Województwo mazowieckie

Pszczoły pod specjalnym nadzorem
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 31 marzec 2015-31 grudzień 2016
ilustracja

Studenci z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie opracowali system, który sms-em powiadomi pszczelarza o sytuacji w… ulu. System będzie monitorował m.in. temperaturę wewnątrz ula i jego wagę. Co na to pszczoły?

Wszystko dzięki (a z perspektywy pszczół – przez) studentów z Koła Naukowego Elektroników AGH. Opracowują oni system bezprzewodowego monitoringu pasiek. Będzie to sieć czujników, które będą zbierać dane i przesyłać do internetu. Z czego będzie się składało zainstalowane na ulu urządzenie? Na przykład z wagi. Dzięki niej będzie można zdalnie sprawdzać czy pszczoły nie uciekły z ula i czy jest w nim wytwarzany miód. Będzie zainstalowany także czujnik ruchu oraz sensory wilgotności i temperatury. O wszystkich nieprawidłowościach pszczelarz zostanie poinformowany sms-em. Co ciekawe, opiekun ula będzie miał stały dostęp do informacji zgromadzonych przez system w Internecie. Będzie mógł w ten sposób analizować dane i sprawdzać np. gdzie najszybciej przybywa miodu.

To nie wszystkie zalety tego systemu. Najważniejszym celem tego wynalazku jest stworzenie systemu monitorowania rodzin pszczelich, tak aby można było je chronić przed wyginięciem. Naukowcy otrzymywaliby bowiem dane o pszczelich populacjach z różnych części Polski. Byłoby to wiarygodne źródło informacji, zwłaszcza, że system jest wytrzymały – odporny na działanie czynników zewnętrznych i może pracować przez długi czas.

Na razie powstała na uczelni wersja demonstracyjna tego urządzenia. W ubiegłym roku projekt zdobył główną nagrodę w międzynarodowym konkursie firmy Microelectronics. Być może już w kwietniu urządzenia testowe trafią do lokalnych naukowców, pszczelarzy i samych pszczół.

 

gama 

m.gadecka@mazowszanie.eu 31-3-2015

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text