Województwo mazowieckie

Rolniku składaj, nie zwlekaj!
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 11 marzec-9 czerwiec 2015
ilustracja

Jak co roku, już od 15 marca Biura Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczną przyjmowanie wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich. Podstawowy nabór trwać będzie do dnia 15 maja br.

Wniosek o przyznanie płatności wraz z załącznikami może być także złożony do25 dni kalendarzowych po wyznaczonym terminie składania wniosków, do dnia 9 czerwca 2015 r., jednak za każdy dzień roboczy opóźnienia, licząc od dnia 18 maja 2015 stosowane będzie zmniejszenie płatności w wysokości 1% należnej jej kwoty.

   Wniosek i załączniki do wniosku składane przez rolnika uznaje się za złożone, jeżeli są podpisane pełnym imieniem i nazwiskiem.

   Tegoroczną edycją składania wniosków wchodzimy w zreformowany system wsparcia bezpośredniego, który przewiduje nowe tytuły płatności, ale też nowe wymogi dla rolników. Zmieniony formularz wniosku umożliwia występowanie o ponad dwadzieścia różnych rodzajów płatności. Do niektórych z nich wymagane są obowiązkowe załączniki. W konsekwencji, poprawne wypełnienie wniosku będzie trudniejsze niż w poprzednich latach i bardziej czasochłonne. Dlatego, pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, jak i pracownicy Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego obawiają się, że wielu wnioskodawców, tradycyjnie zechce zająć się przygotowaniem i złożeniem dokumentów dopiero po wykonaniu większości wiosennych prac polowych. Wówczas może być bardzo trudno uzyskać pomoc doradczą i przeznaczyć niezbędną ilość czasu na staranne wypełnienie formularzy. Ponadto, w większych gospodarstwach z wyprzedzeniem trzeba zaplanować, uwzględniając nowe wymogi zazielenienia. Dodatkowym argumentem na składanie wniosku w początkowym okresie naboru jest czas, jaki ma ARiMR na sprawdzenie i wniesienie ewentualnych poprawek, a rolnik na złożenie zmiany do wniosku, które bez zmniejszeń należnego wsparcia są możliwe tylko do 1 czerwca br.

   Ostateczny termin składania zmian do wniosku upływa w dniu 9 czerwca, z tym, że złożenie zmiany do wniosku po dniu 1 czerwca 2015 skutkuje pomniejszeniem płatności do powierzchni objętej tą zmianą, o 1% za każdy dzień roboczy opóźnienia.

   Wszelkie braki we wniosku i w jego załącznikach, uzupełnione po dniu 9 czerwca 2015 r. nie będą uwzględniane w prowadzonym postępowaniu administracyjnym w sprawie przyznania płatności !

   Z tego powodu ARiMR zachęca  rolników do jak najwcześniejszego zainteresowania się tematem, dokładnego przejrzenia druków, załączników graficznych i materiałów informacyjnych już przysłanych oraz przeanalizowania nowych warunków uzyskiwania płatności oraz o złożenie wniosku bez odkładania w czasie.

Autor Małgorzata Wyczółkowska

 

m.wyczolkowska@mazowszanie.eu 10-3-2015

źródło : www.arimr.gov.pl

 

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text