Województwo mazowieckie

Radomskie bezrobocie
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 25 marzec 2015-25 marzec 2016
ilustracja

Powiat radomski i miasto Radom to rejon, który od lat zmaga się z problemem bezrobocia. Czy można liczyć na poprawę sytuacji osób pozostających bez zatrudnienia? Jakie są perspektywy w tym zakresie? 

Bezrobocie w liczbach

W Radomiu jest obecnie zarejestrowanych ponad 19 tysięcy bezrobotnych. W całym powiecie radomskim sytuacja jest jeszcze gorsza – w styczniu przybyło 547 osób bez pracy, a ogólna liczba bezrobotnych wynosi obecnie ponad 15 381. W lokalnych wszystkich „pośredniakach” tworzyły się kolejki osób chcących zarejestrować się jako bezrobotne. W powiecie kozienickim przybyło 232 bezrobotnych, w grójeckim 186, w białobrzeskim 138, w lipskim 185, w zwoleńskim 172, a w szydłowieckim, gdzie odsetek bezrobotnych jest cały czas największy wśród wszystkich regionów w Europie – 135 bezrobotnych.

Kolejki do pośredniaka

Tak duża liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych może niepokoić, ale urzędy pracy spodziewały się takiego obrotu sprawy. Na przełomie roku kończą się umowy terminowe, a także prace sezonowe, co generuje dodatkowych bezrobotnych – powiedział Dariusz Strzelec, rzecznik Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu.

Wzrost bezrobocia jest także spowodowany oczekiwaniem na uruchomienie tegorocznych funduszy przeznaczonych na aktywizację bezrobotnych. Jednak statystyki ukazują niepokojące zjawisko rosnącej liczby bezrobotnych bez prawa do zasiłku, a także długotrwale bezrobotnych. Ze statystyk wynika także, że najtrudniej znaleźć pracę osobom po 50. roku życia oraz absolwentom szkół i wyższych uczelni.

Nadzieja na przyszłość

Trzeba jednak pamiętać, że wraz z nadejściem wiosny liczba bezrobotnych zacznie spadać (i będzie tak aż do listopada). Tak było w ubiegłych latach. Poziom bezrobocia w listopadzie 2014 roku był najniższy od 6 lat. Poza tym mimo wzrostu bezrobocia jest ono niższe niż w ubiegłym roku w styczniu, co pozytywnie wpływa na lokalny rynek pracy. Poza tym z roku na rok rośnie także liczba chętnych na dotacje na aktywizację bezrobotnych. Nie brakuje także pracodawców chcących zatrudniać stażystów oraz organizować nowe miejsca pracy.

Fundusze dla bezrobotnych

W tym roku będzie także więcej funduszy na różne formy wspierania rynku pracy, ponieważ urzędy pracy w naszym regionie otrzymały na ten cel więcej pieniędzy. Radomski Urząd Pracy dostał 43 miliony złotych na aktywne formy walki z bezrobociem, czyli znacznie więcej niż w ubiegłym roku. Istnieje także szansa na dodatkowe fundusze na ten cel z ministerialnej rezerwy. Dzięki temu w tym roku powinno w Radomiu pojawić się sporo ciekawych ofert pracy. Radomska Polska Grupa Zbrojeniowa zamierza także w tym roku zatrudnić ok. 100 osób. Nowe miejsca pracy powinny się również pojawić w kooperujących z nią firmach.

 

Obecne trendy na radomskim i powiatowym rynku pracy świadczą o powolnym ożywianiu się rynku po wielu latach zastoju i stagnacji. Pozytywne jest także to, że pracodawcy rozwijają swoją działalność i chcą przyjmować nowych pracowników. W regionie i w jego pobliżu jest także wiele firm i miejsc, gdzie bezrobotni z Radomia i regionu mogą znaleźć tymczasowe lub sezonowe zatrudnienie. Nie można także zapomnieć o pracy w Unii Europejskiej. Wszystko to składa się na coraz bardziej pozytywne wrażenie radomskiego rynku pracy.           

Autor: Kamil Sznyrowski 

Anna Kapuścińska 25-3-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text