Województwo mazowieckie

Radomskie Centrum Onkologii nadal niedostępne dla pacjentów
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 1 kwiecień-30 czerwiec 2015
ilustracja

Centrum Onkologii Ziemi Radomskiej to jeden z najnowocześniejszych w kraju obiektów tego typu. Szpital wyposażono w sprzęt diagnostyczny wysokiej klasy, ale niestety, obiekt nadal jest niedostępny dla pacjentów.​         

Chorujący na nowotwory mieszkańcy Radomia i regionu nie potrafią uwierzyć, że mają na swoim terenie nowoczesną i bardzo dobrze wyposażoną w sprzęt diagnostyczny placówkę, w której nie mogą się leczyć. Chodzi tutaj o Centrum Onkologii Ziemi Radomskiej (COZR), które mimo że zostało otwarte już jakiś czas temu, to nadal nie przyjmuje chorych i nie wiadomo, kiedy ta sytuacja ulegnie zmianie.

Cała ta sytuacja związana jest prawdopodobnie z inwestorem, który podobno miał się pojawić kilka tygodni temu. Poza tym radomska placówka onkologiczna nadal nie ma podpisanej umowy na świadczenie usług zdrowotnych z Narodowym Funduszem Zdrowia.  Jak odpowiadają przedstawiciele funduszu –  w Radomiu i regionie są szpitale i instytucje lecznicze oferujące leczenie nowotworów przez mieszkańców Mazowsza. Oprócz tego stwierdzono, że oferta usług COZR nie jest kompleksowa. W związku z powyższym centrum zaczęło działać nie w pełnym wymiarze, zaś zatrudnieni w nim specjaliści udzielali bezpłatnie konsultacji chorym na nowotwory. W związku z tym, że szybko rozeszła się wieść o wspaniałym i nowoczesnym sprzęcie diagnostycznym posiadanym przez centrum, chętnych do robienia badań nie brakowało.

Niedawno jednak zaprzestano udzielać darmowych konsultacji, a badania są wykonywane tylko odpłatnie. Nie wiadomo także, jaki los spotka centrum w niedalekiej przyszłości. Pojawiły się nawet plotki, że będzie ono pełnić inną funkcję niż początkowo zamierzano. Zastanawiano się nawet, czy nie powstanie tam SPA lub dom dla kuracjuszy. Jednym potencjalnych rozwiązań mogłoby także być otwarcie w nim interny, która zastąpiłaby zamknięty oddział w szpitalu na Józefowie. Wtedy Narodowy Fundusz Zdrowia mógłby przeznaczyć zarezerwowane środki dla innej jednostki oferującej takie same usługi. Poza tym pieniądze pozostałyby wtedy na terenie byłego województwa radomskiego, a miejscowi pacjenci mogliby z nich korzystać  – powiedział nam Andrzej Cieślik, dyrektor radomskiej delegatury NFZ.

Argumentacja, jakiej używa NFZ w stosunku do Centrum Onkologii oraz możliwości zmiany jego przeznaczenia, dziwią Igala Mora, prezesa Centrum Onkologii Ziemi Radomskiej. Jego zdaniem, optymalny zakres usług onkologicznych został tu pomylony z minimalnym. Chorzy z naszego regionu obecnie czekają na zabiegi miesiącami albo zmuszeni są leczyć się w innych ośrodkach w kraju, podczas gdy mogliby to robić na miejscu, tym samym ograniczając sobie nerwowych sytuacji i męczących przejazdów.                 

Od stycznia tego roku centrum realizuje tzw. pakiet onkologiczny, który według ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza ma ułatwić osobom z nowotworem szybką diagnozę i leczenie. W celu realizacji „ścieżek”, placówka zawarła umowy z innymi ośrodkami w kraju specjalizującymi się w leczeniu chorób nowotworowych. Będą one korzystały z Centrum Onkologii Ziemi Radomskiej jako bazy diagnostycznej. Centrum na Wacynie ma około 20 takich umów podwykonawczych, a ostatnio podpisało też list intencyjny z Centrum Onkologii w Warszawie. Zakłada on współpracę w zakresie diagnozowania i leczenia chorych na nowotwory. Pacjenci z warszawskiej placówki będą mogli być kierowani na diagnostykę do Radomia, a ci z Centrum Onkologii Ziemi Radomskiej na leczenie do stolicy.

Niestety, wszystkie te plany rozbijają się o barierę biurokratyczną i NFZ, który nie chce lub nie potrafi zrozumieć znaczenia radomskiego centrum dla chorych na raka w tych okolicach. Miejmy nadzieję, że rozsądek w tej sprawie weźmie w końcu górę.   

Kamil Sznyrowski 10-4-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text