Województwo mazowieckie

Remont mostu potrzebny od zaraz
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 20 maj-25 czerwiec 2015
ilustracja

Główny most w Ostrołęce jest w bardzo złym stanie technicznym. Ostatnie prace remontowe wykonane były na nim 20 lat temu i nie były to prace kompleksowe. Dziś wymaga gruntownego, kosztownego zabiegu odmładzającego, zaś samorząd poszukuje sposobu sfinansowania prac wystosowując pisma do rządu z prośbą o wpisanie remontu mostu do zadań wykonywanych w ramach budżetu krajowego.

   Most wybudowano w połowie lat pięćdziesiątych XX w., a ostatnie prace remontowe odbyły się na przełomie 95/96 roku. Nie wykonano wówczas istotnej dla jego stanu wymiany tzw. ustrojów nośnych. Przez ostatnie dekady ruch na przeprawie rośnie, niestety zwłaszcza pojazdów ciężarowych, które niejednokrotnie przekraczają dopuszczalne obciążenia. Wpływa to bardzo negatywnie na stan techniczny budowli, a skutek jest taki, że jego remont na dzień dzisiejszy możemy nazwać niezbędnym. Drugi most w mieście jest atrakcyjny pod względem wyglądu, ale przystosowany jedynie do lokalnego ruchu samochodów osobowych.

   We wspomnianym piśmie podpisanym przez prezydenta Ostrołęki Janusza Kotowskiego można znaleźć zapis mówiący o niedostatecznym stanie technicznym budowli, a następująca degradacja przeprawy może grozić w dalszej perspektywie katastrofą. Rocznie przez most przejeżdża około 11 mln pojazdów, z czego 1,3 mln to samochody ciężarowe.

   Most stanowiący znaczną część ulicy mostowej (235 m) i jest usytuowany w ciągu drogi krajowej nr 61. Jest jedyną przeprawą w mieście i powiecie ostrołęckim przez Narew, przeznaczą do ruchu pojazdów ciężarowych i autobusów. Przeprawa zapewnia połączenie dróg krajowych nr 61 i 53. Ostrołęka jest zagłębiem firm przewozowych na skalę całego kraju, nie brakuje tu firm trudniących się ciężarowym transportem towarów. Dobry stan przeprawy jest dla tych przedsiębiorcą kwestią rynkowego „być, albo nie być”. Potencjalne wyłączenie mostu wpłynie bardzo negatywnie na cały subregion ostrołęcki i nie tylko. Przewoźnicy międzynarodowi, omijając drogę 61 spowodują duże obciążenie na alternatywnych trasach. W przyszłości może to dotyczyć głownie drogi krajowej nr 8 i wojewódzkich 614 i 645.

   Wyniki dokonanego niedawno przeglądu mostu ukazują postępującą w coraz szybszym tempie degradację jego elementów nośnych. Biegli określili jego stan jako niedostateczny. Po analizie zasugerowano praktycznie wymianę całej przeprawy, a możliwe jest to tylko po wyłączeniu ruchu pojazdów o dużym ciężarze. Celem prac powinno być przywrócenie klasy obciążenia „E” dla mostów, która wnosi 40 ton na pojazd.

   Przewidywane koszty inwestycji to najprawdopodobniej kilkadziesiąt milionów złotych, a na taki wydatek urząd miasta Ostrołęki nie stać. Dlatego wystosowano pismo o pomoc rządową w tej odbudowie. Ruch samochodowy na pewno się nie zimniejszy, a prognozowany wzrost natężenia ruchu dla obecnej konstrukcji jest praktycznie przesądzający o jej losie. Widmo katastrofy jest jeszcze dość odległe, jednak by uniknąć poważnych strat materialnych warto sprawą „starego mostu” poważnie się zainteresować.

Jarosław Berk

Jarosław Berk 20-5-2015
ikonka jak dojechać

Źródło: Biuletyn Informacyjny Miasta Ostrołeki Nr 3/2015

Fot. Jarosław Berk

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text