Województwo mazowieckie

Strony do poprawki
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 25 marzec 2015-30 marzec 2016
ilustracja

Fundacja Widzialni zajmująca się przeciwdziałaniem wykluczeniu cyfrowemu, wzięła pod lupę strony internetowe najważniejszych polityków i instytucji publicznych. Zbadała strony pod kątem dostępności dla osób niepełnosprawnych. Niestety większość serwisów ten test oblała.

„Raport dostępności 2015” punktuje niedoskonałości stron polskich instytucji: słaby kontrast, błędy w HTML, brak etykiet dla pól formularzy, nieprecyzyjne odnośniki, jednostopniowe lub nieznaczne powiększanie czcionki – to tylko niektóre z nich. Zaledwie 12,8 proc. urzędowych serwisów wychodzi z tej oceny obronną ręką. To oznacza, że tylko nieco ponad co dziesiąta przebadana strona jest przyjazna i użyteczna dla osób niepełnosprawnych.

Jest źle, ale dobrze
Mimo druzgocących ocen większości rządowych serwisów, autorzy raportu jednocześnie podkreślają ponad 10-proc wzrost dostępności stron w porównaniu z 2013 r. Wtedy to niepełnosprawni mogli swobodnie poruszać się zaledwie po 1,7 proc. przebadanych serwisów.

Oceny dobre otrzymały tylko trzy ministerstwa: finansów, spraw wewnętrznych oraz administracji i cyfryzacji. Strony pozostałych resortów są niedostatecznie użyteczne dla niepełnosprawnych. Oznacza to, że de facto nie spełniają jednej z podstawowych zasad demokracji, czyli pełnego i równego dostępu do informacji dla wszystkich obywateli.

Strony najważniejszych osób w państwie – prezydenta i premiera są tak naprawdę tylko nad kreską. Mimo że niecałe trzy punkty dzielą je od oceny niedostatecznej, to i tak ich tegoroczny wynik zasługuje na uznanie. W porównaniu do poprzedniego badania strony prezydenta i premiera zanotowały skok w górę o odpowiednio trzy i pięć punktów.

Najwięcej pracy w swoją stronę w zakresie dostępności dla osób niepełnosprawnych włożył Główny Inspektorat Finansowy. W tym serwisie autorzy raportu zauważyli najwięcej pozytywnych zmian.

Przed serwisami internetowymi instytucji publicznych kilka miesięcy ciężkiej i intensywnej pracy, bo już tylko do 30 maja br. mają czas, by tak się zmienić, aby być dostępnymi dla użytkowników niezależnie od ich niepełnosprawności, wieku czy używanego sprzętu i oprogramowania. Instytucje finansowane ze środków publicznych mają obowiązek prawny dostosować swoje strony do potrzeb niepełnosprawnych zgodnie z międzynarodowym standardem WCAG 2.0.

Warto zajrzeć na stronę www.pad.widzialni.org. PAD – Polska Akademia Dostępności to projekt realizowany przez Fundację Widzialni, dofinansowany ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Jego  celem jest dostarczanie bezpłatnych narzędzi przy pomocy, których będzie można poprawić dostępność swojej stron dla osób niepełnosprawnych. Na platformie znajduje się 180 gotowych pakietów stron internetowych wraz z systemem zarządzania treścią. Można je bezpłatnie pobrać i zainstalować.

Jest i przykład
Jednocześnie z raportem o dostępności Fundacja Widzialni ogłosiła wyniki szóstej już edycji konkursu „Strona Internetowa bez Barier”. Konkurs realizowany jest we współpracy z Szerokim Porozumieniem na Rzecz Umiejętności Cyfrowych.

Najlepsze strony wybierali eksperci, osoby niewidome, niedowidzące i głuche.

Zwycięzców wybrano w kilku kategoriach. Za najlepszy serwis publiczny do 100 podstron uznano www.pasazer.info.pl – Urzędu Transportu Kolejowego. Tytuł dla serwisu powyżej 100 podstron, w tym roku trafił do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Najlepsza strona publiczna powyżej 100 podstron to strona www.mf.gov.pl  Ministerstwa Finansów. Warszawska SKM została z kolei doceniona jako serwis niepubliczny do 100 podstron.

Najlepszy z Najlepszych okazał się serwis Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku – www.trafrybnik.pl.

JaN

j.nalewajk@mazowszanie.eu 25-3-2015

Źródła:

www.widzialni.org.

Raport Dostępności 2015

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text