Województwo mazowieckie

Rolniczy weekend w Płońsku
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 9-15 czerwiec 2015
ilustracja

Wystawa zwierząt hodowlanych i pokaz najnowocześniejszych maszyn rolniczych  to tylko niektóre atrakcje, jakie w najbliższy weekend czekają odwiedzających największe na Mazowszu targi rolne. Już po raz szesnasty Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Poświętne organizuje tu Mazowieckie Dni Rolnictwa. Nie zabraknie kiermaszy i konkursów. Na małe co nieco mogą też liczyć miłośnicy dobrego tradycyjnego jadła. 

Targi od lat cieszą się ogromną popularnością nie tylko wśród wystawców, ale też wśród zwiedzających. Spotkać tu można nie tylko rolników i mieszkańców wsi, dla których jest o doskonała okazja, by poznać najnowocześniejsze trendy w rolnictwie. Sporą grupę gości stanowią bowiem tzw. miastowi. Co ich przyciąga? Jak się okazuje dla wielu z nich jest to jedyna możliwość, by „posmakować” prawdziwej mazowieckiej wsi. Bo tak naprawdę w ten czerwcowy weekend Poświętne zamienia się w jedno wielkie gospodarstwo rolne.

Hektary wystaw

Jak co roku na ponad 3-hektarowym placu zorganizowane będą wystawy, na których zwiedzający zobaczą wszystko, co z wsią się kojarzy. Jedną z nich będzie VII Mazowiecka Wystawa Zwierząt Hodowlanych. To tu hodowcy zaprezentują swoje zwierzęta hodowlane, np. trzodę chlewną, bydło mleczne oraz klacze. Najlepsze mogą liczyć na wyróżnienie oraz tytuły czempionów.

Wśród wystawców nie zabraknie firm, które pochwalą się najnowocześniejszymi maszynami i urządzeniami rolniczymi. Nowoczesne ciągniki i kombajny to tylko niektóre z nich. Prezentowane będą tu również osiągnięcia nauki w zakresie produkcji pasz i preparatów weterynaryjnych. Bogatą ofertę przedstawią przedsiębiorcy zajmujący się budownictwem, ogrodnictwem, pszczelarstwem i ochroną środowiska.  Jak zwykle na tego typu imprezach będzie można spotkać przedstawicieli wydawnictw rolniczych oraz firm ubezpieczeniowych, którzy zachęcą do skorzystania z ich usług.

Pola doświadczalne

Kolejną atrakcją będą pola doświadczalne. Trzeba przyznać, że ich powierzchnia robi wrażenie – 20 hektarów ziemi, na której zaprezentowanych zostanie ok. 300 odmian roślin rolniczych oraz najnowsze technologie ich uprawy. Tu też będzie można obserwować z bliska pokazy pracy maszyn rolniczych.  Osoby, które będą zainteresowane uprawą otrzymają bezpłatnie „Przewodnik po polu doświadczalnym”.

Kiermasze, konkursy i nie tylko

Na co jeszcze mogą liczyć goście XVI Mazowieckich Dni Rolnictwa? Na miłośników ogrodnictwa czekać będzie kiermasz kwiatów, roślin ozdobnych, drzewek i krzewów owocowych. Rolnicy zainteresowani unijnym wsparciem na rozwój swoich gospodarstw będą mogli wziąć udział w konferencji dotyczącej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Będą też mogli skorzystać z indywidualnych fachowych porad.

Sporą dawkę emocji zagwarantują natomiast różnego rodzaju konkursy. Będą XX Amatorskie Zawody w Powożeniu Zaprzęgami Konnymi oraz konkurs na najciekawsze stoisko. Nie zapomniano też o rodzinach z dziećmi. Z myślą o nich zorganizowany zostanie V Ekologiczny Turniej Rodzinny.

Szczegółowy program XVI Mazowieckich Dni Rolnictwa, które odbędą się w Płońsku w dniach 13 – 14 czerwca r., można zaleźć na stronie internetowej Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego: http://www.modr.mazowsze.pl/

Patronat nad imprezą objęli Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewoda Mazowiecki oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego.

 

Elcia

e.albrechcinska@mazowszanie.eu 8-6-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text