Województwo mazowieckie

Radomianie! Wspierajcie lokalne instytucje pożytku publicznego
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 8-30 kwiecień 2015
ilustracja

Radom apeluje do swoich podatników, by ofiarowywali 1% podatku dochodowego na rzecz radomskich instytucji pożytku publicznego.  

Jedni podatnicy już rozliczyli się z fiskusem, innych to zadanie jeszcze czeka. Jak co roku wszyscy mogą przeznaczyć 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Władze miasta zachęcają, by dokonywać takich odpisów i by wybierać organizacje i stowarzyszenia z Radomia.

Działalność organizacji pozarządowych jest bardzo dobrze widoczna w wielu dziedzinach życia publicznego. Warto je więc wspierać, przekazując na ich cel 1% podatku, który i tak przecież musimy zapłacić. Ważną kwestią  jednak jest to, by te pieniądze zostały w Radomiu i służyły mieszkańcom miasta i naszego regionu, jak argumentował prezydent Radosław Witkowski podczas inauguracji akcji „Zaprocentuj dla Radomia”. W samym Radomiu organizacji pożytku publicznego jest 34. Wśród nich jest także osiem oddziałów i kół terenowych organizacji o zasięgu ogólnokrajowym. Zajmują się one wpieraniem osób niepełnosprawnych, dzieci i młodzieży, pomocą uzależnionym, przeciwdziałaniem patologiom społecznym, szeroko pojętą edukacją, a także ochroną i promocją zdrowia, ratowaniem dziedzictwa kulturowego i historycznego miasta czy poradnictwem obywatelskim.

 Z danych radomskich urzędów skarbowych i informacji zgromadzonych przez Centrum Organizacji Pozarządowych wynika, że z roku na rok zwiększa liczba osób przekazujących 1% swego podatku przekazuje organizacjom pożytku publicznego. W roku 2014 radomscy podatnicy złożyli 72 tys. 848 wniosków o przekazanie 1% o łącznej wartości ok. 4 mln zł. Podobnie jak w latach poprzednich, także w ubiegłym roku najwięcej pieniędzy z 1% podatku otrzymały: Fundacja Dzieciom „Zdążyć z pomocą” (ok. 1,8 mln zł), Fundacja „Avalon” (ok. 1,3 mln zł), Caritas Diecezji Radomskiej (368 tys. 627 zł), Hospicjum Królowej Apostołów (329 tys. 375 zł) oraz Radomskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami (135 tys. 951 zł).

Od pewnego czasu władze Radomia organizują system zachęt dla osób przekazujących 1% podatku dla radomskich organizacji pożytku publicznego. Jedną z nich jest uruchomienie w Centrum Organizacji Pozarządowych bezpłatnej pomocy wolontariusza w rozliczaniu PIT. Pomoc ta jest skierowana w szczególności do emerytów i rencistów, którzy mogą mieć trudności z wypełnieniem formularza. Dotychczas centrum w rozliczeniu podatkowym udzieliło pomocy ponad 150 osobom, które łącznie przekazały blisko 2 tys. 500 zł na radomskie organizacje pozarządowe. W spoty i ulotki akcji „Zaprocentuj dla Radomia” zaangażowały się same radomskie organizacje, które są uprawnione do pozyskania 1% podatku, tak aby podatnicy chętni do przekazania części swego podatku dowiedzieli się więcej o ich działalności. Ponadto, w ramach kampanii, w wielu miejscach zostaną powieszone plakaty wraz z wykazem radomskich Organizacji Pożytku Publicznego oraz ulotki na ten temat. Plakaty zamieszczone będą również na tablicach informacyjnych urzędu miejskiego i w budynkach administracji publicznej, czyli w szkołach, szpitalach, ZUS, urzędach skarbowych i na przystankach autobusowych.

Aby ułatwić mieszkańcom Radomia dotarcie do informacji o lokalnych organizacjach pozarządowych, na stronie internetowej miasta przygotowany został baner informacyjny z zakładką poświęconą kampanii 1%. Oferuje on pomoc w przekazaniu 1% oraz informuje, jak tego dokonać. Jest to bardzo proste, bo wystarczy tylko w składanym do Urzędu Skarbowego rocznym zeznaniu podatkowym wpisać numer KRS wybranej przez siebie organizacji. Poza tym nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi kosztami. Jednak, jeśli w zeznaniu podatkowym nie poda się numeru organizacji, na rzecz której może być przekazany jeden procent twojego podatku, całość zabierze skarb państwa.

Autor: Kamil Sznyrowski

Anna Kapuścińska 20-4-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text