Województwo mazowieckie

Salonka Bieruta
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 2 kwiecień-30 wrzesień 2015
ilustracja

Dawniej podróżowali nią dygnitarze PRL-u. Po zimowej przerwie Muzeum Kolejnictwa w Warszawie udostępniło zwiedzającym jedną ze swoich perełek – Salonkę Bieruta. Będzie ją można zobaczyć w każdą ostatnią niedzielę miesiąca w godz. 10.00 – 17.00.

To jeden z najcenniejszych eksponatów w muzeum. Od lat cieszy się ogromną popularnością wśród zwiedzających. Nic dziwnego. W końcu podróżowali nią dygnitarze PRL-u. Każdy, kto do niej zajrzy poczuje się, jakby przeniósł się do minionej epoki. Tu czas się zatrzymał. Meble i wnętrza z lat 40 XX wieku robią ogromne wrażenie.

Dużą część wagonu zajmował elegancko wyposażony salon reprezentacyjny, w którym odbywały się spotkania i wszelkie narady. Ściany wyłożono boazerią ozdobioną widokami polskich miast. Na jednej z nich wisi piękne kryształowe lustro. W salonie zachowano także ogromny stół konferencyjny i skórzane meble wykończone mahoniowym drewnem.

Do dyspozycji najważniejszego w pociągu pasażera była także sypialnia z prywatną toaletą i prysznicem. Takie rozwiązanie było szczytem luksusu jak na owe czasy.

W wagonie znajdują się też bardzo dobrze wyposażona kuchnia z piecem węglowym oraz gabinety dla VIP-ów towarzyszących prezydentowi. Każdy z nich wyposażony jest w wygodną, obitą pluszem kanapę, mahoniowe biurko i łazienkę. Na końcu są przedziały przeznaczone dla służby i obsługi wagonu. W każdym z nich zamontowana jest umywalka i lustro.

Salonka była jednym z dwóch wagonów restauracyjnych, które wyprodukowano w Zakładach im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu. Zleceniodawcą było Francuskie Międzynarodowe Towarzystwo Wagonów Sypialnych i Wielkich Ekspresów Europejskich (C. I. W. L.). Podczas II wojny światowej przechwycili je Niemcy i w ten sposób przebudowali wagony salonowe dla wysokich rangą hitlerowskich urzędników.

Po wojnie jeden z nich trafił w ręce dygnitarzy PRL-u. Od tamtej pory przewożono nim najwyższych przedstawicieli władzy w Polsce. Salonka była wagonem reprezentacyjnym prezydenta Bolesława Bieruta. Podróżowali nią również Władysław Gomułka, Józef Cyrankiewicz czy Piotr Jaroszewicz. Kursowała do końca lat 70-ych. W 1981 roku została wycofana z eksploatacji i trafiła do Muzeum Kolejnictwa w Warszawie.

Elcia

e.albrechcinska@mazowszanie.eu 2-4-2015

Tekst powstał na podstawie materiałów Muzeum Kolejnictwa w Warszawie 

foto: www.mazovia.pl 

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text