Województwo mazowieckie

Renegade-Kaper na Mazowszu
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 12 maj-30 czerwiec 2015
ilustracja

12 maja br. w godzinach 6:00–19:00 w 44 mazowieckich miastach (m.in.
w Warszawie, Radomiu czy Płocku) słychać było niepokojący sygnał syren alarmowych. Na szczęście były to tylko testy systemu ostrzegania, w ramach cyklicznych ćwiczeń RENEGATE KAPER, prowadzonych pod nadzorem Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

To tylko ćwiczenia

- Byłam przerażona, kiedy usłyszałam zmasowany ryk syren alarmowych w porannych godzinach. Odprowadziłam właśnie starszą córkę do przedszkola zaś z drugą, niespełna roczną jechałam do lekarza” - powiedziała pani Renata, mieszkanka Warszawy. - Nie wiedziałam co się dzieje, zewsząd dobiegał głośny alarm, minęły mnie dwie karetki na sygnale a do głowy przychodziły różne czarne scenariusze. No i oczywiście bałam się o dzieci. Dopiero koleżanka wyjaśniła mi, że to tylko ćwiczenia. Ona dowiedziała się o tym przypadkowo z radia, gdy rano szykowała swoje dzieci do szkoły. Z kolei pana Grzegorza, mieszkającego na Okęciu w pobliżu lotniska zainteresował, oprócz włączonych syren, przelot myśliwców F-16: - Co prawda słyszałem o planowanych ćwiczeniach ale gdy zobaczyłem przelatujące F-16 oraz jadące na sygnale straż i pogotowie, w dodatku gdy ciągle słyszałem syreny alarmowe, to straciłem pewność, czy to aby tylko ćwiczenia” - zaznaczył pan Grzegorz.

Informacje o planowanym uruchomieniu syren alarmowych na Mazowszu w ramach standardowych ćwiczeń pojawiły się dzień wcześniej w mediach oraz internecie (m.in. na stronach Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa oraz poszczególnych gmin i powiatów). Za ostrzeganie oraz alarmowanie ludności odpowiedzialny jest szef obrony cywilnej na danym obszarze, tak więc na terenie województwa jest to wojewoda, natomiast w miastach odpowiednio prezydent lub burmistrz.

Zapobiec atakom terrorystów

Ćwiczenia RENEGATE-KAPER m.in. skupiają się na przeciwdziałaniu atakom terrorystycznym skierowanym na krytyczne obiekty infrastruktury. Są to zatem wszelkie budynki, placówki czy systemy, kluczowe dla bezpieczeństwa publicznego. Scenariusz prowadzonych ćwiczeń zakładał m.in. cztery próby ataku terrorystów w przestrzeni powietrznej, w tym porwanie cywilnego samolotu z lotniska na warszawskim Okęciu. To dlatego okolicznych mieszkańców zaniepokoił głośny przelot myśliwców F-16, które uczestniczyły w ćwiczebnej operacji odbicia samolotu z rąk porywaczy. Włączenie testowego systemu ostrzegania i alarmowania ludności jest częścią ćwiczeń na wypadek naruszenia przestrzeni powietrznej nad Polską.

1 sierpnia – pamiętamy i sprawdzamy

W wielu miejscowościach tego dnia słychać było trzyminutowy modulowany dźwięk syren alarmowych. Po nim następował kolejny trzyminutowy, tym razem ciągły sygnał, oznajmiający odwołanie alarmu. Syreny alarmowe są składową systemu ostrzegania ludności cywilnej w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia. Dlatego tak ważne jest to, by przynajmniej raz w roku przeprowadzić próbę systemu alarmowego. Tak dzieje się m.in. 1 sierpnia każdego roku na Mazowszu, kiedy o godzinie 17:00 włączane są syreny alarmowe, tradycyjnie na znak pamięci o wybuchu powstania warszawskiego, a jednocześnie jako test techniczny systemu ostrzegania i alarmowania. Na terenie woj. mazowieckiego syreny alarmowe w trybie treningowym można usłyszeć np. w Warszawie, Ciechanowie, Ostrołęce, Radomiu, Płocku, Siedlcach, Pruszkowie, Mińsku Mazowieckim, Kozienicach czy Żyrardowie.

Zmasowane działania operacyjno-ostrzegawcze

Ćwiczenia wobec potencjalnego zagrożenia terrorystycznego przeprowadzono w wybranych regionach Polski (m.in. w Krakowie, Olsztynie, Koszalinie czy Wodzisławiu Śląskim), a także jako manewry na Bałtyku. Próby systemu alarmowego oraz ostrzegania ludności odbyły się w poszczególnych miastach tego samego dnia, tj. 12 maja br. między godzinami 6:00 – 19:00. W treningowych operacjach uczestniczyli: wojsko (w tym wywiad i kontrwywiad), policja, straż pożarna, Straż Graniczna, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej oraz Centrum Antyterrorystyczne ABW. Po zakończonym teście systemu wykrywania i alarmowania samorządy przekazują wojewodzie sprawozdania dotyczące sprawności tegoż systemu.

 

Monika Cąpała - Sładek 14-5-2015

Zdjęcie 1: F-16C_of_the_Polish_Air_Forces (źródło: wikipedia / autor-Jerry Gunner); Zdjęcie 2: fot. M. Cąpała-Sładek

Źródła: www.mazowieckie.plwww.polskieradio.plwww.wiadomości.radiozet.pl

 

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text