Województwo mazowieckie

Staż potrzebny od zaraz
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 17-30 kwiecień 2015
ilustracja

Udało się! Wreszcie skończyłeś studia. Kosztowało Cię to wiele wyrzeczeń, ale dobrnąłeś do końca. Czujesz zarówno radość, jak i smutek, bo wiesz, że czasy beztroski się skończyły. Martwisz się czy podołasz wyzwaniom. Czy potrzebnie?

Zakończeniu studiów zwykle towarzyszy uczucie niepokoju i niezdecydowania. Co dalej? Co będę teraz robił? Jak żyć? Żadnym pocieszeniem nie jest to, że około 90% absolwentów zapewne odczuwa to samo. Nie czujesz się jeszcze na siłach, aby wybrać miejsce pracy, a co dopiero świadomie budować karierę. Oferty są, ale którą z nich wybrać, aby się nie sparzyć i nie wylądować w jakimś obozie pracy? Oczywiście najlepiej byłoby, gdybyś już podczas studiów podjął pierwszą pracę. Taki wysiłek opłaciłby się teraz z nawiązką. Pokazałbyś, że mimo obciążenia nauką i dojazdami, byłeś w stanie poświęcić się, żeby zebrać cenne doświadczenie. Niestety nie zrobiłeś tego, więc teraz jest to już przysłowiowa „musztarda po obiedzie”. Wszędzie chcą doświadczenia minimum półrocznego, ale jak je zdobyć, skoro w każdym przeglądanym przez Ciebie ogłoszeniu jest ono wymagane? W takiej sytuacji świetnym i perspektywicznym pomysłem jest skorzystać z oferty stażu.

Staż pozwala na poznanie specyfiki branży, codziennej pracy w firmie, struktury korporacyjnej, czy też po prostu na nabycie umiejętności zawodowych. Staż daje też perspektywę stałego zatrudnienia, jeśli pokażesz się z jak najlepszej strony. Może właśnie dla Ciebie Program Kariera okaże się propozycją skrojoną na miarę?

W ramach tej inicjatywy firmy wystawiają oferty płatnych(!) staży z wielu branż i specjalizacji. Od firm zajmujących się wyrobem produktów spożywczych, poprzez ubezpieczenia i inwestycje finansowe, aż do budownictwa, a nawet handlu kosmetykami. To elitarny program przygotowany przez Polską Radę Biznesu dla osób, które nie przekroczyły 30 roku życia, czyli właśnie dla Ciebie. Wystarczy wejść na stronę i podać maksymalnie pięć firm, w których chciałbyś odbyć staż. To wszystko? Nie, nie ma bowiem nic za darmo. Jeśli chcesz „załapać się” do upragnionej firmy, musisz rozwiązać case study, czyli przygotować program wprowadzenia oczekiwanej w zadaniu zmiany. Case study są naprawdę różnorodne, więc masz możliwość realizowania się na polu, które interesuje Cię w największym stopniu, albo spróbowania swoich sił w rozwiązaniu kilku przypadków. Wszystkie dodatkowe informacje znajdziesz na stronie: http://www.programkariera.pl . Zgłoszenia można przesyłać do 6 maja, więc jest jeszcze czas na wypełnienie aplikacji.

No dobra, wszystko fajnie, ale pewnie chciałbyś wiedzieć, ile można na takim stażu zarobić? Nie są to wielkie pieniądze, choć w świetle tego, że w Polsce, poza niedużą kwotą z urzędu pracy, na ogół za staże się nie płaci, to moim zdaniem oferowane wynagrodzenie jest zdecydowanie zadowalające. Kwoty zarobków miesięcznych wahają się od 1500 do 2000 złotych brutto.

Na polskim rynku pracy trudno jest się zaadoptować, a jeszcze trudniej w gąszczu nie zawsze poważnych ogłoszeń, znaleźć te faktycznie korzystne. Programy takie, jak opisane powyżej, mogą wydatnie pomóc w wejściu na niego z przytupem. Marka Polskiej Rady Biznesu gwarantuje, że nie zostaniesz oszukany. Dodatkowo, skoro pracodawca zadaje sobie trud, aby przejrzeć propozycje nadesłane przez kandydatów i zgadza się im płacić podczas stażu, oznacza to, że jest duże prawdopodobieństwo pozostania w danej firmie na zdecydowanie dłużej niż kilka miesięcy. Oczywiście jeśli uda Ci się zaskoczyć, przekonać rekruterów.

Opisywany tu program jest tylko jedną z możliwości. Większość dużych korporacji prowadzi nabór na tego typu staże, więc przy odrobinie wysiłku możesz sam znaleźć coś równie ciekawego. Możliwości są. Wystarczy być odważnym i po nie sięgnąć, zawalczyć o siebie, wykazać się determinacją i wolą, a w przyszłości dobre oferty same staną na progu twoich drzwi. Trzeba tylko ciężko pracować, dawać z siebie jak najwięcej i nie odpuszczać, gdy jest trudno. Brzmi to, jak tania gadka z podręcznika dla akwizytorów, ale taka jest brutalna prawda. Pomóż sam sobie i weź sprawy w swoje ręce. Staż zaraz po studiach daje Ci taką szansę. Wykorzystaj ją!

Marcin Groszewski

Marcin Groszewski 17-4-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text