Województwo mazowieckie

Slow Art
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 17-30 kwiecień 2015
ilustracja

Zainteresuj się jednym dziełem, poświęć mu czas, bądź uważny i czerp radość z patrzenia – takie wskazówki na Dzień Wolnej Sztuki daje swoim gościom Muzeum Mazowieckie w Płocku. W najbliższą sobotę przez godzinę pomiędzy godz. 12.00 a 13.00 będzie można podziwiać tam pięć wybranych obrazów. Ma to być czas na kontemplację wybranego dzieła i rozmowę o nim z animatorem. Na zakończenie przewidziana jest dyskusja wszystkich zwiedzających w muzealnym sklepiku.

Dzień Wolnej Sztuki to ogólnopolska akcja organizowana od 2011 r. Każdego roku przyłącza się do niej coraz więcej muzeów i placówek kulturalnych. W ubiegłorocznej udział wzięło 50 muzeów. W tym roku po raz pierwszy uczestniczyć w niej będzie Muzeum Mazowieckie w Płocku.

Slow Art

Po co to całe zamieszanie? Okazuje się, że większość z nas, odwiedzając muzealne wystawy, bardzo pobieżnie ogląda eksponaty. Chcąc zobaczyć każde dzieło w pośpiechu przebiegamy przez sale wystawiennicze, poświęcając na każdy eksponat przeciętnie osiem sekund. To zdecydowanie za mało, aby poznać dzieło. W efekcie wychodząc z muzeum nie pamiętamy nawet co zwiedzaliśmy. Odpowiedzią na taki stan rzeczy są właśnie Dni Wolnej Sztuki. Mają one przybliżyć zwiedzającym ruch wolnej sztuki (Slow Art) polegający na powolnym zwiedzaniu każdego dzieła, poświęcając czas na kontemplację i rozmowę o eksponacie.

Tylko pięć dzieł

Tegoroczny Dzień Wolnej Sztuki obchodzony będzie w najbliższą sobotę 18 kwietnia. Muzea biorące w nim udział zaprezentują odwiedzającym je osobom jedynie pięć eksponatów. Na ich kontemplację zwiedzający będą mieli całą godzinę. Przy każdym dziele będzie stał animator, z którym będzie można porozmawiać o prezentowanym eksponacie i sztuce w ogóle. Mile widziane są także dyskusje pomiędzy zwiedzającymi. Wszystko to ma pokazać uczestnikom akcji, że każde dzieło ma nam coś do przekazania i może być dla nas źródłem inspiracji.

Sztuka secesyjna

Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprezentuje zwiedzającym pięć obrazów ze swoich zbiorów – „Autoportret z harpiami” J. Unierzyskiego z 1916 r.; „Skargę duszy” K. Stabrowskiego z 1914 r.; „Portret Camarii” nieznanego autora z 1541 r.; „Szał uniesień” W. Podkowińskiego z 1893 r. oraz „Ćmę nocną” L. Kauffmana z 1898-99 r. Przy każdym z dzieł będzie stał animator, który zada zwiedzającym kilka pytań. Ważne, aby odpowiadać na nie zgodnie z własnymi wrażeniami i odczuciami. Tu nie ma dobrych, ani złych odpowiedzi. Sztuka inspiruje, ale każdego na swój sposób. Na zakończenie organizatorzy Dnia Wolnej Sztuki przewidzieli spotkanie wszystkich zwiedzających w muzealnym sklepiku. Tam przy kawie i ciastku będą mogli podzielić się swoimi doświadczeniami z innymi zwiedzającymi i porozmawiać o sztuce.

Wstęp na Dzień Wolnej Sztuki w Muzeum Mazowieckim w Płocku jest bezpłatny. Rozpoczęcie akcji o godz. 12.00.

AniKa

a.groszyk@mazowszanie.eu 17-4-2015

Szczegółowe informacje o akcji dostępne są na stronach internetowych www.dzienwolnejsztuki.pl oraz www.muzeumplock.art.pl.

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text