Województwo mazowieckie

Szczęście zawarte w endorfinach
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 30 kwiecień 2015
ilustracja

Na naszej drodze często spotykamy ludzi optymistycznie nastawionych do świata, którzy swą radością potrafią zarażać innych. Często zastanawiamy się, z czego czerpią szczęście. Co pozwala im podążać przez życie z radością i pogodą ducha. Tacy ludzie patrzą w przyszłość z przekonaniem, że przeszkody na ich drodze są tylko po to by móc sobie z nimi poradzić oraz by być dzięki temu mocniejszym i bardziej zadowolonym z siebie. Być może na ich temperament mają wpływ endorfiny.

Odkrycie tych związków nastąpiło podczas badań mechanizmu powstawania i przewodzenia bólu. Zastanawiającym wydał się wówczas fakt, że podczas różnych ekstremalnych dla naszego organizmu sytuacji człowiek jest w stanie je znieść. Okazuje się, że podczas niebezpiecznych wypadków, porodu, uszkodzeń ciała, w naszym organizmie włącza się naturalne znieczulenie, które pozwala nam wytrwać. Uznano, że dzieje się tak na skutek działania substancji podobnej w działania do morfiny, która w takich sytuacjach hamuje ból i przy okazji daje odczucie ulgi i zadowolenia.

Endorfiny to grupa hormonów peptydowych, które wprawiają nas w doskonałe samopoczucie, dlatego też nazywamy je hormonami szczęścia. Przyczyniają się one do stłumienia uczucia bólu i drętwości. W swoim składzie i działaniu substancja ta przypomina morfinę, gdyż wywołuje podobne skutki.

Istnieje wiele bodźców, które powodują wydzielanie endorfin, poniżej przykłady:

 

Wysiłek fizyczny – każda aktywność sportowa, jak poranny jogging, pływanie czy choćby aerobik – sprawia, że produkowane są endorfiny. Dzieje się tak, gdyż ruch ma działanie zbawienne dla naszego organizmu, pozwala mu dłużej być w formie. Po zakończeniu treningu czujemy się zrelaksowani i szczęśliwsi. Badania naukowe wykazały, że istnieje tzw. euforia biegacza. Polega ona na tym, że po długotrwałym biegu, z powodu dużego wysiłku nasz organizm jest niedotleniony, co wywołuje stres. To z kolei powoduje silne wydzielanie endorfin. Sama rywalizacja również uważana jest przez wielu badaczy, jako czynnik wpływający na poprawę nastroju ze względu na uwalnianie tych substancji.

 

Taniec – działa pobudzająco nie tylko na nasze zmysły, lecz również na umysł. W tym przypadku również przepisem na szczęście jest ruch, który przyczynia się także do ogólnej sprawności organizmu. Nawet, jeśli ktoś nie wykazuje talentu tanecznego rodem z telewizyjnych programów, zawsze można skorzystać z kursu tańca. Warto zadbać by nasze ciało poczuło rytm muzyki, pozwoli to spędzić czas w miły i niebanalny sposób. Taniec jest świetnym sposobem na wyrażenie własnych emocji, pokonanie nieśmiałości i pozbycie się kompleksów.

 

Czekolada – nawet kawałek czekolady przyczynia się do zwiększenia poziomu serotoniny oraz endorfin. Pierwsza z wymienionych substancji działa antydepresyjnie, potęgując w ten sposób siłę hormonów szczęścia. Każdorazowo należy jednak pamiętać, że częste uszczęśliwianie organizmu czekoladą może negatywnie wpłynąć na naszą kondycję fizyczną.

 

 Śmiech – każda sytuacja, w której na naszych ustach pojawia się uśmiech przyczynia się do produkcji endorfin. Im więcej chwil, w których się uśmiechamy tym bardziej potęgowane jest nasze odczucie wewnętrznego szczęścia. Niektórzy badacze twierdzą, że nawet wyobrażanie sobie śmiesznych sytuacji, zabawnych historii ma taki sam pozytywny wpływ.

 

Spożywanie pikantnych przypraw – pieczenie w ustach sprawiające, że mamy w nich pożar. Zakończenia nerwowe są wówczas podrażniane, co przyczynia się do uwolnienia endorfin, które działają w tym przypadku jak środki przeciwbólowe. Choć w naszym ciele nie dzieje się nic złego to oszukany mózg zaczyna go leczyć. Odczuwamy ulgę i przyjemność..

 

Miłość – jest to uczucie, które sprawia, że poziom hormonów szczęścia utrzymuje się na wysokim poziomie przez długi czas. Sama myśl o kimś, kogo darzymy uczuciem przyczynia się do wzrostu produkcji endorfin. Podczas zbliżenia z ukochaną osobą poziom hormonów szczęścia rośnie kilkukrotnie.

 

Badania naukowe udowodniły, że u każdego z nas mózg wytwarza endorfiny. Dzieje się tak na skutek odbioru bodźców płynących do niego z całego naszego ciała.

W przypadku każdego z nas czynniki te mogą działać z różną siłą. Warto się dowiedzieć, co sprawia, że molekuły szczęścia są produkowane by móc pozytywnie wpływać na własne samopoczucie.

 

Krzysztof Dziwisz

k.dziwisz@mazowszanie.eu 21-4-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text