Województwo mazowieckie

Rezerwuj przez internet
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 18 lipiec-30 wrzesień 2015
ilustracja

Kupić bilet na dobry film. Opłacić zaplanowaną wcześniej podróż. Zrobić rezerwację w hotelu. Wszystko to w jednym miejscu. Miejscu, które nazywa się dom. A zrobisz to za pomocą kilku kliknięć w swoim komputerze. O czym mowa? O usługach internetowych e-rezerwacja, czy e-bilet. 

   Najpopularniejszym modelem e-usług w ostatnim czasie jest system e-rezerwacji. Może dlatego, że mamy coraz mniej czasu na stanie w kolejkach lub najzwyczajniej rzecz ujmując, nie chce nam się w nich stać. Tak samo, jak nie chce nam się tracić czasu na rozmowę telefoniczną, poprzedzoną często równie długim oczekiwaniem, jak wyjście z domu i załatwienie sprawy osobiście. Oczywiście przesadzam, ale zawsze, gdy w słuchawce słyszę „jeśli dzwonisz w sprawie…, wybierz jeden”, przed oczyma staje mi Maciej Stuhr w doskonale obrazującym temat skeczu o infolinii. A że mamy wakacje i planujemy wyjazd na zasłużony wypoczynek po ciężkiej całorocznej pracy, miejscem, gdzie znajdziemy najbogatszy i powszechnie dostępny wybór ofert jest internet. Obecnie każdy szanujący się ośrodek wypoczynkowy posiada na swojej stronie formularz rezerwacji. Nie trzeba wykonywać miliona połączeń telefonicznych, żeby usłyszeć: „przykro mi nie mamy miejsc” Wystarczy wypełnić formularz i wysłać do odpowiedniego ośrodka.

Formularze zbiorcze

   Jakby tego było mało. Są specjalne portale internetowe, w których umieszczane są oferty ośrodków wypoczynkowych, oczywiście posegregowanych województwami, powiatami czy gminami. Wchodząc na taki portal, wybieramy odpowiednią gminę i wypełniamy formularz. I co ważne wypełniamy tylko jeden. A to dlatego, gdyż ten jeden wypełniony egzemplarz wysyłany jest do wszystkich ośrodków w miejscu, które nas interesowało. Nie ma potrzeby klikania każdej oferty z osobna i wysyłania oddzielnych rezerwacji. Portal zrobi to za nas. Oczywiście zdarza się tak, że nie każdy ośrodek nam odpowie. Osobiście zdarzyło mi się to wielokrotnie, przeważnie jednak odpowiadają.

Jak już zarezerwowaliśmy nasz pobyt w konkretnym ośrodku, trzeba to potwierdzić. Oczywiście jedynym efektywnym sposobem potwierdzenia rezerwacji jest wpłacenie zaliczki za dany pobyt. Przeważnie wykonuje się przelew internetowy i wysyła jego potwierdzenie mailem. Część ośrodków wczasowych (choć jeszcze znikoma ale jednak) zaczyna stosować system szybkiej płatności elektronicznej typu PayU, DOTPAY itp. Oczywiście wiąże się to z bardziej zaawansowaną stroną internetową ośrodka, a co za tym idzie bardziej kosztowną, ale za to wszystkie opcje transakcji są wykonywane w ciągu zaledwie paru minut. Przy wykonaniu takiego przelewu usługodawca jest natychmiast informowany o wykonaniu przelewu przez co od ręki otrzymujemy potwierdzenie rezerwacji bądź kartę pobytu.

Zakup bilet poprzez e-bilety

   Jak mamy już wszystkie sprawy rezerwacji załatwione, teraz możemy zdecydować w jaki sposób dotrzemy na miejsce. Jeżeli wybieramy własny samochód to okej. A jeżeli wybieramy podróż pociągiem, warto zaopatrzyć się w bilet z lekkim wyprzedzeniem. Możemy to również zrobić bez wychodzenia z domu, korzystając ze strony internetowej danego przewoźnika i oferowanej na niej usługi e-bilet. Najczęściej na takiej stronie widzimy przedziały, miejsca siedzące - generalnie wszystko, co jest nam potrzebne do sfinalizowania rezerwacji. Płacimy i jedziemy, choć jednego, czego może nam brakować to e-usług teleportacyjnych dom - dworzec A, dworzec B – ośrodek.

Rezerwacje kulturalne

   Kontynuując temat e-rezerwacji i e-biletów warto odnotować, że większość kin, teatrów i ośrodków kultury wprowadziła do swojej oferty rezerwację biletów przez internet. Wiąże się to oczywiście z założeniem konta na stronie danego kina czy sali widowiskowej lub też organizatora, ale to raczej nie problem. Przy rezerwacji takiego biletu możemy wybrać dowolne miejsce, na którym chcemy siedzieć. Oczywiście może się to wiązać z różnicą w cenie, ale ta decyzja należy do nas. I jak to było przy biletach u przewoźników. Płacimy, otrzymujemy bilet do wydrukowania i z głowy. Czekamy tylko na imprezę czy seans.

Przychodnie z e-rezerwacją

   Internetowy sposób rezerwacji zaczyna już powoli funkcjonować w służbie zdrowia. Na tą chwilę taki system wprowadzają jednak przychodnie prywatne, na których stornach, tradycyjnie po rezerwacji można wybrać odpowiadający nam termin wizyty u wybranego specjalisty. Rozwiązanie rewelacyjne, także ze względu na to, że od razu wiemy, ile przyjdzie nam za tę usługę zapłacić. O tym, jak kuleje państwowa służba zdrowia, nikogo nie trzeba specjalnie przekonywać. Dlatego fajnie byłoby zastosować podobne rozwiązanie dla placówek refundowanych przez NFZ. Oczywiście musiałby powstać potężny system i to bardzo kosztowny. Wiadomo, że NFZ dąży do wprowadzenia takowego systemu, który zresztą miał już funkcjonować, ale póki co rozwiązanie to nie dotyczy przychodni państwowych.

Funkcjonalne rozwiązanie

   Dla mnie każda przychodnia w danym województwie powinna mieć swój niezmienny kod identyfikacyjny, który podawany byłby pacjentowi wraz z numerem skierowania do lekarza specjalisty. Pacjent rejestrując się w bazie (musiałaby powstać centralna baza NFZ) wybiera sobie specjalistę, do którego chce się dostać. Wybiera również pasującą mu datę, a jeżeli jest odległa to zmienić specjalistę z danej specjalizacji, który będzie dostępny we wcześniejszym terminie. Wpisuje kod z numerem skierowania i zatwierdza wizytę. Dostaje potwierdzenie, które drukuje i z tym wydrukiem idzie w dniu wizyty do przychodni. Proste jak metr sznura w kieszeni. Po za tym na swoim koncie po zalogowaniu powinien mieć dostęp do historii choroby, jak i do wyników wszystkich badań. A i dla lekarzy taki dostęp byłby bardzo pomocny w leczeniu. Wprowadzenie takiego modelu przez NFZ byłoby bardzo użyteczne. Zamiast wystawać w kolejkach można by było bez wychodzenia z domu załatwić większość spraw związanych z rejestracją do lekarzy specjalistów. Mam nadzieję, że doczekam się tej chwili, w której jako emeryt zapiszę się do lekarza na kasę chorych właśnie przez internet.

Krótkie słowa podsumowania

   Odchodząc od spraw medycznych warto wspomnieć, że popularność e-rezerwacji rośnie z tygodnia na tydzień. Coraz więcej branży przechodzi na takowy system obsługi klienta. Począwszy od obiektów krzewiących kulturę, po hotele czy gastronomię. W bardziej ekskluzywnych restauracjach taki model na zasadzie rezerwacji stolika, a nawet menu funkcjonuje już od dawna. Powoli do tego modelu przekonuje się już również branża motoryzacyjna, która oferuje klientom rezerwację przykładowo terminu wymiany opon. Z całą pewnością jest to duża oszczędność czasu, w przypadku służby zdrowia także nerwów oraz wygoda.

   Swoją drogą ciekawym przypadkiem byłby fakt, gdyby mój szef poprzez aplikację e-rezerwacji mógł mnie wzywać na dywanik. To byłby czad. Byłbym cały czas niedostępny. Najgorzej, gdyby chciał mi zaproponować podwyżkę. O! Tu już nie byłoby zajętości. Ale „marzenie ściętej głowy”.

Tomek Olszański

 

t.orzelowski@mazowszanie.eu 15-7-2015

Tekst autorski Tomka Olszańskiego

grafika:https://pixabay.com/

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text