratusza. Nowa siedziba urzędu miejskiego nie powstanie przez najbliższych kilka lat, a położony w centrum miasta plac pod nią przeznaczony, świeci pustakami. Wkrótce ma się to zmienić. Burmistrz ogłosi konkurs na koncepcję zagospodarowania tego terenu.

Na pewno do końca kadencji tego samorządu budowa ratusza w Wyszkowie nie rozpocznie się zapowiada burmistrz miasta Grzegorz Nowosielski. Jednak teren pod nią przeznaczony ma zacząć tętnić życiem i stać się miejscem, w którym wyszkowianie będą mogli się spotkać i odpocząć.

Są ważniejsze potrzeby

Miasto wychodzi z założenia, że dopóki można korzystać z funduszy unijnych są ważniejsze inwestycje niż budowa nowego ratusza. Taki obiekt to także duże koszty, a środki w budżecie miasta trzeba zarezerwować na wkład własny w inwestycje realizowane ze ośrodków unijnych. Potrzebnych miastu projektów jest wiele – chodniki, drogi czy drugi etap obwodnicy śródmiejskiej.

Atrakcyjny i niewykorzystany

Teren, na którym w przyszłości powstanie nowy ratusz miejski to bardzo atrakcyjna działka położona w centrum Wyszkowa – pomiędzy ulicami Sowińskiego i 11 Listopada oraz pomiędzy budynkami Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej i sądu a galerią handlową. Obecnie plac nie jest zagospodarowany. W ostatnich latach pojawiło się na nim jedynie kilka ławek, klombów i ścieżka wysypana żwirem. A przy ul. 11 Listopada powstał nieduży parking. Radni i mieszkańcy wiele razy zastanawiali się, jak zagospodarować ten teren do czasu budowy ratusza. Wiele osób uważa, że powinny tam powstać, tak potrzebne w centrum miasta parkingi. Nie było jednak na to zgody władz miasta. W ubiegłych miesiącach plac po raz pierwszy od długiego czasu został wykorzystany do organizacji kilku imprez. Odbyło się tam nadanie sztandaru wyszkowskiemu hufcowi ZHP oraz piknik kulinarny podczas Dni Wyszkowa.

Konkurs na koncepcję

Teraz przyszedł czas na zmiany. Władze Wyszkowa chcą, aby do czasu rozpoczęcia budowy nowego ratusza plac został zagospodarowany w inny sposób. Ma być on atrakcyjny dla mieszkańców i być wizytówką miasta. W najbliższym czasie burmistrz zamierza ogłosić konkurs na koncepcję zagospodarowania tego terenu. Przyznane zostaną trzy nagrody finansowe, a miasto zatrzyma prawa autorskie do wszystkich trzech zwycięskich koncepcji. Na podstawie najlepszej z nich plac zostanie zagospodarowany. Urząd opracuje jedynie ogólne założenia do koncepcji zagospodarowania terenu pod przyszły ratusz.

Zieleń, rekreacja i wypoczynek

Wiadomo, że miejsce, w którym ma postać budynek ratusza pozostanie niezabudowane. Mają tam się znaleźć jedynie zieleń i kwiaty. Natomiast teren wokół przyszłego budynku ma przejść dużą metamorfozę. Mile widziane będą tam kawiarniane ogródki, fontanna, chodniki, ławeczki i elementy małej architektury. A całość z dużą ilością zieleni. Na pewno znajdzie się też miejsce na tak potrzebne, w centrum miasta i w pobliżu galerii handlowych, parkingi.

Zmiany na placu Wyzwolenia

Miasto ma także koncepcję zmian na innym niezagospodarowanym terenie – placu Wyzwolenia przy ul. Kościuszki. Na części, do której urząd ma prawa powstaną chodniki z kostki brukowej oraz zieleń. Na budowę chodników miasto właśnie podpisało umowę. Koszt inwestycji to 45 tys. zł.

AniKa

a.groszyk@mazowszanie.eu 22-6-2015

Źródło Urząd Miejski w Wyszkowie.

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text