Województwo mazowieckie

Szlak pamięci narodowej
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 19 maj 2015-31 styczeń 2016
ilustracja

Mieszkańcy oraz władze gminy Długosiodło doskonale pamiętają o krwawej historii swojej małej Ojczyzny. Właśnie wytyczono i oznakowano szlak pamięci do miejscowości Lipnik Majorat oraz Pecynka. W pierwszej z nich, w 1944 r. hitlerowcy zgładzili 448 osób w odwecie za akcje partyzanckie prowadzone na terenie Puszczy Białej, m.in. bitwę pod Pecynką.

Malowniczo położone w lesie miejscowości skrywają pamięć o krwawych wydarzeniach sprzed 71 lat. Podczas II wojny światowej, ludność zamieszkująca te tereny Puszczy Białej wykazała się wielkim patriotyzmem i męstwem. W historii zapisały się liczne akcje partyzanckie i konspiracyjne Armii Krajowej, w tym te prowadzone w okolicach Długosiodła i Brańszczyka. W 1944 r. właśnie w lasach okolicach Długosiodła działało duże zgrupowanie partyzanckie – część 13. pułku piechoty AK, tworząc swoistą „republikę partyzancką”. Hitlerowcy długo nie mogli dać im rady. Dopiero 31 sierpnia 1944 r. niemieckie jednostki frontowe w krwawej bitwie pod Pecynką zdołały rozbić ten pododdział partyzancki. Podczas walki zginęło ok. 60 żołnierzy Armii Krajowej. Czynny udział w bitwie brali udział mieszkańcy okolicznych miejscowości. Odwetem za to zaangażowanie i wsparcie partyzantów były zbrodnie hitlerowskie w Lipniku Majoracie, Małaszku i Plewkach. 2 września 1944 r. w tych leśnych miejscowościach Niemcy rozstrzelali w sumie 448 osób – mieszkańców tych wsi oraz uchodźców z sąsiednich miejscowości. Obecnie znajduje się tam pomniki oraz krzyże upamiętniające te krwawe wydarzenia. Co roku na przełomie sierpnia i września w Lipniku Majoracie odbywają się także uroczystości rocznicowe z udziałem żyjących jeszcze partyzantów, władz lokalnych, młodzieży szkolnej i mieszkańców gminny.

Aby upamiętnić te wydarzenia władze Długosiodła postanowiły wytyczyć i oznakować szlak prowadzący do miejscowości Pecynka i Lipnik Majorat. Dodatkowo na trasie szlaku – w Starej Pecynie powstało miejsce odpoczynku. Znajdują się tam zadaszone, drewniane stoły, huśtawki dla dzieci oraz tablice upamiętniające i opisujące wydarzenia z czasów II wojny światowej.

Inwestycja kosztowała ponad 29 tys. zł. Gminie Długosiodło udało się pozyskać ponad 19,8 tys. zł unijnego dofinansowania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013, w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju”.

AniKa

a.groszyk@mazowszanie.eu 18-5-2015

Źródła: Urząd Gminy Długosiodło www.dlugosiodlo.pl; „Po Ziemi Wyszkowskiej. Przewodnik dla turysty i wczasowicza” 2002 r.

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text