Województwo mazowieckie

Seanse dla młodych ambitnych czyli Kino w Trampkach
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 10-21 czerwiec 2015
ilustracja

13 czerwca br. w Warszawie rusza 3. Festiwal Filmowy dla Dzieci i Młodzieży „Kino w Trampkach”. Hasło tegorocznej edycji brzmi „Bądź inny. Bądź sobą” i ma zwrócić uwagę młodego odbiorcy na różnorodność i bogactwo kultur, z których wywodzimy się a przede wszystkim motywować do twórczego myślenia. Patronat nad festiwalem objęli Rzecznik Praw Dziecka oraz Prezydent m. st. Warszawy.

Młodzi i wrażliwi kinomani

Przesłaniem Festiwalu Filmowego dla Dzieci i Młodzieży „Kino w Trampkach” jest wzbudzenie u młodych odbiorców sztuki filmowej wrażliwości artystycznej, zainteresowanie ich ambitniejszymi formami przekazu oraz próba ukształtowania świadomego uczestnika życia kulturalnego. „Kino w Trampkach” w swoich założeniach koncentruje się na przedstawieniu młodemu odbiorcy różnorodnego w formie i tematyce ale zarazem dojrzałego kina, które zachęci do debaty oraz rozważań. Oczywiście nie będzie to arcypoważne wydarzenie kulturalne, które by mogło zniechęcić najmłodszych do udziału w nim. Będą więc filmy zabawne, barwne w tematyce oraz bezpośrednio nawiązujące do aspektów z życia przeciętnego młodego człowieka.

Wiele do obejrzenia

3. Festiwal Filmowy dla Dzieci i Młodzieży potrwa od 13 do 21 czerwca 2015 roku. W jego trakcie zaprezentowanych będzie kilkadziesiąt tytułów filmowych z różnych stron świata wyselekcjonowanych według przewodniego motywu, promującego festiwal „Bądź inny. Bądź sobą”. Seanse będą wyświetlane w trzech warszawskich kinach: Luna, Wisła oraz Multikino Ursynów. W większości przypadków będą to tytuły po raz pierwszy prezentowane polskiej publiczności. „Kino w Trampkach” przedstawi filmy w kilku sekcjach festiwalowych tj.: konkurs filmów dziecięcych, konkurs filmów młodzieżowych, ikony popkultury, focus na dokument, krótkie filmy dla najmłodszych, dziecięce olśnienia oraz polska cyfrowa dla dzieci. Prezentowane będą również filmy z autodeskrypcją dla osób niedosłyszących.

Festiwalowi towarzyszyć będą także inne wydarzenia oraz inicjatywy skierowane do najmłodszych i młodzieży, m.in.: warsztaty sztuki filmowej (operatorskie, scenariuszowe) czy 60. urodziny króliczki Miffy. Dla wszystkich zainteresowanych „Kinem w Trampkach” bilety są do nabycia w kasach kin, biorących udział w festiwalu filmowym. Organizatorem wydarzenia jest Cinemania, a sam projekt filmowy zyskał finansowe wsparcie władz miasta w ramach 2-letniego otwartego konkursu ofert, dotyczącego upowszechniania twórczości artystycznej. Działanie ma na celu promowanie tych wydarzeń artystycznych, które składają się na ofertę kulturalną Warszawy.

Festiwal „Kino w trampkach” już od trzech lat promuje inteligentne i pełne pasji kino skierowane do dzieci i młodzieży, a Warszawa, kolejny raz, ma przyjemność wspierać to wydarzenie. Popularność festiwalu, który zwycięża w wielu plebiscytach na najciekawsze inicjatywy kulturalne w stolicy, przypomina nam, że młodzi widzowie, tak samo jak dorośli, potrzebują różnorodnego i dojrzałego kina, które prowokuje do myślenia. Warto podkreślić, że projekt również edukuje oraz zachęca do poznawania sztuki i tajników produkcji filmowej (...) Festiwal „Kino w trampkach” włącza nasze miasto do grona filmowych stolic kina dziecięcego i młodzieżowego. Przede wszystkim jednak wyrabia wrażliwość młodego widza i kształtuje przyszłe pokolenie świadomych odbiorców sztuki – podkreśla ideę wydarzenia prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Dla całej rodziny

Festiwal Filmowy dla Dzieci i Młodzieży „Kino w Trampkach” zyskał również uznanie mieszkańców stolicy, którzy przyznali jemu tegoroczną nagrodę „Wdechy publiczności” w plebiscycie organizowanym przez „Gazetę Co jest grane”. Impreza odbywa się pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka oraz Prezydent m.st. Warszawy i jest współfinansowana ze środków m.st. Warszawy oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Z pewnością wybierzemy się całą rodziną na jeden z seansów „Kina w Trampkach”. To ciekawa oferta dla dzieci w różnym wieku, zarówno dla maluchów, jak i nastolatków. Banalne i agresywne kreskówki są i tak w nadmiarze na co dzień, a tu będzie okazja zobaczyć coś interesującego i ambitniejszego niż to co serwuje kablówka” - podsumował pan Jakub, tata 9-letniej Julki oraz 5-letniego Franka, miłośników wszelkich filmów animowanych. Tak więc czeka młodych amatorów kina tydzień ciekawych projekcji filmowych i nie tylko (mowa o warsztatach i spotkaniach tematycznych).

 

 

 

 

Monika Cąpała - Sładek 10-6-2015
ikonka jak dojechać

Ilustracja 1: Źródło: www.um.warszawa.pl

Źródła: www.um.warszawa.pl;

www.kinowtrampkach.pl

 

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text