Województwo mazowieckie

Rośnie świadomość transplantacyjna na Mazowszu
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 1 kwiecień 2015-1 styczeń 2016
ilustracja

Od 2010 roku aż dwukrotnie wzrosła liczba dawców na terenie Mazowsza, funkcjonuje także dwukrotnie więcej szpitali przeprowadzających transplantacje. Do tego sukcesu przyczynił się m.in. ogólnopolski program „Partnerstwo dla Transplantacji”, w którym czynny udział od pięciu lat bierze województwo mazowieckie. Po trudnych latach dla polskiej transplantologii powiało optymizmem. Obecnie ta szczytna koncepcja zyskuje coraz większe społeczne poparcie.

Siła w partnerstwie

W lipcu 2009 roku z inicjatywy Polskiej Unii Medycyny Transplantacyjnej powołano ogólnopolski program „Partnerstwo dla Transplantacji”, propagujący ideę przeszczepiania narządów oraz zmierzający do budowania społecznego zaufania wobec misji transplantologii. Ponadto w programie skupiono się na efektywnym tworzeniu w polskich szpitalnych stanowisk koordynatorów transplantacyjnych.

16 czerwca 2010 roku województwo mazowieckie oficjalnie przyłączyło się do realizacji programu „Partnerstwo dla Transplantacji”, tego dnia pod auspicjami wojewody mazowieckiego został podpisany list intencyjny, dotyczący krzewienia oraz wypełniania misji świadomego dawstwa i idei transplantacji.

- „Sukces w transplantologii zależy od zrozumienia i akceptacji leczenia za pomocą przeszczepu narządów. Istotna jest również sprawna współpraca pomiędzy wszystkimi realizatorami procesu identyfikacji, pozyskiwania dawców oraz przeszczepiania ofiarowanych organów (…)” - podkreślił wicewojewoda mazowiecki, Dariusz Piątek.

Działania pro-transplantacyjne na Mazowszu

Jaki jest efekt programu? Optymistyczny, bowiem w całym województwie mazowieckim odnotowano wzrost liczby przeprowadzonych transplantacji. Wskaźnik dawców na Mazowszu w 2010 roku wynosił 9,4 (liczony na milion mieszkańców), natomiast pod koniec 2014 roku już 19,0. Dwukrotnie zwiększyła się liczba dawców w woj. mazowieckim, z 49 w 2010 roku do 105 w 2014. Przybyło także koordynatorów transplantacyjnych, którzy dbają o efektywność organizacyjną procesu transplantacyjnego oraz co ważne, skupiają się na trudnych relacjach z rodziną zmarłego a potencjalnego dawcy narządów. Liczba tych koordynatorów wzrosła z 16 do 40, działają oni przede wszystkim w szpitalach.

Co jeszcze zyskało Mazowsze, dzięki wstąpieniu do programu „Partnerstwo dla Transplantacji”? Oprócz wzrostu liczby dawców i przeprowadzonych transplantacji istotne dla całej idei przeszczepów narządów jest społeczne poparcie oraz zaufanie. W ramach programu zrealizowano na terenie woj. mazowieckiego 8 konferencji w środowisku medycznym, 28 spotkań skierowanych do uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych oraz pedagogów, ponadto przeprowadzono 7 konferencji naukowych pod hasłem „Transplantacja Darem Życia”, 15 plenerowych imprez propagujących ideę dawcy szpiku (zarejestrowano 251 potencjalnych dawców) a także usprawniono procedury i działania pro-transplantacyjne w 11 mazowieckich szpitalach. W ramach programu „Partnerstwo dla Transplantacji” konferencje oraz spotkania tematyczne odbywały się m.in.: w Warszawie, Radomiu, Żyrardowie, Ciechanowie, Ostrołęce, Garwolinie, Mińsku Mazowieckim czy Przasnyszu. Działania na rzecz idei transplantacji będą kontynuowane także w bieżącym roku.

Czekając na drugie życie...

O tym, że transplantacja narządów niezaprzeczalnie ratuje zdrowie a często życie, wie chyba każdy, lecz nie każdy z nas ma odwagę, by świadomie podjąć decyzję o zostaniu dawcą. A warto uzmysłowić sobie, iż każdego roku dzięki transplantacji żyje około 1,5 tys. Polaków. Jednak tylko w ciągu jednego dnia umiera na świecie nawet 15 ludzi, którzy bezskutecznie oczekiwali na przeszczep – jedyną szansę na życie. A przecież każdy z nas, pod warunkiem że jest zdrowy, może zostać w każdej chwili honorowym dawcą krwi czy szpiku. W ciągu tylko jednego roku 12 tys. osób w Polsce dowiaduje się o białaczce lub innej chorobie układu krwiotwórczego, dla których ratunkiem może być jedynie przeszczep komórek macierzystych. Na taki dar życia czekają tysiące chorych ludzi, którzy podobnie jak my mają swoje pasje oraz marzenia. Nie pozostaje im nic więcej, jak tylko czekać na tę cenną szansę - na drugie życie.

 

 

Monika Cąpała - Sładek 13-4-2015

Ilustracja 1: źródło: www.uniatransplantacyjna.pl

Ilustracja 2: źródło: www.uniatransplantacyjna.pl

Źródła: www.mazowieckie.plwww.uniatransplantacyjna.pl

 

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text