Województwo mazowieckie

Radom zaprasza na Air Show!
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 27 luty-31 sierpień 2015
  • ikonka Radom Sadków - Lotnisko
ilustracja

22 i 23 sierpnia tego roku odbędą się kolejne Międzynarodowe Pokazy Lotnicze na terenie lotniska Radom-Sadków. Z pewnością są one nie lada atrakcją dla miłośników podniebnych akrobacji, tym bardziej, iż Air Show to największa impreza lotnicza w Europie Środkowej.

Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show są organizowane cyklicznie na radomskim lotnisku od 2000 roku. Początkowo, do 2003 roku, odbywały się corocznie, następnie co dwa lata. Ostatnią edycję lotniczych akrobacji można było podziwiać w sierpniu 2013 roku.

Będzie Air Show 2015

27 lutego br. prezydent Radomia, Radosław Witkowski, oraz Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, generał broni, pilot Lech Majewski, podpisali w radomskim Urzędzie Miejskim umowę w sprawie organizacji Air Show 2015. Jak zaznaczył prezydent Radomia, w trudnych negocjacjach cywilno-wojskowych, swój udział mieli również Premier RP, Ewa Kopacz, oraz Minister Obrony Narodowej, Tomasz Siemoniak: Obejmując urząd w połowie grudnia rozpoczęliśmy ze stroną wojskową negocjacje, które były w trudnym, by nie powiedzieć martwym punkcie i wspólnie z panem generałem Majewskim udało się nam wypracować porozumienie, które dziś podpisujemy. Także Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, generał Lech Majewski podkreślił satysfakcję z podpisanej umowy oraz znaczenie tejże inicjatywy: To ważny dzień dla Dowództwa Rodzaju Sił Zbrojnych, ważny dla Radomia i dla wszystkich miłośników lotnictwa w Polsce i Europie.

Duma i prestiż Radomia.

Z pewnością Międzynarodowe Pokazy Lotnicze „Air Show” z roku na rok są coraz bardziej prestiżowym wydarzeniem lotniczym. Każda edycja imprezy gościła ekipy lotnicze z różnych krajów, do udziału w tej bieżącej zaproszono pilotów z 30 europejskich państw. Swój udział potwierdziły już ekipy z Niemiec, Szwajcarii, Holandii oraz Danii. Jak podkreśla dowódca, generał Lech Majewski, Air Show z 2013 roku zostało uznane za najlepiej zorganizowane wydarzenie lotnicze w Europie. Jest to z pewnością powód do dumy, który jednocześnie mobilizuje, by również w tym roku Międzynarodowe Pokazy Lotnicze w Radomiu były ważną imprezą lotniczą, na dużą skalę. Wyraźny nacisk położono na kwestie bezpieczeństwa, kluczowy parametr dla tego typu imprez. Władze Radomia zapewniły z kolei, że miasto jest organizacyjnie przygotowane na realizację skali przedsięwzięcia. Na przestrzeni lat oraz kolejnych edycji Air Show wypracowano potrzebne procedury, doświadczenie i zaangażowanie poszczególnych jednostek organizacyjnych.

Mocne wrażenia gwarantowane!

Oprócz podniebnych akrobacji niezwykłych maszyn lotniczych publiczność także w tym roku będzie miała okazję zobaczyć najnowsze cuda techniki lotniczej. Warto dodać, iż właśnie w trakcie radomskich Air Show po raz pierwszy polskiej widowni zaprezentowano myśliwce F-16, obecnie na wyposażeniu polskiej armii. Jednak nieocenionym przeżyciem jest możliwość poznania światowej sławy pilotów, doskonale wyćwiczonych w wykonywaniu trudnych i niebezpiecznych akrobacji, za sterami silnych i nowoczesnych maszynach. Można więc podziwiać ich niezwykłe możliwości oraz odwagę. Nic dziwnego, że z każdą edycją impreza rozrasta się do skali masowego wydarzenia. Do Radomia ściągają wówczas kilkutysięczne tłumy entuzjastów lotnictwa i nie tylko, również całe rodziny oraz zwyczajni laicy w tym temacie, pragnący zobaczyć widowiskowe podniebne akrobacje. Istnieją nawet zorganizowane grupy wielbicieli lotnictwa i modelarstwa, którzy regularnie odwiedzają radomski Air Show z dalekich stron Polski: Jeżeli będziemy mieć możliwość to również w tym roku wybierzemy się całą ekipą do Radomia, na pokazy lotnicze. Warto przejechać te kilometry, by z bliska zobaczyć te niesamowite maszyny i ich pilotów - podkreśla mój znajomy, pan Jacek z Białej Podlaskiej, zapalony modelarz.

Radom zaprasza!

Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show w Radomiu są z pewnością wyrobioną już marką oraz skuteczną wizytówką dla miasta. Oprócz wielotysięcznej publiczności do Radomia zjeżdżają co roku reprezentanci krajowej władzy cywilnej i wojskowej oraz liczni zagraniczni goście. Honorowy patronat nad Międzynarodowymi Pokazami Lotniczymi objął Prezydent RP Bronisław Komorowski a oficjalnymi organizatorami imprezy Air Show w Radomiu są: Miasto Radom, Generalne Dowództwo Rodzaju Sił Zbrojnych, Port Lotniczy Radom, Aeroklub Polski, Wojskowe Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „SWAT”.

Warto zarezerwować wakacyjny weekend, 22 i 23 sierpnia 2015 roku, i udać się do Radomia na wyjątkowo atrakcyjną imprezę plenerową Air Show. Trzymajmy zatem kciuki za udaną pogodę, gdyż mocne wrażenia gwarantowane!

 

 

 

Monika Cąpała - Sładek 3-3-2015
ikonka jak dojechać
  • ikonka Radom Sadków - Lotnisko

Zdjęcie 1: Patrouille de France - Air Show Radom 2011 (fot. Łukasz Golowanow/Konfkikty.pl).

Źródło: www.radom.pl

 

 

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text