Województwo mazowieckie

Remont na dworcu PKP w Radomiu
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 1 marzec-31 maj 2015
  • ikonka Radom Dworzec Główny
ilustracja

Prace budowlane i remontowe na dworcu PKP w Radomiu postępują pełną parą. Obecnie kolejne elementy tunelu pod dworcem są demontowane i mielone na kruszywo. Kiedy tory z peronu trzeciego także zostaną usunięte, maszyny zaczną kłaść nowe torowisko.  

Praca wre!

Przebudowa dworca PKP w Radomiu idzie nadspodziewanie dobrze, zima w tym roku okazała się bowiem niezwykle łagodna, nie trzeba więc było przerywać prac. Część maszyn pracuje przy zrywaniu przęseł –  w kierunku od dworca do ulicy Młodzianowskiej – jak dowiedzieliśmy się od Piotra Małka, zastępcy dyrektora PKP Polskich Kolei Państwowych SA Zakładu Linii Kolejowych w Skarżysku-Kamiennej. Część betonowych elementów po zdemontowaniu zostało przewiezionych na plac przy ulicy Kolejowej. Tu właśnie gruz z rozbiórki jest przerabiany na kruszywo. To znaczna oszczędność materiału, który potem będzie potrzebny na dalszych etapach budowy. Po wyłączeniu z użycia peronu 3 dojście dla pasażerów do peronów 1 i 2 jest możliwe tylko od strony placu dworcowego.  Przebudowywana jest również ulica Młodzianowska. Ma tu powstać wiadukt nad torami, w miejscu gdzie wcześniej był przejazd.

Nowa technologia, innowacyjne rozwiązania

Kolejarze z Radomia cieszą się ze zmian, ponieważ wreszcie w mieście wraz z kompleksową przebudową i budową nowych elementów infrastruktury pojawią się także rozwiązania techniczne i technologiczne wykorzystywane od kilku lat na liniach kolejowych Śląska czy Wielkopolski. Tam na magistralnych szlakach kierowanie ruchem pociągów i nastawniami odbywa się za pomocą kolejowych systemów komputerowych. W radomskim dworcu po zakończeniu remontu też znajdzie się taka skomputeryzowana nastawnia pozwalająca dyżurnym ruchu zarządzać ruchem pociągów w promieniu nawet kilkudziesięciu kilometrów.

Dworzec na światowym poziomie

Koszt modernizacji radomskiego dworca ma wynieść ok. 100 milionów złotych. W ramach tego budżetu przebudowane zostaną stacje Radom i Radom Wschodni, a także wymieniona będzie części linii kolejowej. Radomska stacja główna zmieni się całkowicie. Perony zostaną podwyższone tak, aby pasażerowie wchodzili do pociągów bezpośrednio z ich poziomu. Poza tym na peronach zostaną postawione nowe ławki i wiaty. Dworzec wreszcie zostanie przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Pomocne w tym względzie będą m.in. windy, nowe dojścia na perony i odnowione przejście podziemne przejście podziemne pomiędzy placem Dworcowym a ulicą Domagalskiego. Przebudowany zostanie także cały układ torowy. Jego zmiany obejmą wymianę 38 rozjazdów, które mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa podróżnych i płynności ruchu kolejowego.

Radomianie cieszą się z nadchodzących zmian. Liczą, że po nich podróże do Warszawy, gdzie wielu z nich pracuje, nie będą trwały ponad 2 godzin, a oni nie będą musieli tłumaczyć się przed przełożonymi ze spóźnień.

Autor: Kamil Sznyrowski

Anna Kapuścińska 11-3-2015
ikonka jak dojechać
  • ikonka Radom Dworzec Główny
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text