Województwo mazowieckie

Razem można więcej
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 18 marzec 2015-19 marzec 2016
ilustracja

Zgodnie z  definicją portalu ngo.pl stowarzyszenie to grupa osób, które mają wspólne zainteresowania lub wspólny cel. Razem chcą rozwijać swoje zainteresowania lub osiągnąć wyznaczony cel. Z myślą o integracji lokalnej społeczności, powstało Stowarzyszenie Lokalnych Aktywistów „B” z siedzibą w Biernatach Średnich.

Skąd pomysł?

Stowarzyszenie rozpoczęło swoją działalność w czerwcu 2011 r. Członkami są mieszkańcy wsi Stare Biernaty i Biernaty Średnie oraz Łosic. Prezesem Stowarzyszenia jest Anna Tarkowska, natomiast wiceprezesem Magdalena Biernacka. Stowarzyszenie powstało z potrzeby działania na rzecz poprawy jakości życia lokalnej społeczności – w szczególności dzieci i młodzieży. Działa bardzo aktywnie.  Organizuje zajęcia pozalekcyjne, imprezy integracyjne np. ogniska, kuligi, spotkania społeczności lokalnej. Współpracuje też z innymi organizacjami pozarządowymi oraz samorządem, występuje z wnioskami, postulatami pod adresem administracji państwowej i władz samorządowych.

Czym stowarzyszenie zajmowało się do tej pory?         

Jednym z przedsięwzięć, w którym Stowarzyszenie Lokalnych Aktywistów „B” wzięło udział to Dzień Dziecka w Łosicach, którego organizatorem był Bank Spółdzielczy. Stowarzyszenie miało za zadanie organizować czas wolny dla dzieci. Zaangażowano zaprzyjaźnione grupy, w tym Fusion Art. Zaplanowano szereg atrakcji – malowanie twarzy dzieciom czy konkurs o puchar Prezesa BS na najlepsze graffiti. Zaangażowała się też Ochotnicza Straż Pożarna z Platerowa, dzięki której dzieci wraz z rodzicami mogły pływać motorówką po łosickim zalewie. Były też słodycze i wypieki.  

Kolejnym zrealizowanym przedsięwzięciem była pomoc przy powstaniu muralu na siedzibie Stowarzyszenia Ośrodka Kultury i Aktywności Lokalnej w Krzesku. Grupa Fusion Art, a jednocześnie członkowie organizacji, zaprojektowali i wykonali mural. Licząca ponad 100 metrów kwadratowych grafika w Krzesku, nawiązuje do partyzanckich tradycji Polski Walczącej. Upamiętnia też setną rocznicę wzniesienia światyni w Krzesku.

Największy sukces

Jednak największym osiągnięciem Stowarzyszenia Lokalnych Aktywistów „B” jest powstanie boiska oraz placu zabaw w Biernatach Średnich. Gdy w marcu 2011 r. stowarzyszenie zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym, a siedzibą stał się budynek starej szkoły w Biernatach, postanowiono, że za wszelką cenę trzeba zmienić wizerunek tego miejsca. Szkoła została wybudowana w latach 30-tych, służyła mieszkańcom okolicznych wiosek przez wiele lat. Gdy w 1999 r. nadeszła reforma oświaty, szkoła, zresztą tak jak wiele innych na wsiach, została zamknięta. Budynek stracił dawny blask i wymagał pilnego remontu. Pojawił sie pomysł przystosowania go na świetlicę wiejską, miejsce, gdzie będą mogli spotykać się wszyscy mieszkańcy wsi Biernaty Średnie oraz Stare Biernaty.

Niestety, podczas prac przy projekcie rewitalizacji budynku, pracownik nadzoru budowlanego przekazał mieszkańcom złą informację – budynek szkoły nie nadaje się do remontu (remont będzie kosztował więcej, niż wybudowanie nowej świetlicy). Większość osób nie kryła rozczarowania. Wszyscy bowiem mieli nadzieję, że dzieci i młodzież będą w końcu miały miejsce spotkań. Nie poddali sie jednak. Zmienili za to plany. Nie uda się wyremontować budynku szkoły, lecz zostanie złożony projekt pod nazwą „Zmiana charakteru i rewitalizacja centrum miejscowości poprzez budowę boiska wielofunkcyjnego i placu zabaw w Biernatach Średnich”. Będzie to zadanie inwestycyjne gminy.

 

Plany na przyszłość?

Stowarzyszenie Lokalnych Aktywistów „B” nie pozyskiwało do tej pory środków zewnętrznych na swoje działania. Robiło wszystko w ramach czynu społecznego w myśl zasady – wspólna praca bajlepiej integruje. W nowym okresie programowania stowarzyszenie chce jednak wykonać kolejny krok.  Myśli o pozyskaniu środków na aktywizację społeczności lokalnej, poprawę komunikacji grup rówieśniczych oraz międzypokoleniowych. Chce wzmacniać więzi rodzinne, a przez to rozwijać zainteresowania, umiejętności pozytywnego wykorzystywania czasu wolnego. – Chcielibyśmy poznać historię naszych miejscowości oraz stworzyć w naszej wiosce mural. Chcielibyśmy też w większym stopniu zaangażować starszych mieszkańców do uczestniczenia w życiu społeczności lokalnej – podsumowuje Anna Tarkowska prezes Stowarzyszenia Lokalnych Aktywistów.

Czy im sie to uda? Jeśli zachowają dotychczasowy zapał – zapewne tak.

 

 

Radosław Strzaliński

r.strzalinski@mazowszanie.eu 18-3-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text