Województwo mazowieckie

Sochaczew: Egzamin na prawko u siebie
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 20 lipiec-30 wrzesień 2015
ilustracja

Już od 1 września egzamin na prawo jazdy będzie można zdać w Sochaczewie. Swoją filię otworzy tam Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Płocku. Na razie będzie można tu zdawać egzamin na prawo jazdy kategorii B. To świetna wiadomość dla mieszkańców Sochaczewa i okolic, którzy do tej pory musieli jeździć na egzaminy do Warszawy, Płocka lub Skierniewic, a do najbliższego WORD-u mieli 40 km.

Umowa już podpisana

Nowy oddział egzaminacyjny będzie mieścił się w budynku dawnej Biblioteki Pedagogicznej przy ul. Żeromskiego 12. Umowa na wynajem pomieszczeń została podpisana w sochaczewskim ratuszu 2 lipca. Płocki WORD wynajmie pomieszczenia od Zakładu Gospodarki Komunalnej. W lokalu położonym w ścisłym centrum Sochaczewa do dyspozycji egzaminatorów i kursantów będą dwa małe pomieszczenia biurowe oraz duża sala z własnym węzłem sanitarnym. Komfort egzaminowanym zapewni klimatyzacja. Tu będą odbywały się egzaminy teoretyczne. Aby je przeprowadzać potrzeby jest specjalny system informatyczny, który dostarczy Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. Za montaż systemu i adaptację pomieszczeń zapłaci oczywiście płocki WORD.

Plac manewrowy na dawnym parkingu

Teren pod plac manewrowy, na którym sochaczewianie będą zdawali praktyczną część egzaminu wydzierżawi WORD-owi PEC. Będzie się on mieścił na dawnym parkingu przy kotłowni na ulicy Żeromskiego 23. Już niebawem ruszą prace, które przystosują ten teren do przeprowadzenia egzaminów – wylany zostanie asfalt, wymalowane tory i linie, a także zamontowane pochylnie.

Dla wygody mieszkańców

Jak informuje burmistrz Sochaczewa Piotr Osiecki rozmowy na temat otwarcia nowego oddziału egzaminacyjnego trwały już od wiosny, a podstawą było znalezienie odpowiedniego lokalu do przeprowadzania egzaminów. – Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom społecznym. Aby uzyskać prawo jazdy trzeba najpierw zapłacić za kurs, potem za egzamin, ale również za przemieszczanie się z Sochaczewa do Skierniewic i z powrotem. Wielu kursantów tę trasę pokonuje kilkakrotnie, a to już są spore pieniądze. Stąd nasze zaangażowanie w tej projekt – zaznacza burmistrz. Z nowego oddziału egzaminacyjnego będą mogli korzystać mieszkańcy powiatów: sochaczewskiego, żyrardowskiego, gostynińskiego czy grodziskiego.

Na początek kategoria B

W nowym oddziale płockiego WORD-u na razie będzie można zdawać egzaminy jedynie na kategorię B, jeśli ośrodek będzie cieszył się dużą popularnością wśród egzaminowanych jest szansa na pojawienie się nowych kategorii. – To zdecydowanie najpopularniejsza kategoria, pozwalająca kierować pojazdami o masie do 3,5 tony. Przystępuje do niej 70-75 proc. kursantów. Dajemy sobie czas na sprawdzenie, czy sochaczewski oddział to trafna decyzja. WORD nie dostaje dotacji czy subwencji, utrzymuje się z wpłat wnoszonych przez przystępujących do egzaminów, zatem rozwój oddziału zależeć będzie od liczby klientów. Jeśli zainteresowanie będzie duże, na co liczę, pomyślimy o uruchamianiu kolejnych kategorii – podkreśla dyrektor płockiego WORD Wojciech Krzewski. Płocki WORD nie będzie musiał zakupywać nowych samochodów do przeprowadzania egzaminów, ponieważ do Sochaczewa zostanie skierowana część aut z Płocka.

Jeszcze decyzja sejmiku

Na takie rozwiązanie muszą jeszcze wyrazić zgodę Radni Województwa Mazowieckiego. Uchwała ma być wniesiona na najbliższe posiedzenie sejmiku w sierpniu. Projekt ma już na pewno poparcie jednego z radnych – Adama Orlińskiego, który od początku wspiera ten pomysł.

AniKa

a.groszyk@mazowszanie.eu 20-7-2015

Źródło: Urząd Miejski w Sochaczewie www.sochaczew.pl.

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text