Województwo mazowieckie

Rycerze w gminie Zakrzew
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 12 marzec 2015-29 luty 2016
ilustracja

Nawiązując do rycerskich tradycji, sięgających przełomu XIII i XIV w., gmina Zakrzew zbuduje w Taczowie Park Historyczny Rycerze Bogurodzicy. Znajdą się w nim m.in. Muzeum Rycerstwa oraz kaplica św. Floriana. Nowe obiekty powstaną dzięki funduszom z Unii Europejskiej. Dzisiaj w Radomiu została podpisana umowa na ich dofinansowanie.

To dopiero pierwszy etap budowy parku historycznego. Obecny budynek OSP w Taczowie przejdzie rozbudowę i modernizację. Powstanie w nim Muzeum Rycerstwa, a na poddaszu w obecnej strażnicy OSP – kaplica św. Floriana, patrona strażaków.

Na parterze budynku wyeksponowane zostaną zbiory dotyczące dziejów Rycerstwa Europejskiego. Znajdzie się tu także sala poświęcona szlachcicowi Mikołajowi Powale z Taczowa. To właśnie z rodem Powałów związana jest tradycja rycerska Taczowa. Tutaj, na przełomie XIII i XIV w., powstała siedziba rycerskiego rodu – Gródek Powałów z Taczowa. Mikołaj Powała był znanym w średniowieczu rycerzem, uczestnikiem bitwy pod Grunwaldem i bitwy pod Koronowem. Miał ogromną wiedzę z zakresu wojskowości, o czym może świadczyć powołanie go do ścisłej rady wojennej przed bitwą pod Grunwaldem. Piastował stanowisko stolnika krakowskiego i podkomorzego sandomierskiego.

Jedno z pomieszczeń Muzeum Rycerstwa zostanie zaadaptowane na Muzeum Jana Długosza, wielkiego dziejopisarza i twórcy pierwszej historii Polski. Klimat rycerski stworzą także umieszczone na ścianach tarcze herbowe wybitnych przedstawicieli polskiego rycerstwa.

Dzięki funduszom europejskim gmina Zakrzew zyska również profesjonalną stronę internetową, na której będzie można znaleźć informacje dotyczące m.in. oferty kulturalnej gminy, jej atrakcji turystycznych, historii, zabytków itp. Powstanie także wielojęzyczny folder informacyjny o gminie Zakrzew.

Wartość pierwszego etapu projektu to ponad 1,6 mln zł, z czego przeszło 749 tys. zł pochodzić będzie ze środków Unii Europejskiej.

AniKa

a.groszyk@mazowszanie.eu 12-3-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text