Województwo mazowieckie

Strażak ochotnik z Leszna wyróżniony
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 11 marzec-31 grudzień 2015
ilustracja

Ochotnicza Straż Pożarna to dziś coś więcej, niż tylko straż. Strażacy ochotnicy są często pierwszymi służbami na miejscu zdarzenia. To  ludzie, którzy nie tylko potrafią skutecznie ugasić pożar. To dobrze wyszkoleni ratownicy przedmedyczni, znający zasady pierwszej pomocy i potrafiący takiej pomocy udzielać. Strażak miesiąca stycznia druh Radosław Szwed swoją postawą to potwierdza. Dzięki umiejętnościom i zimnej krwi uratował mężczyznę próbującego popełnić samobójstwo.

Coraz lepiej wyszkoleni strażacy, dysponujący nowoczesnym sprzętem są prawdziwym wsparciem dla zawodowej straży pożarnej. Jednak nawet najlepsze wyposażenie nie zastąpi silnego charakteru i odwagi. Tymi cechami wykazał się pierwszy tegoroczny strażak miesiąca –  Radosław Szwed z OSP Leszno.

Druh należy do ochotniczej jednostki z Leszna już od sześciu lat. Pełni w niej funkcję kronikarza. Swoją postawą niewątpliwe wypełnił jedną z kart pisanej przez siebie kroniki. Zachowanie druha pokazuje, że nie tylko w trakcie akcji bojowej strażak jest na służbie. Strażakiem jest się cały czas. Uwagę druha-bohatera, będącego z rodziną w restauracji, zwrócił podejrzanie zachowujący się mężczyzna. Nie wahając się ani chwili strażak z Leszna przystąpił do działania, udaremniając próbę samobójczą mężczyzny. Obawiając się o stan niedoszłej ofiary pozostał z nią do czasu przyjazdu policji i służb  medycznych.

Strażak  Roku

Tytuł Strażaka Roku przyznawany jest druhom, którzy wykazali się ponadprzeciętną odwagą, zdecydowaniem i umiejętnościami, udzielając pomocy potrzebujących w sytuacjach codziennych. Konkurs organizowany jest przez samorząd województwa mazowieckiego. W trakcie roku konkursowego przyznawane są tytuły strażaków poszczególnych miesięcy. Z tych kapituła konkursu wybiera Strażaka Roku. W 2014 roku tytuł ten trafił do druhny Patrycji Motyl z OSP Nowa Wieś. Czy strażak z Leszna ma szansę  na ten tytuł? Okaże się pod koniec tego roku. 

JaN

j.nalewajk@mazowszanie.eu 11-3-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text