Województwo mazowieckie

Renowacja sanktuarium w Rostkowie
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 12 marzec-31 październik 2015
ilustracja

Rostkowo w powiecie przasnyskim – miejsce urodzenia św. Stanisława Kostki, miejsce pielgrzymek i z pewnością miejsce niezwykłe. Tutejszy zabytkowy kościół odwiedzili w 1967 r. (podczas erygowania parafii) prymas Stefan Wyszyński i kardynał Karol Wojtyła. Dzięki staraniom parafii kościół przejdzie teraz renowację.

Kościół pw. św. Stanisława Kostki jest objęty ścisłym nadzorem konserwatora zabytków i jest wpisany do rejestru zabytków województwa mazowieckiego. Budowany w latach 1895-1900 wymaga jednak przeprowadzenia renowacji, łącznie z pracami konserwatorskimi.

Co zostanie wykonane? Przede wszystkim renowację przejdą fundamenty oraz mury kościoła, ale również tynki wewnętrzne i powłoki malarskie. Budynek kościoła zostanie również zabezpieczony przed wilgocią i osuszony. Miejsce, które odwiedza w ciągu roku średnio 21 tys. osób zostanie dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zakupiona zostanie również tablica promująca ten projekt. Sanktuarium tak licznie odwiedzane przez dzieci i młodzież, których św. Stanisław Kostka jest patronem, odmłodnieje. Zachowa jednak swoją historię i zabytkową architekturę.

Wartość tej inwestycji to prawie 640 tys. zł, z czego ponad 543,5 tys. zł to dofinansowanie z UE. Oficjalnie, umowę na renowację kościoła podpisano 12 marca br.

 

gama

m.gadecka@mazowszanie.eu 12-3-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text