Województwo mazowieckie

Są pieniądze na kolektory i instalacje fotowoltaiczne
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 17 kwiecień-31 październik 2015
ilustracja

Zastanawiasz się jak sprawić, aby eksploatacja twojego domu była bardziej ekologiczna? A może chcesz obniżyć swoje rachunki za prąd i ogrzewanie? Ta oferta jest dla ciebie. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie realizuje właśnie program, w ramach którego można zyskać dofinansowanie lub pożyczkę na zakup i montaż kolektorów słonecznych, instalacji fotowoltaicznych oraz pomp ciepła.

O wsparcie mogą ubiegać się osoby fizyczne, czyli wszyscy mieszkańcy Mazowsza nieprowadzący działalności gospodarczej. Dofinansowanie oraz pożyczkę można uzyskać na inwestycje związane z ograniczeniem emisji zanieczyszczeń do powietrza – zakup i montaż kolektorów słonecznych, instalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła, a także modernizację indywidualnych kotłowni. Wnioski można składać do 30 października, jednak warto się pośpieszyć, bo alokacja przeznaczona poszczególne zadania może się wcześniej wyczerpać.

Pompy ciepła

Już 20 kwietnia rozpoczyna się nabór wniosków o dofinansowanie zakupu i montażu pomp ciepła. Można uzyskać nawet 10 tys. zł dotacji (do 25 proc. kosztów kwalifikowanych). Istnieje także możliwość zwiększenia dofinansowania do 100 proc. kosztów kwalifikowanych w formie pożyczki.

Kolektory słoneczne

Jako kolejny, 4 maja rusza nabór wniosków o dofinansowanie do zakupu i montażu kolektorów słonecznych. Na wsparcie mogą liczyć kolektory posiadające certyfikat wydawany przez akredytowaną jednostkę certyfikującą o zgodności z normą PN-EN 12975-1. Do wzięcia jest wsparcie w wysokości do 5 tys. zł (do 45 proc. kosztów kwalifikowanych) z możliwością zwiększenia kwoty do 100 proc. kosztów kwalifikowanych w formie pożyczki.

Instalacje fotowoltaiczne

Także od 4 maja można ubiegać się o dofinansowanie do zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych. Wielkość zainstalowanej mocy nie może być większa od mocy określonej w wydanych warunkach przyłączenia do sieci elektroenergetycznej. Do wykorzystania jest dotacja w maksymalnej kwocie 7,5 tys. zł (do 25 proc. kosztów kwalifikowanych) z możliwością zwiększenia kwoty do 100 proc. kosztów kwalifikowanych w formie pożyczki.

Indywidualne kotłownie

Na wsparcie mogą liczyć także osoby wymieniające domowe kotłownie. Można uzyskać pożyczkę do 100 proc. kosztów kwalifikowanych na wymianę dotychczasowych źródeł ciepła na źródło o wyższej niż dotychczas sprawności wytwarzania ciepła, czyli np. na wymianę kotłowni lub palenisk węglowych na gazowe, olejowe lub opalane biomasą.

Nabór prowadzony jest w trybie otwartym. Wnioski można składać do 30 października. Wszystkie dokumenty dostępne są na stronie www.wfosigw.pl w zakładce Strefa Beneficjenta.

AniKa

a.groszyk@mazowszanie.eu 17-4-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text