Województwo mazowieckie

Siedlczaninie! Oznakój swój dom!
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 9-31 lipiec 2015
ilustracja

Siedlecki samorząd apeluje do mieszkańców: oznaczcie numerami swoje posesje. Problem jest głównie wśród nowych budynków. Odnalezienie konkretnej ulicy nie stanowi problemu, ale znalezienie właściwego numeru domu to już nie taka prosta sprawa. Tym bardziej, że od takich informacji czasami zależy czyjeś życie.

Kłopoty kurierów czy listonoszy to jednak nic w porównaniu z wydłużającym się czasem przyjazdu służb ratunkowych. Często karetki pogotowia nie mogą znaleźć szukanego adresu, jeżdżą szukając adresu i tracą cenny czas, a w takich sytuacjach, gdzie liczy się każda minuta – brak oznakowania domu może odpowiadać za śmierć człowieka.

Właściciele posesji często nie zdają sobie sprawy z tego, że ciąży na nich obowiązek właściwego oznakowania nieruchomości. Chodzi o umieszczenie tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości, nazwą ulicy lub placu albo miejscowości. Co więcej, taką tabliczkę należy odpowiednio oświetlić. Ponadto organy jednostek samorządu terytorialnego mogą zobowiązać właścicieli do umieszczania na tabliczce nazwy miejscowości lub nazwy dzielnicy, osiedla, zespołu urbanistycznego. Właściciele posesji muszą zatem wiedzieć, że samo umieszczenie na budynku ozdobnego numeru nie wystarczy. Od estetycznej ważniejsza jest informacyjna funkcja oznakowania nieruchomości, dlatego gdy budynek położony jest w głębi ogrodzonej posesji, tabliczkę z numerem należy umieścić nie tylko na nim, ale także na ogrodzeniu.

Zgodnie z art. 64 Ustawy z 20 maja 1971 roku Kodeksu wykroczeń „kto, będąc właścicielem, administratorem, dozorcą lub użytkownikiem nieruchomości, nie dopełnia obowiązku umieszczenia w odpowiednim miejscu albo utrzymania w należytym stanie tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości, nazwą ulicy lub placu albo miejscowości, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany. Taka sama kara grozi osobie, która nie dopełnia obowiązku oświetlenia tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości. Karę może nałożyć straż gminna lub policja w formie mandatu”.

Przeprowadzenie kampanii informacyjnej przypominającej mieszkańcom o obowiązku oznakowania numerami porządkowymi domów i posesji planowane jest jesienią.

Radosław Strzaliński

r.strzalinski@mazowszanie.eu 9-7-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text