Województwo mazowieckie

Susza na Mazowszu
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 20 lipiec-15 wrzesień 2015
ilustracja

Susza w rolnictwie, niski stan wód w rzekach oraz wzrastająca liczba utonięć – to główne tematy posiedzenia Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które odbyło się 13 lipca br. w Warszawie. Spotkanie poświęcone było zagrożeniom upałami oraz suszą. To odpowiedź na falę wysokich temperatur i niską średnią sumę opadów na Mazowszu w ostatnim czasie.

Według prognoz pogodowych sierpień na Mazowszu, ale i w innych regionach Polski, również będzie ciepły i suchy. Pracownicy Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego wyślą do samorządów pismo zachęcające do korzystania ze sprawdzonych rozwiązań, takich jak np. kurtyny wodne. Pismo będzie przypominać również o powoływaniu komisji do spraw szacowania strat w gospodarstwach rolnych.

Susza – monitorowanie sytuacji

Wojewoda mazowiecki powołał już 10 komisji terenowych, które będą szacowały straty poniesione przez blisko 3 tys. gospodarstw. Dane Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego wskazują, że blisko 15 proc. gmin jest zagrożonych suszą – najgorzej sytuacja wygląda w powiatach: płockim, płońskim, gostynińskim, sochaczewskim i sierpeckim. Według oceny doradców MODR najbardziej ucierpiały zboża jare (średnio 30,4 proc.), rośliny strączkowe (33,4 proc.) oraz krzewy owocowe (24,6 proc).

Wsparcie dla rolników

Niebawem uruchomione zostanie wsparcie krajowe dla poszkodowanych rolników, dla których przeznaczono 80 mln zł. Po oszacowaniu strat producenci rolni mogą korzystać również z kredytów preferencyjnych na wznowienie produkcji, odroczenia terminu płatności składek z tytułu ubezpieczenia społecznego czy też ulg w podatku rolnym.

Bez opadów

Wysoka temperatura i brak opadów to większe ryzyko pożarów traw i lasów. Z kolei niski stan rzek np. Narwi zagraża funkcjonowaniu elektrowni w Ostrołęce. Wysoka temperatura wymaga również zapewnienia bezpieczeństwa pasażerom przewoźników kolejowych czy przebywającym nad wodą.

 

gama

m.gadecka@mazowszanie.eu 20-7-2015

Źródło: Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text