Województwo mazowieckie

Siedleckie pociągi
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 14-31 lipiec 2015
  • ikonka Siedlce Targowa 50
ilustracja

Branża pojazdów szynowych znajduje się obecnie w fazie dynamicznej restrukturyzacji o dotychczas niespotykanej skali. W ostatnich latach firma Stadler podołała tym wyzwaniom i przezwyciężając negatywny trend w branży, konsekwentnie umacniała swoją pozycję na rynku.

Szwajcarska Grupa Stadler Rail posiada zakłady w ośmiu lokalizacjach: w Bussnang, Altenrhein i Winterthur w Szwajcarii, w Berlinie w Niemczech, w Siedlcach w Polsce, w Pusztaszabolcs i Szolnok na Węgrzech oraz w Algierze w Algierii. Firma koncentruje się na takich segmentach rynku jak przewozy regionalne i podmiejskie, szybkie koleje miejskie oraz tramwaje, zamierzając jednocześnie pozostać światowym liderem w sektorze pociągów z napędem na koło zębate.

Co buduje i dla kogo?

Obecnie siedlecki zakład Stadlera realizuje zamówienie na 20 pociągów FLIRT3 dla PKP Intercity w ramach konsorcjum z NEWAG S.A. Umowa na dostawę 20 ośmioczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych FLIRT3 została podpisana na listopadzie 2013 roku. Wartość kontraktu to ok. 1,2 miliarda złotych. W tej chwili gotowych jest już 11 pojazdów - cztery pierwsze gotowe pociągi są w trakcie testów na odcinkach doświadczalnych. 7 kolejnych składów jest gotowych, w trakcie uruchomienia w zakładzie w Siedlcach. Następne są w fazie intensywnej produkcji na różnych etapach zaawansowania.

Testy do homologacji prowadzone przez Instytut Kolejnictwa kończą się w lipcu. Dotychczas wszystko zostało ocenione pozytywnie. Po zakończeniu testów i otrzymaniu dokumentacji od IK firma złoży wniosek do UTK o wydanie zezwolenia na eksploatację pojazdów. Projekt przebiega zgodnie z założonym planem, a wszystkie pojazdy zostaną przekazane przewoźnikowi zgodnie z umową w terminie.

FLIRTY budowane dla PKP Intercity to pojazdy nowoczesne i komfortowe. Posiadają bogate wyposażenie wnętrz i są doskonale wyciszone, co zapewni wysoki komfort podróży nawet na długich trasach. Do dyspozycji pasażerów będą przedziały pierwszej (60 miejsc – konfiguracja 2+1) i drugiej klasy (294), a także wydzielona przestrzeń barowa (8). Pociągi będą wyposażone w ergonomiczne fotele, nowoczesne toalety (6 w tym jedna dla osób niepełnosprawnych) oraz klimatyzację. Przy każdym fotelu zamontowane będzie gniazdko elektryczne oraz indywidualne oświetlenie. Tradycyjne tablice informacyjne zastąpią elektroniczne wyświetlacze, na których będą pojawiać się komunikaty o przebiegu trasy. Dostępny będzie również nowoczesny system informacji pasażerskiej.

Osoby podróżujące z dziećmi w wybranych toaletach znajdą przewijaki dla niemowląt. Natomiast dla aktywnie spędzających czas przewidziano miejsca do przewozu rowerów lub nart. Pociągi dostosowane będą również do potrzeb osób niepełnosprawnych – zostaną one wyposażone w specjalne urządzenia ułatwiające wjazd z każdej strony pociągu. Pojazdy posiadają równą, bezstopniową podłogę w całym składzie, która ułatwia poruszanie się podróżnych (w szczególności osób niepełnosprawnych), a także personelu pokładowego. Nowy tabor będzie przystosowany do prędkości 160km/h.

FLIRTy PKP Intercity zostaną włączone do eksploatacji w grudniu 2015 i będą obsługiwały trasy:


Warszawa-Kutno-Toruń-Bydgoszcz (290km)
Olsztyn-Warszawa-Kielce-Kraków (551km)
Gdynia-Bydgoszcz-Kutno-Łódź-Częstochowa-Katowice (655km)
Kraków-Miechów-Opoczno-Łódź-Kutno-Konin-Poznań-Szczecin (734km)

Wyjątkowa firma

Stadler Polska Sp. z o.o. specjalizuje się w produkcji elektrycznych i spalinowych zespołów trakcyjnych z rodziny FLIRT oraz GTW. Zakład produkcyjny w Siedlcach powstał w 2007 roku na terenie wydzierżawionej od PKP hali montażowej po tym, jak w czerwcu 2006 roku Stadler otrzymał pierwsze zlecenie z Polski na dostawę 14 pociągów FLIRT (10 dla Mazowsza oraz 4 dla Śląska). Dzięki temu cały tabor zamówiony przez polskich klientów został wyprodukowany na Mazowszu. Oficjalne otwarcie zakładu miało miejsce 5 września 2007 roku. W latach 2011–2012 został on rozbudowany, dzięki czemu zwiększyły się jego moce produkcyjne, zaś pod koniec 2014 roku spółka dokonała zakupu działki, na której się znajduje. Produkowane są tu pojazdy dla przewoźników z całej Europy, a w firmie Stadler Polska zatrudnienie znajduje ponad pół tysiąca wykwalifikowanych pracowników, czyniąc ją jednym z największych pracodawców w Siedlcach. Do końca czerwca 2015 siedlecki zakład opuściło 230 gotowych pociągów.
W lutym 2015 roku zakład zakończył realizację kontaktu na dostawę pociągów FLIRT3 dla Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Firma świadczy również usługi z zakresu utrzymania taboru dla Kolei Śląskich, Kolei Mazowieckich oraz ŁKA.

Radosław Strzaliński

r.strzalinski@mazowszanie.eu 14-7-2015
ikonka jak dojechać
  • ikonka Siedlce Targowa 50

www.stadlerrail.pl

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text