Województwo mazowieckie

Smakowity Jadów
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 2 lipiec-31 sierpień 2015
ilustracja

Festiwal Smaków na stałe wszedł już do kalendarza wydarzeń w Jadowie. To promocja tradycyjnych dla tej okolicy produktów spożywczych i potraw oraz świetna zabawa całej społeczności.

Jadów to miejscowość z tradycjami sięgającymi czasów XV w. Położony wówczas na skrzyżowaniu szlaków handlowych otrzymał przywilej targowy i prawo do organizowania jarmarków. Tradycja ta zachowała się do dziś. Dlatego gmina tak chętnie organizuje co roku Festiwal Smaków.

Tegoroczna edycja odbywała się już po raz drugi na targowisku zmodernizowanym przy ponad 960 tys. zł wsparcia w ramach programu „Mój rynek” z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Odwodniony i utwardzony plac  na co dzień i przy tego typu okazjach służy idealnie dużym grupom ludzi. Doczekał się również ogrodzenia i oświetlenia. Od ubiegłego roku do dyspozycji jest 128 stanowisk zadaszonych i 36 niezadaszonych, a także obszar zieleni z przeznaczeniem pod handel.

Odbywający się tu festiwal był okazją do spróbowania tradycyjnych regionalnych smaków. Wśród wielu potraw były m.in. grochówka zawiszyńska, bigos mazowiecki, „smakołyki Wiesiowe”, „Celineczek”, „smalec Krystyny”, pierogi w czterech smakach oraz jadowskie ciasta i wypieki lokalnych piekarni. Poza tym odbywał się kiermasz, na którym można było znaleźć wyroby z wikliny i gliny, ręcznie malowaną porcelanę, biżuterię, wycinanki ludowe oraz różnego rodzaju starocie. 

Degustacjom i kiermaszowi towarzyszyły występy artystyczne dzieci i młodzieży z lokalnych szkół i przedszkoli. Można było obejrzeć też pokazy sztuk walki. Samorządowcy przechodzili testy sprawnościowe, strzeleckie, ale też zmagali się w konkursie ekologicznym.

W tym roku festiwal był również okazją do świętowania 25 lat samorządów w Polsce. Nie obyło się więc bez nagród i wyróżnień. Marszałek województwa Adam Struzik uhonorował Medalem Pamiątkowym Pro Masovia gminę Jadów oraz wójta Dariusza Stanisława Kokoszkę. W ten sposób docenione zostały zaangażowanie – zarówno wójta, jak i całej społeczności – w pracę na rzecz wspólnoty lokalnej oraz działania sprzyjające gospodarczemu, kulturalnemu, a także społecznemu rozwojowi Mazowsza. Dodatkowo dyplomy uznania z rąk marszałka otrzymało dwadzieścia siedem osób. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in. radni gminy Jadów oraz powiatu wołomińskiego, sołtysi okolicznych wsi oraz pracownicy urzędu gminy – obecni i emerytowani.

Całość festiwalu zakończyła taneczna zabawa.

(mech)

h.maliszewska@mazowszanie.eu 30-6-2015

Na podstawie: www.mazovia.pl

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text