Województwo mazowieckie

Rowerowe Mazowsze
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 18 czerwiec-30 wrzesień 2015
ilustracja

Według danych GUS, w 2013 roku, Polacy kupili ponad milion rowerów – to więcej niż samochodów osobowych. Coraz chętniej korzystamy z tego środka lokomocji i  trend ten widać również na mazowieckich ulicach.

O tym, że na Mazowszu rowerzyści mogą czuć się pewnie świadczą nie tylko kilometry nowych i wygodnych ścieżek rowerowych (w ramach tylko RPO WM 2007-2013 w województwie mazowieckim wybudowano ponad 100 km tras), ale też fakt, że to nie koniec inwestycji w infrastrukturę rowerową w naszym regionie. W ciągu kilku najbliższych lat samorząd województwa mazowieckiego przeznaczy aż 43,8 mln euro ze środków unijnych na rowerowe inwestycje. To jeden z mazowieckich priorytetów. Dzięki nowo powstałym ścieżkom Mazowszanie będą mogli nie tylko aktywnie spędzać czas czy podziwiać atrakcje turystyczne regionu, ale też często taką trasą dojechać do pracy czy szkoły.

Pełnomocnik ds. rowerów

Mazowsze w trosce o sprawy rowerzystów, wzorem innych regionów i miast powołało pełnomocnika marszałka ds. komunikacji rowerowej. Został nim sekretarz Mazowieckiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego – Krzysztof Knyż.

Zadania jakie zostały postawione przed nowym marszałkowskim pełnomocnikiem to m.in. całościowa inwentaryzacja wszystkich istniejących na Mazowszu tras rowerowych, ale także opracowanie koncepcji połączenia istniejących już szlaków, które prowadziłyby np. do obiektów turystycznych. Priorytetowe są również prace nad ujednoliceniem sposobu oznakowania przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerzystów. W planach jest przygotowanie katalogu schematów takich oznakowań.

Strategia rowerzysty

Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna również stawia na rowery, bo na rowery postawili Mazowszanie. Corocznie w naszym regionie organizowanych jest ok. 400 imprez, które cieszą się zainteresowaniem ponad 12 tys. miłośników jednośladów. To m.in. dla nich, na początku tego roku z inicjatywy MROT-u została opracowana „Strategia rozwoju produktów turystyki rowerowej w województwie mazowieckim” – przewodnik i źródło wiedzy dla mazowieckich rowerzystów. W dokumencie przede wszystkim zostały zawarte informacje na temat typów szlaków rowerowych. Autorzy obserwując i nie jako odpowiadając na potrzeby rowerzystów wyróżnili osiem takich rodzajów:

  1. weekendowe przejazdy na rowerze (rowerowy weekend na Mazowszu)
  2. mazowieckie pętle tematyczne (Tour de Mazowsze)
  3. mazowieckie pętle tematyczne dla cudzoziemców (Tour de Mazowsze for foreigners)
  4. poznajmy Mazowsze na rowerze (Jazda na zwiedzanie Mazowsza)
  5. mazowieckie wrota na wschód Europy (Mazowsze Wschód-Zachód)
  6. dd Morza Bałtyckiego do Śródziemnego (Mazowsze Północ-Południe)
  7. terenowo rowerem przez Mazowsze (Mazowiecka przygoda rowerowa)
  8. techniczne trasy terenowe (Mazowsze MTB)

Miłośnicy rowerów w dokumencie znajdą pełną listę rowerowych imprez organizowanych w naszym regionie - od imprez z cyklu MTB przez cykliczne rajdy i maratony organizowane przez PTTK, aż po wielkie imprez takie jak np. mazowiecka część trasy Tour de Pologne.

Informacje zawarte w strategii pomogą również zaplanować rowerową wycieczkę. Turyści podróżujący po Mazowszu tym środkiem transportu znajdą w opracowaniu m.in. miejsca na szlakach wyposażone w stojaki dla rowerów, noclegi z możliwością bezpiecznego przechowania roweru, czy też polany piknikowe i rezerwaty przyrody, ale też muzea i punkty widokowe. W publikacji znajdziemy również lokalizacje stacji rowerowych, gdzie można dokonać przeglądu czy naprawy swojego roweru.

JaN

 

j.nalewajk@mazowszanie.eu 18-6-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text