Województwo mazowieckie

Reagujmy na głupotę i przemoc
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 19 czerwiec-31 lipiec 2015
ilustracja

Przemoc jest obecna w dzisiejszej kulturze, jak nigdy przedtem. Wrosła w naszą codzienność. Nierzadko wchodzi też w związek ze zezwierzęceniem. Choć w kontekście niniejszego artykułu, to określenie jawi się, jako nie do końca właściwe.

       Emil, jak co dzień wyszedł na dwór z ogromną radością. Przepełniony pozytywnymi emocjami i ochotą do życia, wędrował po parku od drzewa do drzewa, od krzaka do krzaka. Teren, na którym obecnie się znajdował nie stanowił dla niego żadnej tajemnicy. Wszak biegał tu lub spacerował, w zależności od chęci, praktycznie codziennie. Tym razem wyczuł i zarazem zauważył coś interesującego. Kiełbasa! Zawył z zachwytu i spałaszował cały znaleziony kawałek. Zaskowyczał z bólu! To był jego ostatni skowyt w krótkim psim życiu.

       Takie nieszczęście może spotkać każde zwierzę, gdy na wolności pozostają zwyrodnialcy i sadyści. Mowa tu o ludziach takich, jak osoba, która rozkładała w Warszawie przy ulicy Modzelewskiego kiełbasę z haczykami na ryby. Jakim trzeba być człowiekiem, aby zastawiać na żywe stworzenia tego rodzaju pułapki? To jest nieludzkie, a wręcz potworne. Jeden pies już trafił na stół operacyjny, a konsekwencje mogą być opłakane, ze śmiercią pupila włącznie. Podobna sytuacja miała miejsce w zeszłym roku we Wrocławiu. Wówczas, na czworonogi czekała kiełbasa nadziana gwoździami. Sprawcy do dziś nie odnaleziono… Zwracajcie uwagę na tego typu „smakołyki” pozostawione na trasie spaceru waszego zwierzaka. Wypatrujcie również podejrzanych zachowań innych. Pamiętajcie, że macie prawo dokonać obywatelskiego zatrzymania osoby, która dopuszcza się tego rodzaju łamania prawa.

       Nie inaczej macie prawo postąpić w momencie, gdy zauważycie ledwo dyszącego psa w zamkniętym na cztery spusty samochodzie. Psy nie mogą się pocić, ani zdjąć futra, mogą jedynie dyszeć w nadziei, że właściciel wróci i uratuje je od pewnej śmierci. W tym wypadku wezwanie Straży Miejskiej skończy się dla właściciela pojazdu wybitą szybą i najprawdopodobniej sprawą karną za znęcanie się nad zwierzętami. W Płocku, w jeden z najbardziej gorących dni ostatniego weekendu, miał miejsce tego typu przypadek. Otóż miejscowy „miłośnik” zwierząt zdecydował się wybrać do ogrodu zoologicznego, żeby poobcować z naturą. Auto wraz z zamkniętym psem pozostawił na pobliskim, nasłonecznionym parkingu. Aż strach pomyśleć co by się stało, gdyby nie interwencja przechodniów. Generalnie każdy przypadek znęcania się nad naszymi braćmi mniejszymi, a także przypadki ich porzucenia możecie zgłaszać do Straży Miejskiej. W większości dużych miast, służby te dysponują specjalnym patrolem, który jest w stanie pomóc zwierzakom. W przypadku porzuconych czworonogów, strażnicy odwiozę je do najbliższego schroniska dla zwierząt, gdzie przejdą dwutygodniową kwarantannę, a następnie zostaną oddane do adopcji. Istnieje też nadzieja, że odnajdzie je tam szybko właściciel, któremu po prostu pupil uciekł.

       W takich sytuacjach, jak opisane powyżej, możecie wykazać się swoim człowieczeństwem i uratować tych, którzy sami siebie uratować nie mogą. Nie musicie od razu łapać sprawcy za rękę i doprowadzać przed obliczę sprawiedliwości. Czasem wystarczy nie pozostawać obojętnym na krzywdę. Wystarczy chcieć pomagać. Tyle i tylko tyle. Dołożycie własną cegiełkę do walki z przemocą, sadyzmem, zwyrodnieniem, a wręcz zezwierzęceniem. Zezwierzęcenie to w zasadzie nie jest najlepsze określenie, bo żadne zwierzę nie bywa tak okrutne i bezinteresownie sadystyczne, jak człowiek. O tym świadczą śmiertelne pułapki z użyciem: haków, gwoździ, trutki na szczury i innych narzędzi skrytobójczych. Kropla drąży skałę. Bądź jedną z tysięcy kropli, które skruszą skałę nienawiści wobec zwierząt. Pomóż tym, którzy sami sobie nie pomogą. To nie kosztuje nic, ponad odrobinę dobrej woli, a wiele może zmienić.


Marcin Groszewski

Marcin Groszewski 19-6-2015

Artykuł napisany na podstawie:

http://www.tvp.info/20467957/kielbasa-z-haczykami-wedkarskimi-zwyrodnialec-podrzuca-psom-niebezpieczny-smakolyk

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text