Województwo mazowieckie

Smartfony z myślą o potrzebach osób niewidomych
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 20 kwiecień-10 czerwiec 2015
ilustracja

Nadszedł wreszcie czas, gdy producenci aplikacji mobilnych pomyśleli o osobach słabo widzących lub niewidomych. Okazuje się że smartfon może być nie tylko fajnym gadżetem, ale również bardzo przydatnym urządzeniem dla niepełnosprawnych. A odpowiednie oprogramowanie może być nieocenione w ich codziennym życiu.

   Od jakiegoś czasu na rynku pojawiają się urządzenia przeznaczone wyłącznie dla osób niewidomych. Do tego grona możemy również zaliczyć smartfony z aplikacjami mobilnymi. Jak zapewne niewielu z nas wie, system operacyjny iOS, który funkcjonuje w takich urządzeniach mobilnych, jak iPhone, iPod touch, czy też iPad, należących do firmy Apple Inc. w swoich funkcjach programowych posiada klawiaturę brajlowską, która daje możliwość wprowadzania znaków w pisowni z użyciem kombinacji sześciu punktów, na których oparte jest pismo Braille’a.

Pomocne aplikacje

   Producenci programów mobilnych postanowili pójść dalej i stworzyli kilka bardzo ciekawych, jak i pomocnych aplikacji. Smartfon z odpowiednim oprogramowaniem może spełniać funkcje udźwiękowionych detektorów koloru, detektorów źródeł światła, nawigatora GPS, notatnika dźwiękowego, czy też udźwiękowionego zegarka czy kompasu. Bardzo ciekawą aplikacją jest Be My Eyes (z ang: bądź moimi oczami ), która pozwala na kontaktowanie się z wolontariuszami przy pomocy wideo. Jest to bardzo prosta aplikacja wymyślona przez Hansa Jørgena Wiberga przy współpracy z duńską firmą Robocat, która pozwala na połączenie wolontariusza z niewidomym użytkownikiem, który przykładając kamerę Smartfona do wybranego obiektu pozwala wolontariuszowi przeczytać lub też wyjaśnić, z czym ma do czynienia. Przeczytać mu etykietę, cenę czy też udzielić szczegółowej informacji na temat produktu lub też poprzez takową aplikację znaleźć odpowiedni przystanek autobusowy lub przeczytać rozkład jazdy. Wystarczy, że odpowiednia osoba zaloguje się do systemu w smartfonie wybierając odpowiedni status wolontariusza bądź osoby potrzebującej pomocy.

Seeing Assistant Move

   Bardzo fajną i pożyteczną aplikacją jest Seeing Assistant Move, która jest wykorzystywana w naszym kraju, a także została w Polsce stworzona. Jest to tak zwany program nawigacji pieszej, który umożliwia uzyskanie wszelkiej informacji odnośnie lokalizacji, w której znajduje się użytkownik, kierowanie a raczej nawigowanie do punktu wybranego przez użytkownika, jak również zapisanie wybranej trasy w sposób umożliwiający bezproblemowy powrót. Aplikacja jest bardzo prosta i przejrzysta w obsłudze, co sprawia, że osoby niewidome mogą w bardzo łatwy sposób z niej korzystać. Stwarza możliwość wydawania poleceń głosowych, dzięki którym, bez zatrzymywania się w celu wpisania polecenia, możesz nacisnąć przycisk „Polecenie głosowe” i wydać odpowiednią komendę, a aplikacja pokieruje Cię w wyznaczone miejsce.

Aplikacja do poruszania się po urzędach

   W niektórych smartfonach zastosowano dźwiękowe przewodniki turystyczne, które przy wykorzystaniu nawigacji GPS i zasobów internetowych Wikipedii informują użytkownika o tym, co ciekawego znajduje się w pobliżu miejsca, w którym aktualnie jesteśmy. Ciekawym rozwiązaniem jest również wirtualny przewodnik, przekazujący szczegółowe informacje odnośnie obiektu, który interesuje użytkownika.

Obecnie można pobrać i przetestować z App Store mobilną aplikację Virtualna Warszawa. Aplikacja ta polega na odnalezieniu w bardzo prosty sposób interesujących nas punktów w budynku, uzyskaniu informacji o sprawach, które możemy załatwić w urzędzie, wytyczeniu trasy do gabinetu, czy też okienka lub pokoju, do którego potrzebujemy się zgłosić, a także pobraniu numeru do okienka, czy też otrzymaniu informacji, że zbliża się nasza kolej, a następnie, że jesteśmy poproszeni. Zasadniczym celem aplikacji jest ułatwienie poruszania się osobom niewidomym w obrębie budynku, jak i w całym mieście. Jest to projekt złożony przez miasto Warszawa do konkursu Mayors Challenge, którego nagrodą jest pięć milionów euro. Dzięki temu projektowi Warszawa znalazła się wśród elity 21 najbardziej innowacyjnych miast.

   Cieszy fakt, że konstruktorzy i twórcy najnowocześniejszych aplikacji nie myślą jedynie o chęci zysku, a dostrzegają problemy innych ludzi i starają się wyjść naprzeciw ich potrzebom. Aplikacje mobilne dla osób niewidomych są jak najbardziej wskazane. Pozwolą tej grupie ludzi na pewną samodzielność i poczucie bycia ważnym ogniwem w społeczeństwie. Ułatwi życie codzienne. Mam taką nadzieję, że technologia nadal będzie rozwijała się na tej płaszczyźnie, a twórcy aplikacji nie spoczną na laurach i będą poszukiwali jeszcze ciekawszych rozwiązań, poszerzając ofertę dla osób słabo widzących i niewidomych.

Tomek Olszański

t.orzelowski@mazowszanie.eu 20-4-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text