Województwo mazowieckie

Strykowice Górne mogą surfować w necie
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 2 lipiec 2015-30 czerwiec 2019
ilustracja

Internet od dawna uważa się za okno na świat. Jednak nie wszyscy mają do tego okna łatwy dostęp. W minioną niedzielę w Strykowicach Górnych otwarte zostało tzw. lokalne centrum kompetencji, w którym mieszkańcy będą mogli skorzystać z komputera, Internetu, a przede wszystkim nauczą się zarówno obsługi komputera, jak i sposobów poruszania się po wirtualnym świecie. Taki punkt będzie też działał w Sycynie. To część programu M@zowszanie, towarzyszącego innej ważnej inwestycji – Internet dla Mazowsza.

Już niedługo sieć internetowa obejmie całe województwo. W ten sposób przestaną istnieć tzw. białe plamy w dostępie do Internetu. To pozwoli dociągnąć niezbędną infrastrukturę do miejsc użyteczności publicznej – np. urzędów lub bibliotek. Poza tym do nowo powstałej sieci będą mogli podłączać się komercyjni dostawcy, dzięki czemu zwiększy się oferta na lokalnym rynku.

- Wydawać by się mogło paradoksalne to, że właśnie na Ziemi Jana Kochanowskiego rozpoczynamy finalizację jednego z najciekawszych projektów z dziedziny szerzenia wiedzy o technikach informacyjnych i telekomunikacyjnych. W czasach Kochanowskiego umiejętność pisania i czytania była wyzwaniem, z czasem stała się koniecznością. Dziś na początku XXI wieku jest podobnie z obsługą komputera i Internetu. Dziś nikt nie pyta: czy warto? To staje się pewnym obowiązkiem – mówił podczas otwarcie marszałek Adam Struzik.

Samo stworzenie infrastruktury dla Internetu to mało. Aby mieszkańcy małych miejscowości – niezależnie od wieku – mogli z nich korzystać, potrzebują warunków do nauki poruszania się w nowej dla nich rzeczywistości. Do tego właśnie służyć będą lokalne centra kompetencji (LCK). Tworzone w ramach projektu M@zowszanie punkty to miejsca, w których mieszkańcy będą mogli nie tylko skorzystać z komputera, dodatkowe sprzętu (np. drukarki) i Internetu do załatwienia spraw, ale też nauczą się, jak w ogóle korzystać z tego typu technologii. Pomoc dotyczyć będzie zwłaszcza wprowadzania w świat e-usług czy pomocy w pisaniu dokumentów niezbędnych dziś w poszukiwaniu pracy.

Na całym Mazowszu takich punktów powstanie 174. Powiat zwoleński jest jednym z pierwszych, w którym uruchomiono LCK.  W każdym z tego typu miejsce będzie sześć stanowisk komputerowych – pięć dla użytkowników i jedno dla pracownika obsługi.

Z założenia pracownik tego typu miejsca ma pomagać np. przy pisaniu CV, wypełnianiu deklaracji podatkowej czy doradzaniu, jak napisać urzędowe pismo. Poza tym mieszkańcy będą mogli korzystać z Internetu np. w poszukiwaniu ofert pracy.

LCK będzie też miejscem, w którym dzieci będą mogły przygotować się do lekcji, wyszukując w Internecie niezbędnych informacji.

Budowa na Mazowszu takich centrów oraz towarzyszący temu portal www.mazowszanie.eu to część projektu „M@zowszanie”. Koszt wyposażenia jednej świetlicy to ok. 50 tys. zł. Projekt jest realizowany przez samorząd województwa mazowieckiego i Agencję Rozwoju Mazowsza S.A. w ramach RPO WM 2007-2013.

(mech)

h.maliszewska@mazowszanie.eu 30-6-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text