Województwo mazowieckie

Rzym w Pruszkowie
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 16 marzec 2015-1 styczeń 2016
ilustracja

Nie musisz pokonywać tysiąca kilometrów, żeby znaleźć się w Rzymie. I to w Rzymie antycznym. Wystarczy wycieczka do Pruszkowa. Do świata niewolników i gladiatorów, cezarów i pięknych Rzymianek zaprasza na wiosnę pruszkowskie Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego.

Cel – Rzym

Warsztaty, zajęcia plastyczne a także turnieje, pokazy rekonstrukcyjne i inscenizacje, przygotowywane przez muzealników z Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego, mają na celu jak najwierniej oddać klimat starożytnego Rzymu. Gdzie Rzymianie mieszkali i pracowali? Co jedli? Jak się ubierali? Gdzie odpoczywali? W co wierzyli? Tego wszystkiego można się dowiedzieć na spotkaniach organizowanych w muzuem.

Życie jak w Rzymie

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych na rodzinne weekendy z kulturą starożytną. Spotkania odbywają się w soboty, raz w miesiącu. Na wszystkie spotkanie z tego cyklu wstęp jest bezpłatny.

Najbliższe spotkanie zaplanowane jest na 21 marca. W jego trakcie będzie można poznać zawody mieszkańców antycznego Rzymu. Czy szewc robił tylko sandały? I czy jednym zadaniem rzymskiego urzędnika było spisywanie cesarskich rozporządzeń? Jak uczono w starożytnej szkole i jak można było zostać „układaczem mozaik”? Wszyscy, którzy są ciekawi odpowiedzi na te pytania, na pewno poznają je w sobotnie popołudnie w pruszkowskim muzeum. W przyszłym miesiącu (18 kwietnia) muzealnicy zapraszają na spotkanie dotyczące życia gladiatorów, a w trakcie majowego (9 maja) przybliżą religię starożytnych Rzymian.

Starożytna Rzymianka

Każda kobieta marząca o wyjątkowej i niepowtarzalnej biżuterii nie musi już godzinami szukać jej na pchlich targach, wyprzedażach czy w Internecie. Może ją sobie zrobić sama! Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego przygotowało warsztaty rękodzieła artystycznego, w trakcie których będzie się można nauczyć wykonywaćmiedziane bransolety, pierścionki czy naszyjniki. Biżuteria będzie powstawała według antycznych wzorów. Nie trzeba być wybitnie utalentowanym manualnie, żeby wziąć udział w spotkaniu. Wystarczy pomysł i odrobina wyobraźni.

Warsztaty odbędą się w sobotę 28 marca, w godz. od 11 do 14. Co ważne, można wziąć w nich udział bezpłatnie.

Wielkie rzymskie gotowanie

Już w kwietniu (pierwsze spotkanie odbędzie się 11 kwietnia) muzeum zaprasza na kolejną edycję warsztatów kulinarnych dla dorosłych. W trakcie dwóch najbliższych miesięcy, na cyklicznych spotkaniach, miłośnicy kuchni będą mogli poznać tajniki starożytnego gotowania w praktyce. Uczestnicy warsztatów przygotują m.in. takie smakołyki jak podpłomyki z mąki grochowej czy rybę w pokrzywach. Oczywiście przy pomocy krzemiennego noża, gotując w glinianach garach nad własnoręcznie przygotowanym paleniskiem. Zajęcia poprowadzi Małgorzata Krasna-Korycińska.

Więcej szczegółów na temat działalności i szerokiej oferty edukacyjnej muzeum, a także historii samej placówki znajduje się na stronie: http://mshm.pl/wp/

JaN

j.nalewajk@mazowszanie.eu 16-3-2015

Źródło: http://mshm.pl/wp/

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text