Województwo mazowieckie

Sochaczew – więcej miejsca na eksponaty
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 20 kwiecień 2015-18 kwiecień 2016
ilustracja

Muzeum Kolejki Wąskotorowej w Sochaczewie będzie mieć dwie na nowo wyposażone sale wystawiennicze. Właśnie zarząd województwa przyznał dużą dotację unijną na rozwój tej instytucji. Ponad 580 tys. zł muzeum przeznaczy na wyposażenie zmodernizowanych powierzchni. Całość będzie kosztować 1,08 mln zł.

Sochaczewska wąskotorówka przyciąga turystów możliwością przejażdżek. Samo muzeum nie ma odpowiedniego wyposażenia, aby w pełni przedstawić historię kolejnictwa – w tym kolei wąskotorowej. Pasjonaci zajrzą tu niezależnie od tego, w jaki sposób prezentowane są zbiory muzeum. Instytucja we współpracy z miastem chce jednak powalczyć o dodatkowych zwiedzających.

Wbrew pozorom nawet tak prozaiczna czynność jak zabezpieczenie instalacji systemu przeciwpożarowego i systemu kamer to sprawy niezwykle ważne dla funkcjonowania muzeum. Jednak w tym przypadku chodzi też o coś więcej. W sochaczewskim muzeum powstaną nowe przestrzenie wystawienniczo-edukacyjne.

W budynku po przedszkolu – znajdującym się na terenie muzeum – część sal zostanie zaadaptowanych tak, by stać się m.in. częścią ekspozycyjną muzeum. – Jesteśmy już po etapie prac budowlanych i wyposażenie tego budynku jest dla nas ogromną szansą na stworzenie zupełnie nowej jakości, czegoś nowego od podstaw w naszym oddziale w Sochaczewie – mówił podczas podpisywania umowy dyrektor Muzeum Kolejnictwa w Warszawie Cezary Karpiński. – Będzie to miejsce i dla mieszkańców Sochaczewa, i dla osób, które przyjadą. Oferta nie będzie skierowana tylko do młodzieży.

Będzie to wymagało nie tylko wprowadzenia odpowiedniego dla ekspozycji oświetlenia, w tym m.in. 100 m szynoprzewodów i 10 czujników ruchu. Dodatkowo wyposażenie obejmuje 60 reflektorów systemowych. Zmiany dotyczą również oświetlenia zewnętrznego. Nie chodzi tylko o lampy (choć w planach jest zakupienie 15 sztuk), ale też np. o stworzenie systemu telewizji dozorowanego CCTV.

Poza tym wyposażona zostanie sala dydaktyczno-konferencyjna w Sochaczewie. Nowe gabloty stworzą przestrzeń dogodną do organizowania stałych ekspozycji. Powstanie również część konferencyjna – wyposażona m.in. w 200 krzeseł i 30 stołów.

Część wprowadzanych zmian dotyczy ułatwienia dostępu do instytucji osobom niepełnosprawnym. Powstaną m.in. specjalne miejsca parkingowe, a infokiosk i punkt informacji turystycznej zostaną odpowiednio dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych.

Muzeum szykuje również ofertę zajęć interaktywnych oraz opcję zwiedzania muzeum przez Internet. „Wirtualny spacer” dostępny będzie na stronie muzeum w Sochaczewie.

Umowę na ponad pół miliona unijnej dotacji podpisali w piątek wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa Wiesław Raboszuk oraz dyrektor Muzeum Kolejnictwa w Warszawie Cezary Karpiński  i główna księgowa muzeum – Ewa Wiśniewska.

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie jest oddziałem Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. Powstało na terenie dawnej stacji Sochaczewskiej Kolei Dojazdowej. To jedno z niewielu miejsc, w którym zarówno znajdują się zbiór wąskotorowych pojazdów szynowych (145 jednostek taboru) oraz kolekcje przedmiotów związanych z wąskotorówką, jak i odbywają się w ciepłym sezonie przejazdy pociągiem „Retro”. Turystyczna wyprawa połączona jest ze spacerem po Kampinosie.

(mech)

h.maliszewska@mazowszanie.eu 20-4-2015
ikonka jak dojechać

Na podstawie: www.mazovia.pl, www.muzkol.pl

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text