Województwo mazowieckie

Renowacja zabytkowego kościoła i ołtarza
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 23 kwiecień 2015-31 grudzień 2016
ilustracja

Zabytkowy budynek oraz ołtarz w kościele św. Bartłomieja w Andrzejewie przejdą gruntowną modernizację. Wyremontowany zostanie dach świątyni, a zabytkowy ołtarz przejdzie konserwację, dodatkowo zamontowany zostanie podjazd dla osób niepełnosprawnych. Integralną częścią całego projektu będzie mini centrum informacyjne – infokiosk prezentujący informacje o parafii i gminie Andrzejewo. Inwestycja otrzyma blisko 750 tys. zł unijnego dofinansowania.

Zabytkowy, gotycki kościół św. Bartłomieja w Andrzejewie został zbudowany na przełomie XV i XVI w. Jednym z największych zabytków znajdujących się w świątyni jest, pochodzący z 1701 r., barokowy ołtarz główny. Namalowany na desce obraz św. Bartłomieja jest najstarszym obiektem malarskim na terenie całego powiatu ostrowskiego. Zabytkowe są również dwa ołtarze znajdujące się w nawach bocznych kościoła. W lewym znajduje się rzeźbiony krucyfiks z Matką Bolesną i św. Janem z 1890 r., w prawym – obraz Matki Boskiej Różańcowej w srebrnych sukienkach ze św. Dominikiem i św. Katarzyną Sieneńska z 1812 r.

Wymagają konserwacji

Zarówno kościół, jak i ołtarz znajdujący się w prawej nawie bocznej kościoła wymagają prac konserwatorskich. W szczególnie złej kondycji jest dach nawy głównej świątyni. Właśnie dlatego projekt zakłada zarówno remont dachu, jak i poddasza. Przywrócone zostanie ceramiczne pokrycie dachu – tak, aby w jak najwierniejszym stopniu odtworzyć dawną sylwetkę świątyni. Będzie to pierwszy etap renowacji całego obiektu.

Pracami konserwatorskimi objęty zostanie także ołtarz p.w. Matki Boskiej Różańcowej znajdujący się w nawie bocznej kościoła. Ołtarz o wysokości 6,18 m i szerokości 3,45 m wykonany jest w całości z drewna polichromowanego. Konserwacja obejmie obraz główny, ramy obrazu, dwie rzeźby putta z nastawy ołtarzowej oraz powierzchnie złocone całego ołtarza.

Projekt zakłada dodatkowo wykonanie instalacji odgromowej i oświetlenia kościoła. Zamontowany zostanie także infokiosk, w którym będzie można znaleźć informacje o parafii oraz gminie Andrzejewo.

Nowa oferta kulturalna

Z Andrzejewską parafią silnie związana jest postać kardynała Stefana Wyszyńskiego. To właśnie tutaj 10-letni Stefan przeprowadził się wraz z rodzicami z niedalekiej Zuzeli. W Andrzejewie przyszły prymas Polski spędza swoje dzieciństwo, naznaczone śmiercią ukochanej matki. Wiele czasu spędza w kościele, w którym jego ojciec był organistą. Właśnie do postaci kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz dziedzictwa historycznego i kulturowego Andrzejewa ma nawiązywać oferta kulturalna, która będzie realizowana w zmodernizowanym obiekcie. Parafia nawiązała w tym celu współpracę z władzami gminy Andrzejewo oraz miejscową biblioteką publiczną. W zabytkowym kościele organizowane będą m.in. koncerty organowe, stała wystawa pamiątek po kardynale Stefanie Wyszyńskim oraz uroczystości upamiętniające bitwę o Andrzejewo, podczas której budynek kościoła wykorzystywany był jako szpital.

Koszt całej inwestycji to ponad 1 mln zł, parafii udało się pozyskać unijne dofinansowanie na realizację projektu w wysokości blisko 750 tys. zł. Środki pochodzić będą z RPO WM 2007-2013.

AniKa

a.groszyk@mazowszanie.eu 23-4-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text