Województwo mazowieckie

QUESTING- turystyka na nowo
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 20 kwiecień-20 maj 2015
ilustracja

Nasze dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze możemy poznawać na różne sposoby. Jedną z ciekawszych metod jego odkrywania jest questing, który zyskuje coraz większą popularność.  Polega on na tworzeniu nieoznakowanych szlaków (questów) w terenie, którymi można wędrować, kierując się informacjami zawartymi w wierszowanych wskazówkach.

   Questing to forma turystyki polegająca na odkrywaniu dziedzictwa regionalnego (przyrodniczego, kulturowego i historycznego). Ważne jest odkrycie niezwykłego charakteru przestrzeni, w której na co dzień  żyjemy poprzez zwrócenie uwagi na miejsca często nam znane (z pozoru zupełnie zwyczajne) i dostrzeżenie w nich atrakcyjności, wyjątkowości i wartości. Czasami questing traktuje się  jako turystykę z zagadkami. Bardzo przypomina harcerską zabawę w podchody. U nas nazywany jest często – wyprawą odkrywców, natomiast sama nazwa nie ma polskiego odpowiednika.

   Najkrócej rzecz ujmując questing polega na wędrowaniu według wskazówek spisanych wierszem, zamieszczonych na specjalnej karcie z mapką, odgadywaniu  zagadek odnoszących się do fragmentów trasy i odczytaniu głównego hasła „questu" (utworzonego na podstawie wybranych liter z poszczególnych zagadek). Uczestnik wyprawy porusza się zgodnie z instrukcjami rozwiązując łamigłówki i zagadki. Dociera do miejsc, tajemnic, ciekawych zjawisk przyrodniczych, które nie są opisane w żadnym przewodniku i trudno je znaleźć w internecie. Fakt prawidłowego przebycia nieoznakowanej trasy i poprawne odgadnięcie hasła potwierdza sam uczestnik wędrówki odbijając na karcie questu specjalną pieczątkę (spełnia ona rolę skarbu), ukrytą w miejscu zakończenia trasy.

   Ten sympatyczny sposób odkrywania i poznawania miejsc  pojawił się w naszym kraju w 2008 roku wraz  programem The Valley Quest. Jego autorami są Amerykanie: Delia Clark i Steven Glazer, którzy twierdzą, że „Najlepsze questy potrafią uchwycić  i oddać ducha miejsca. Oddanie jednak tego ducha wymaga, abyśmy to przeżyli  czy odkryli poprzez własne doświadczenia. Jeśli pragniemy odnaleźć ducha miejsca, musimy nauczyć się, jak dostrzegać szczegóły i odkrywać ukryte historie”. 

   Quest jest nowatorską propozycją ciekawego i bardzo wciągającego sposobu poznawania i zwiedzania miejsc, dostrzegania ich wyjątkowości i atrakcyjności. Powoduje on, że na chwilę się zatrzymujemy, obserwujemy otoczenie, staramy się rozwiązać zagadkę związaną z tym miejscem i jednocześnie angażujemy swoje emocje – więcej spostrzegamy, więcej się uczymy i zapamiętujemy. Autorzy  questów twierdzą, że „nie ma takich miejsc, gdzie nic nie ma”. Miejsca z pozoru zwyczajne, wręcz nieatrakcyjne, przy bliższym poznaniu nabierają nowych barw, ukazują interesujące szczegóły, mają swoją historię, pewien klimat. Każda miejscowość, region czy okolica mają w sobie coś wyjątkowego, co je wyróżnia, czym mogą się poszczycić. Mogą to być niespotykane miejsca krajobrazu, ciekawe okazy fauny i flory, obiekty historyczne, rękodzieło, legendy itp. Wszystkie te elementy tworzą tożsamość miejsc, których dotyczą. Autorzy questów, chcąc podkreślić te charakterystyczne  elementy, piszą gwarą, czasami w rolę narratora wcielają postać historyczną związaną z danym obszarem lub lokalnego bohatera.

   Quest to metoda edukacji regionalnej i sposób na zwiedzanie – angażuje emocje, uczy i bawi.  Jego zaletami są: prosta narracja, bezobsługowość (obowiązuje zasada „oprowadź  się sam”) i brak wymagań, co do specyficznej infrastruktury. 

   Pokonywanie nieoznakowanych szlaków może odbywać się pieszo, rowerem, kajakiem, czy na nartach. Ze stron internetowych, takich jak www.wyprawyodkrywcow.pl, www.bestquest.pl, lub stron niektórych lokalnych grup działania (ponieważ są one  związane z obszarem), możemy wydrukować sobie kartę wyprawy, na którą chcemy się udać. Dzięki temu będziemy mieli podstawowe potrzebne informacje: początek szlaku, nazwa trasy, tematyka, zagadki, miejsce na hasło, wskazówki jak szukać skarbu, czas potrzebny do pokonania trasy, odręcznie narysowaną mapkę, informację, kto jest autorem questu, a kto jego opiekunem. Bardzo ważnym elementem jest mapka, która ułatwia orientację w terenie, pozwala ustalić na jakim etapie trasy znajduje się uczestnik, może zawierać ilustracje z charakterystycznymi elementami dla danego  obszaru. 

   Skrytka z pieczątką, tusz, książka znalazców skarbu, do której wpisują się uczestnicy questu, jest tak schowana, aby nie była dostępna dla osób niewtajemniczonych.  Pieczę nad tą skrytką ( skarbem) sprawuje jego opiekun.

   Quest to przede wszystkim dobra zabawa – niezwykły sposób poznawania okolicy  i odkrywania tajemnic regionu. Może być doskonałą atrakcją dla gości gospodarstw agroturystycznych i formą promocji tych gospodarstw, to pomysłowe uzupełnienie oznakowanych szlaków i tras turystycznych, oraz  bardzo zajmujący sposób zwiedzania nowych miejsc i historii.

Małgorzata Wyczółkowska  

 

m.wyczolkowska@mazowszanie.eu 20-4-2015

 

Źródło:  Ekoturystyka i odkrywanie dziedzictwa, Zbiór dobrych praktyk pod red. Dominiki Zaręby, Kraków 2008 r.

www.bestquest.pl/o-questingu.html

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text