Województwo mazowieckie

Słodki smak nie taki zdrowy
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 20 maj 2015
ilustracja

Produkty zawierające cukier są przez nas chętnie spożywane w postaci dżemów, bułek z nadzieniem, kremów, czekolady. Jest to prosty i szybki pomysł na deser. Co raz częściej zastępuje nam normalny posiłek, na którego przygotowanie w natłoku codziennych zajęć nie mamy czasu. Wg badań naukowych słodki smak jest najbardziej preferowanym i wybieranym przez ludzi. Stąd wynika częstotliwość sięgania po produkty, które zawierają cukier. Inną przyczyną jest uczucie senności, które pojawia się, gdy spada poziom cukru we krwi. Spożycie bułki, bądź czekoladowego batona, sprawia, że odczuwamy nagły przypływ energii.

 

W celu zmiany naszego stylu życia, np. wyeliminowania cukru z diety, warto wiedzieć, jakie dolegliwości może powodować jego nadmierne spożycie. Daje to większą szanse na znalezienie motywacji by osiągnąć długotrwały sukces. Okazuje się, że słodycze obok alkoholu i papierosów to jeden z najbardziej uzależniających środków. Najłatwiej uzależniają się dzieci, ale po słodkie produkty sięga co raz więcej dorosłych. Wiele badań wskazuje, że słodycze mogą powodować u dzieci nadpobudliwość i brak koncentracji.

Cukry proste zawarte w słodyczach wpływają negatywnie na pracę wielu narządów. Szczególnie odczuwalne jest to w układzie trawiennym. Zaburzenia dotykają również gospodarki hormonalnej, regulującej m.in. stężenie glukozy we krwi, co może wpłynąć na powstanie cukrzycy typu II. Inne choroby wynikające z nadmiaru spożywanego cukru dotykają serca, kręgosłupa, trzustki i wątroby.

 

Spożywanie słodyczy przyczynia się do utraty apetytu i zakwaszenia organizmu. Zastępujemy produkty bogate w witaminy i składniki mineralne pustymi kaloriami. W ten sposób pozbywamy się uczucia głodu, jednak zaburza to prawidłowy rozwój organizmu i jego działanie. Szczególnie dotkliwe skutki mogą odczuć dzieci. To zwłaszcza u nich, na wczesnym etapie rozwoju, zdrowe odżywianie jest fundamentem, który wpływa na przyszłą kondycję organizmu. Osoby spożywające produkty zawierające cukier, częściej niż inni skarżą się na problemy z zębami. Dzieje się tak, gdyż słodkie substancje przyklejając się do nich tworzą pożywkę dla bakterii. W takich okolicznościach tworzy się kwas, który niszczy szkliwo. Warto ograniczyć szczególnie te słodycze, które długo przetrzymywane są, w jakie ustnej.

 

Niestety wiele słodyczy poza walorami smakowymi nie posiada żadnych wartości odżywczych. Można się zastanawiać, czy istnieją słodycze mające pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Jednak zdaniem naukowców okazuje się, że można raczej mówić o takich, których szkodliwe działanie jest mniejsze. Możemy do nich zaliczyć czekoladę. Mimo dużej zawartości kalorii, możemy odnaleźć w niej również składniki potrzebne naszemu organizmowi, jak magnez, potas, żelazo czy wapń.

Produktem słodkim i wpływającym pozytywnie na nasze zdrowie jest naturalny miód, który posiada ogromną ilość właściwości leczniczych. Jednakże również jego nie powinniśmy nadużywać. Każdy nadmiar cukru przetwarzany jest i magazynowany w tkance tłuszczowej.

 

Najzdrowiej zamienić słodycze na owoce, które również zawierają węglowodany, jednak w naturalnej postaci. Można je spożywać także w formie bakalii, łączyć z orzechami, w których zawarte jest wiele zdrowych składników odżywczych. W naszej diecie, dla urozmaicenia jadłospisu możemy wykorzystywać niskokaloryczne jogurty i kefiry, pestki dyni czy słonecznika. Nasze działania zmierzające do wyeliminowania cukru z jadłospisu powinniśmy zacząć od ograniczenia jego dodawania do codziennych potraw i napojów. Należy pozbyć się z kuchni przetworzonych cukrów. Wiele osób nie zdaje sobie z sprawy, że rafinowane węglowo­dany, czyli przetworzone produkty bogate w cukry proste to również biały ryż i tak powszechne białe pieczywo. Warto postawić na żywność naturalną. Im żywność jest bardziej przetworzona tym bardziej szkodliwa dla naszego zdrowia. Cukry proste są niebezpieczne, gdyż bardzo szybko przenikają do krwi, obciąża to trzustkę, która musi wyprodukować więcej insuliny by nadmierny poziom uregulować. Inna sytuacja jest w przypadku cukrów złożonych, które rozkładane i wchłaniane są stopniowo, dzięki czemu są dobrze tolerowane przez organizm.

 

Każdy świadomy konsument powinien orientować się ile cukru zawierają poszczególne potrawy, by móc jak najlepiej przygotować swój jadłospis. Warto przy tym sprawdzić własne zapotrzebowanie energetyczne. W swojej diecie wybierajmy owoce naturalne zamiast soków sprzedawanych w sklepie, zawierających sztuczne konserwanty. Sami przygotowujmy dżemy, soki i inne owocowe przetwory. Postawmy na ryż brązowy i pieczywo pełnoziarniste. Dowiedziono, że produkty nieprzetworzone mają pozytywne oddziaływanie na organizm. Dzieje się tak gdyż zawierają więcej witamin i składników mineralnych, ale również nie przyczyniają się do nagłych skoków poziomu cukru we krwi. Odżywiając się rozsądnie unikniemy otyłości oraz dłużej będziemy mogli się cieszyć dobrym zdrowiem i samopoczuciem.

 

Krzysztof Dziwisz

k.dziwisz@mazowszanie.eu 8-5-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text