Województwo mazowieckie

Stare Miasto do rewitalizacji
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 20 maj 2015
ilustracja

W efekcie planowanej rewitalizacji, na placu Stare Miasto mają powstać nowe chodniki, skwery i parkingi. Urząd Miejski właśnie ogłosił przetarg na wykonanie powyższych prac i szuka wykonawcy. Na placu w pierwszej kolejności mają być rozebrane stare chodniki i położone zostaną nowe – nie wiadomo jeszcze czy będą wykonane ze zwykłej kostki, czy też z kamienia. Poza tym mają być wyznaczone miejsca na dwa nowe skwery. Jeden z nich będzie się znajdował przed głównym wejściem do kościoła pod wezwaniem Św. Wacława, a drugi w północnej części placu Stare Miasto, w pobliżu wejścia do Centrum Młodzieży Arka. Projekt rewitalizacji zawiera także plany budowy zatok parkingowych wzdłuż północnej i wschodniej strony placu. Poza tym mają się także pojawić stylizowane ławki i kosze na śmieci, a także stojaki rowerowe.

Na placu ma być zielono, dlatego też zostaną posadzone drzewa i krzewy. Drzew według pierwotnych planów ma być 11, krzewów ponad tysiąc oraz prawie dwa tysiące innych roślin. Zostaną założone także nowe trawniki. Wspomniane prace mają zostać wykonane latem i jesienią. Wszystkie działania rewitalizacyjne na placu Stare Miasto będą wykonywane pod nadzorem konserwatora zabytków. Nie będą to jednak pierwsze prace w tym miejscu, gdyż magistrat wstępne prace wykonał już w ubiegłym roku. Zmodernizowano wtedy sieć wodno-kanalizacyjną i zamontowano oświetlenie. Oświetlenie składa się z 20 energooszczędnych lamp ledowych. Oświetlają one zabytkowy kościół pod wezwaniem Św. Wacława. Wszystkie zainstalowane lampy są w stylowych oprawach. Prace na placu, przy sprzyjających okolicznościach, mają być zakończone jeszcze w tym roku.

Dzięki zaplanowanym zmianom, plac Stare Miasto na nowo odzyska swoje piękno, walory wypoczynkowe oraz estetyczne. W ostatnich latach, w miejscu tym nie mieściło się nic ciekawego, a czasem nawet trudno było czuć się bezpiecznie. Rewitalizacja jest więc najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji, gdyż przynosi korzyści okolicznym mieszkańcom, a jednocześnie jest powrotem do pierwotnych założeń i planów wykorzystania tej przestrzeni. Miasto czeka na oferty firm zainteresowanych przeprowadzeniem przewidzianych prac do 22 maja. Jeżeli przetarg zostanie pozytywnie rozstrzygnięty za pierwszym razem, to wybrany wykonawca będzie miał czas na wykonanie prac budowlanych i nasadzeń do 10 grudnia. Potem, do listopada przyszłego roku, będzie się zajmował systematyczną pielęgnacją przeprowadzonych prac. Jeżeli wszystko będzie dobrze, czyli drzewa, krzewy i pozostałe roślinny przyjmą się i ukorzenią, następnie zaczną wzrastać, podobnie jak trawa na pobliskich trawnikach, inwestycja zostanie odebrana przez miasto jako zleceniodawcę i przekazana mieszkańcom Radomia.

Odnowiony plac Stare Miasto stanie się wkrótce integralną częścią nowego wizerunku Radomia jako miasta zielonego, zadbanego i czystego, które jest odpowiedzią na jeszcze niedawny wygląd, który nie nadawał się na widokówkę. Działania te są kontynuowane w całym mieście, a zmiany na placu są tylko ich częścią. W dodatku, Radom dzięki zmianom swego wyglądu powoli stanie się także ciekawszy dla turystów. Jest to kolejny cel władz miejskich, tak by w okresie wakacyjnym turyści nie omijali go lub przejeżdżali tranzytem, lecz korzystali z oferty jego atrakcji turystycznych i imprez organizowanych nie tylko latem.                     

Kamil Sznyrowski 20-5-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text