Województwo mazowieckie

Są pieniądze na oszczędniejsze oświetlenie
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 1 lipiec-30 październik 2015
ilustracja

Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy chcą zaoszczędzić na oświetleniu. Można ubiegać się o preferencyjną pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na wymianę dotychczasowego oświetlenia na bardziej energooszczędne. Ze wsparcia mogą skorzystać samorządy i ich jednostki oraz związki, osoby prawne oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą.

Dla środowiska

Co zagraża najbardziej środowisku naturalnemu? Eksperci są zgodni, ogromnym zagrożeniem jest za duża emisja do atmosfery szkodliwych substancji, takich jak dwutlenek węgla (CO2). Powstają one w procesach produkcyjnych, np. podczas produkcji energii dostarczanej do naszych domów, przedsiębiorstw, fabryk czy obiektów publicznych. Ich skutkiem są m.in.: efekt cieplarniany, dziura ozonowa, kwaśne deszcze czy smog. To wszystko ma konsekwencje dla naszego życia i zdrowia. Jednym ze sposobów uniknięcia tych konsekwencji jest wymiana oświetlenia na takie, które zużywa mniejszą porcję energii.

I portfela

Jednak energooszczędne oświetlenie to nie tylko duża ulga dla środowiska naturalnego. Na wymianie oświetlenia można zaoszczędzić pieniądze, bo mniejsze zużycie energii elektrycznej to niższe rachunki. Żarówki energooszczędne zużywają aż o 80 proc. mniej energii niż żarówki tradycyjne. Wolniej się też zużywają – pracują 6-12 razy dłużej niż żarówki tradycyjne i wystarczają na ok. 6-8 lat. Jeszcze bardziej oszczędne są żarówki ledowe, które całą dostarczoną im energię przekształcają w światło.

Preferencyjne pożyczki

Wszystkim, którzy nie tylko chcą zaoszczędzić, ale także zadbać o środowisko naturalne z pomocą przychodzi Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Oferuje on preferencyjne pożyczki do 100 proc. kosztów kwalifikowanych na inwestycje polegające na wymianie oświetlenia na bardziej energooszczędne. Co ważne, można także liczyć na częściowe umorzenie tej pożyczki – samorządy do 40 proc. pożyczki, a pozostali beneficjenci do 10 proc.

Modernizacja oświetlenia

Pożyczkę będzie można otrzymać na kilka zadań z tego zakresu. Po pierwsze na demontaż starych oraz zakup i montaż nowych opraw elektrycznych i źródeł światła, a także koszty pracy niezbędnego sprzętu np. takiego jak podnośnik. Wsparciem objęte będą również inwestycje polegające na modernizacji i wymianie systemu sterowania oświetleniem, montażu sterowalnych układów redukcji mocy oraz stabilizacji napięcia zasilającego czy wymianie bezpieczników, zapłonników, przewodów elektrycznych od oprawy do bezpieczników.

Dofinansowania nie otrzymamy jednak na budowę nowych słupów oświetlenia ulicznego czy wymianę wysięgników konstrukcji, na których zamontowane jest modernizowane oświetlenie. Z pożyczki nie będzie można także pokryć kosztów wynagrodzeń dla pracowników zatrudnionych przez wnioskodawcę.

Dla samorządów i firm

O preferencje wsparcie ubiegać się mogą samorządy oraz ich związki i jednostki im podległe, pozostałe osoby prawne oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Wnioski można składać do 30 października br. Wszystkie niezbędne dokumenty dostępne są na stronie www.wfosigw.pl.

Szczegółowych informacji udzielają oddziały zamiejscowe WFOŚiGW w Ciechanowie, Płocku, Siedlcach, Ostrołęce i Radomiu oraz centrala biura WFOŚiGW, ul. Ogrodowa 5/7, 00-893 Warszawa, tel. 22 50 44 100, fax 22 50 44 139.

AniKa

a.groszyk@mazowszanie.eu 25-6-2015

Źródło: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text