Województwo mazowieckie

Radom śmigłowcowym El Dorado?
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 21 maj-31 sierpień 2015
ilustracja

Radom może zostać centrum nowego wojskowego przemysłu lotniczego, a wszystko za sprawą grupy Airbus. W naszym mieście, w najbliższych latach mają być produkowane elementy śmigłowców cywilnych i wojskowego „Caracala”.

Praca w Airbus Helicopters

Na oficjalnej stronie Airbus Helicopters pojawiła się informacja, że w najbliższym czasie w przedsiębiorstwie tym powstanie 1250 nowych stanowiskmiejsc pracy i 2000 tzw. pośrednich miejsc pracy w Łodzi, Radomiu i w Dęblinie. Mówił o tym minister obrony narodowej, Tomasz Siemioniak, w czasie swojej ostatniej wizyty w 42. Bazie Lotnictwa Szkolnego w Radomiu. Chodzi tutaj o budowę śmigłowców w tych właśnie miastach. Airbus chce stworzyć w Polsce piąty w Europie filar swojej grupy. 

O Grupie Airbus

Grupa Airbus jest jednym ze światowych liderów przemysłu zbrojeniowego i lotniczego. Produkuje samoloty lotnictwa cywilnego, śmigłowce, pociski, samoloty myśliwskie i transportowe oraz zajmuje się także technologią kosmiczną. W ubiegłym roku obroty grupy Airbus wyniosły 60,7 miliardów euro. W naszym kraju grupa Airbus jest obecna od 2001 roku i zatrudnia ponad 900 pracowników w Warszawie, Mielcu i Łodzi. Zajmują się oni usługami lotniczymi i pracami projektowymi. Pierwszym zakładem w Polsce, który pozyskał Airbus, były zakłady PZL Okęcie. Przez ostatnie lata obroty tych zakładów potroiły się, a zatrudnienie wzrosło w nich wzrosło o 60%. Produkują one m.in. szkolne samoloty „Orlik”, które są wyłącznie na wyposażeniu 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu. Niedawno zakłady PZL Okęcie przeprowadziły gruntowną ich modernizację tych samolotów, dostosowując je do aktualnych wymagań i potrzeb.

Program inwestycyjny Airbusa w Polsce ma obejmować inwestycje w nowe zakłady produkcyjne, rozwój już istniejącej bazy przemysłowej, partnerstwo z polskim przemysłem, transfer technologii oraz współpracę w obszarze badań rozwojowych z polskimi instytucjami naukowymi i uczelniami.

Prace badawcze

Na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu już teraz trwają już teraz prace badawcze i projektowe wykonywane na zlecenie firmy Airbus Helicopters. Poza tym, na polskich poligonach trwają również testy techniczne śmigłowca H225M, znanego wcześniej, jako Eurocopter Caracal. Firma Airbus Helicopters, jako jedyna, została także dopuszczona do drugiego etapu przetargu na dostawę dla polskiej armii 50 śmigłowców wielozadaniowych dla polskiej armii. Wygrała w nim ze śmigłowcami produkowanymi przez PZL Świdnik (Augusta Westland AW 149), PZL Mielec i firmę Sikorski oferującą jedną z wersji śmigłowca Black Hawk S70i.

Oficjalnie z władzami

Niedawno odbyło się oficjalne spotkanie przedstawicieli koncernu Airbus z władzami Radomia, na których koncern przedstawił szczegóły inwestycji w mieście. Działania mają się rozpocząć w czerwcu tego roku, jak powiedział nam Zbigniew Banaszkiewicz, przedstawiciel władz. Uczestnicy spotkania nie kryli radości ze współpracy oraz gratulowali wszystkim, którzy byli zaangażowani w ściągnięcie francuskiej firmy do miasta. Uwieńczeniem spotkania był wspaniały tort z napisem „Dziękujemy Airbus”. Radosław Witkowski, prezydent Radomia, podkreślił, że inwestycja ma poparcie premier Ewy Kopacz. Radosław Witkowski nie powiedział tego bez przyczyny, bowiem zdaje sobie sprawę, że to właśnie od pani premier będzie zależało szczęśliwe doprowadzenie inwestycji do końca i podpisanie umowy końcowej.

Nadzieja dla Radomia

Inwestycja Airbusa w polską zbrojeniówkę powiązana z inwestycjami w nią jest promykiem nadziei dla Radomia i okolicy, która dzięki inwestycjom ruszy z miejsca i wyjdzie ze stagnacji, w którą wpadła w okresie przemian i po nich, kiedy radomski rozwinięty przemysł podupadł i stał się przeszłością. 

Kamil Sznyrowski 30-5-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text